Reklama

Soda kalcynowana: Doskonały środek do prania, zmywania i sprzątania

W ostatnim czasie ekologia i dbanie o środowisko mają ogromne znaczenie. Aby chronić naszą planetę i nie szkodzić jej, coraz częściej sięgamy po naturalne środki czyszczące. Należy do nich nieco zapomniana soda kalcynowana, która często jest mylona z sodą oczyszczoną. Ma trochę inne właściwości, ale równie świetnie pomaga w sprzątaniu i pracach domowych. Przede wszystkim można z niej stworzyć ekologiczny proszek do prania lub wybielacz, ale też domowe tabletki do zmywarki czy pastę do czyszczenia. Jakie działanie i zastosowania ma soda kalcynowana? Do czego można ją wykorzystać? Podpowiadamy.

Reklama

Czym jest soda kalcynowana?

Soda kalcynowana, czyli lekki węglan sodu, to środek chemiczny mający formę białego proszku. Naturalnie występuje w jeziorach sodowych i w popiele roślin morskich. Jest też składnikiem minerałów. Nie jest to ta sama substancja, co soda oczyszczona - to dwa różne środki różniące się składem chemicznym i właściwościami. Soda oczyszczona, inaczej wodorowęglan sodu, ma wzór NaHCO3 i jest stosowana w przemyśle spożywczym. Natomiast soda kalcynowana ma wzór NaCO3 i jest to substancja, która dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz topi w temperaturze 852 stopni Celsjusza. W przemyśle stosuje się ją do produkcji mydła oraz środków piorących, a także szkła i papieru. Dodatkowo wykorzystywana jest w garbarstwie, syntezach chemicznych i laboratoriach jako odczynnik chemiczny.

Właściwości sody kalcynowanej

Lekki węglan sodu ma właściwości higroskopijne, czyli świetnie chłonie wodę, a dodatkowo doskonale ją zmiękcza. Dlatego też idealnie nadaje się do prania tkanin i z powodzeniem może zastąpić chemiczne środki piorące, które mogą być szkodliwe dla środowiska. Oprócz zdolności zmiękczana wody, soda kalcynowana pomaga usunąć z ubrań uporczywe plamy i wybiela tkaniny. 

Można więc dodać ją do proszku do prania, aby wzmocnić jego działanie albo wykorzystać do namaczania tkanin przy wypraniem ich ręcznie lub w pralce. W tym przypadku wystarczy dodać odrobinę sody kalcynowanej do wody. Warto dodać, że węglan sodu nie wywołuje podrażnień i nie uczula, dlatego można go stosować do prania ubrań alergików i dzieci. 

Ekologiczny proszek do prania z sody kalcynowanej

Z sody kalcynowanej można również przygotować domowy, ekologiczny środek do prania. Przy jego wykonaniu należy zachować środki ostrożności i założyć rękawice ochronne. Gotowy proszek najlepiej przechowywać w suchym miejscu, niedostępnym dla dzieci.

Aby zrobić proszek, wystarczy połączyć ze sobą w równych proporcjach sodę kalcynowaną i boraks, np. po jednej szklance tych składników. Warto także dodać płatki mydlane, aby proszek bardziej się pienił i miał większą moc piorącą. Mieszankę zamykamy w szczelnym pojemniku. Do każdego prania dodajemy jedną lub dwie łyżki proszku. Pomoże on odświeżyć i rozjaśnić tkaniny. Jeszcze lepszy efekt uzyskamy, gdy przed praniem rozpuścimy mieszankę w wodzie i wlejemy roztwór do bębna pralki. Warto wiedzieć, że soda kalcynowana nie powinna być stosowana do prania kolorowych ubrań, gdyż może spowodować blaknięcie tkanin.

Domowy wybielacz

Oprócz proszku z sody kalcynowanej można zrobić domowy wybielacz. Rewelacyjnie poradzi sobie z żółtymi plamami i śladami od potu. W tym celu należy wymieszać sodę z odrobiną wody utlenionej i nanieść taką papkę na zabrudzone miejsce. Następnie lekko szorujemy (np. szczoteczką do rąk) i pozostawiamy do wyschnięcia. Na koniec pierzemy ubrania w pralce. 

Skuteczny odplamiacz

Soda kalcynowana może poradzić sobie nie tylko ze zszarzałymi ubraniami i plamami od potu czy dezodorantu, ale też z trudniejszymi do usunięcia zabrudzeniami, np. śladami po tłuszczu, kawie, alkoholu czy wosku. By je wywabić, należy zmieszać sodę z wodą i sokiem wyciśniętym z cytryny. Zalecane proporcje to jedna łyżeczka sody, sok z połówki cytryny i dwa litry wody. W takiej mieszance namaczamy ubranie prze 1-2 godziny, a następnie pierzemy w pralce. Na bardziej uporczywe plamy można nanieść papkę sody kalcynowanej i wody, lekko wetrzeć i pozostawić do wyschnięcia, a następnie spłukać.

Naturalne tabletki do zmywarki

Poza tym, że soda kalcynowana jest skutecznym i ekologicznym środkiem do prania oraz wybielaczem, może mieć też inne przydatne zastosowania. Można ją wykorzystać m.in. do wykonania naturalnych tabletek do zmywarki. Jedyne, co musimy zrobić, to wymieszanie sody z odrobiną wody i przełożenie powstałej papki do małych foremek. Odstawiamy je w suche miejsce, a potem przekładamy do słoiczka. Takie kostki dodajemy do każdego zmywania. Soda kalcynowana może też doczyścić bardzo zabrudzone i przypalone garnki. Wystarczy zasypać je węglanem sodu i wyszorować druciakiem. 

Pasta do czyszczenia łazienki

Sodę kalcynowaną warto także wykorzystać do czyszczenia łazienki. Musimy jedynie nanieść środek na zabrudzone powierzchnie, delikatnie wyszorować szczoteczką i spłukać ciepłą wodą. Soda kalcynowana nadaje się do mycia kafelków, ceramiki czy szkła. Można też stosować ją do mycia podłóg (oprócz woskowanych i lakierowanych). Wsypujemy tylko sodę do wiaderka z ciepłą wodą i przecieramy zabrudzone powierzchnie. Będą lśnić jak nigdy. 

Planuj zakupy i znajdź najnowsze promocje w sklepach z ding.pl

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama