Słodki sposób na pranie. Łyżeczka cukru uratuje wypłowiałe ubrania

Dietetycy radzą, by w miarę możliwości ograniczyć cukier w codziennej diecie. Co zrobić z zapasami, które zgromadziliśmy w szafkach kuchennych? Wyrzucenie byłoby marnotrawstwem produktu oraz pieniędzy. Zamiast tego z powodzeniem wykorzystamy go w łazience. Brzmi ciekawie? Okazuje się, że jest przydatny do prania oraz odświeżania barw kolorowych tkanin.

Cukrowa tarcza kolorowych tkanin

Pranie kolorowych ubrań to niemałe wyzwanie. Chcąc jak najdłużej zachować ich kolory, inwestujemy w coraz to nowe detergenty i środki piorące. Często, mimo doboru odpowiedniej temperatury i dedykowanych proszków lub płynów, wyciągamy z bębna wyblakłe części garderoby. Domowym patentem, który działa jak niewidzialna tarcza na tkaniny, jest zwykły biały cukier. Wystarczy dodać go do prania, by cieszyć się efektem. To produkt uniwersalny, który wykorzystamy nie tylko do jasnych ubrań, ale także tych o żywych kolorach.

Sprawdź: Jak wyczyścić kanapę domowym sposobem? Brzydki zapach i wilgoć znikną natychmiast

Reklama

Jak prać materiały z dodatkiem cukru?

Decyzja o użyciu cukru do prania zapadła. Jak zatem za jego pomocą uchronić ubrania przed utratą koloru? Postępuj krok po kroku według wskazówek, a unikniesz uszkodzenia tkanin.

  1. Przygotuj 1 łyżkę stołową białego cukru, może być kryształ.
  2. Wsyp cukier bezpośrednio do pojemnika na detergenty, wybierając przegródkę przeznaczoną na płyn do płukania oraz zmiękczania tkanin.
  3. Dodaj proszek, płyn do prania lub wrzuć do bębna kapsułkę, a następnie włóż do środka ubrania i uruchom dedykowany program.
  4. Po zakończeniu prania wyciągnij odzież i pozostaw do naturalnego wyschnięcia lub skorzystaj ze specjalnej suszarki.

Dlaczego ta metoda działa? Okazuje się, że cukier to świetny odświeżacz koloru, który skutecznie zapobiega wypłukiwaniu się koloru z ubrań.

Sprawdź: Czego nie czyścić octem? Bezpowrotnie uszkodzisz delikatne powierzchnie

Dodatek do ręcznego odświeżania ubrań

  1. Jeśli obawiasz się efektów wrzucenia cukru bezpośrednio do szufladki na detergenty w pralce, wykorzystaj go do prania ręcznego. Zacznij od przygotowania roztworu na bazie 5 litrów ciepłej wody oraz 2 łyżek stołowych cukru.
  2. Całość dokładnie wymieszaj, a następnie w uzyskanej mieszance namocz ubrania, których kolor chcesz odświeżyć. Pozostaw je na ok. godzinę, a następnie dokładnie wypłucz w chłodnej wodzie i odciśnij rękoma lub odwiruj w pralce.

Sprawdź:

Jak wyczyścić patelnię od spodu? Ten sposób nie wymaga szorowania

Czyszczenie spłuczki z kamienia i osadu. 3 domowe patenty, które nigdy nie zawodzą

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama