Reklama

Skórki z cytrusów do sprzątania: Jak wykorzystać?

Niektórzy uwielbiają domowe porządki, a inni po prostu szczerze ich nienawidzą. Nieważne, po której stronie się opowiadamy, to i tak trzeba je od czasu do czasu wykonać. Ale jak sobie ułatwić, to skądinąd, karkołomne zadanie? Pomocne okazują się detergenty, które w mig rozpuszczają nawet bardzo stary brud. Ale gdy troska o środowisko leży nam szczerze na sercu, a chcemy wysprzątać dom na błysk, można wykorzystać do sprzątania skórki z cytrusów, które wpisują się w ruch 'eko'. Nie tylko usuną tłuszcz i osady, ale rozprawią się z kamieniem, który szpeci nasze łazienki i armatury. Podpowiadamy, jak wykorzystać skórki z cytrusów do sprzątania.

Skórki cytrusów: Nigdy ich nie wyrzucaj!

Cytrusy już dawno przestały być dostępne w sklepach wyłącznie zimą, ponieważ i latem jest ich pod dostatkiem. Trudno sobie wyobrazić, by to właśnie te owoce nie pomogły ugasić pragnienia, kiedy żar leje się za oknem. Jeśli i my lubimy cytrusy, to nie warto wyrzucać skórek. Wtedy nie tylko wpiszemy się w trend 'zero waste', który polega na maksymalnym wykorzystaniu produktów i niemarnowaniu ich potencjału. Skórki z cytrusów idealnie sprawdzą się w porządkach, ponieważ nie tylko rozprawiają się z brudem i osadami, ale także pomogą pozbyć się raz na zawsze kamienia szpecącego łazienkę, czy przywrócą dawny blask naszych ubrań. Nieważne, który z owoców akurat mamy pod ręką, ale zarówno pomarańcze, jak i cytryny z całą pewnością umożliwią wysprzątanie naszego domu na błysk.

Reklama

Skórki z cytrusów: Idealne do łazienki!

Czy wasza łazienka straciła swój blask i pokryta jest zaciekami z mydła oraz kamieniem na armaturze? W takiej sytuacji pomogą skórki z cytrusów! Wystarczy potrzeć nimi zabrudzone miejsca przez chwilę, aby szybko pozbyć się zabrudzeń, zarówno na armaturze, jak i na umywalkach czy brodzikach. Ten sposób pomoże także doczyścić pokrytą osadem kabinę prysznicową, która już dawno nie wygląda tak, jak powinna. A co zrobić, jeśli kamień jest tak stary, że samo pocieranie nie daje rezultatu? Wystarczy skórki zebrać i je zblendować na gładką masę i nałożyć na problematyczne miejsca. Po pewnym czasie wystarczy całość spłukać i cieszyć się błyszczącą łazienką. 

Przywróć biel ubrań

Białe ubrania są uniwersalne i ponadczasowe, bo świetnie dopełniają codzienną, jak i elegancką stylizację. Podkoszulki, koszule, bluzki i spodnie w tym kolorze szybko tracą swój blask, bo to właśnie na włóknach osiada nie tylko brud, ale także osad, które są bardzo trudne do usunięcia. Jak wybielić ubrania? Oczywiście, można sięgnąć po środki chemiczne, które poprawiają ich wygląd, ale nadużywane osłabiają tkaninę. Jeśli nie chcemy ryzykować utraty swojej ulubionej białej bluzki, to skórka z cytryny może nam w tym pomóc. Wystarczy obierki wsadzić razem z ubraniami do miski i zalać ciepłą wodą. Całość zostawić na kilka godzin, a następnie wyprać w pralce tak, jak zwykle.

Uniwersalny środek do czyszczenia: Zapomnisz o brudzie!

Trudno licytować się, które powierzchnie są najbrudniejsze w naszych domach. Ale nawet gdy sprzątamy je regularnie, w mig pojawiają się np. tłuste plamy w kuchni, smugi na lustrach oraz inne zabrudzenia, które spędzają nam sen z powiek. Wtedy nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać samodzielnie środek, który nada się do czyszczenia wszystkich powierzchni. Jak go zrobić? Wystarczy od litrowego słoika wsypać skórki cytrusowe (garść), a następnie całość zalać octem spirytusowym. Dla lepszego efektu, naczynie z owocową zawartością warto zakręcić i pozostawić na dwa tygodnie. Jeśli nie przepadamy za zapachem octu, nie musimy się zbytnio przejmować, ponieważ będzie on bardzo słabo wyczuwalny. 

Gotowy środek ze skórek z cytrusów można przecedzić i przelać do butelki ze spryskiwaczem. Będzie przydatny do usunięcia tłustych plam, osadów i innych problematycznych powierzchni.

Polecamy także:

Jak pozbyć się mrówek z ogrodu? Lista sprawdzonych domowych sposobów

Rekompensaty za prąd i gaz 2022. Kto może liczyć na 1150 złotych od rządu?

Jest dość kapryśna i od razu manifestuje nawet najmniejsze błędy w uprawie. Jak uratować hoję?


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama