Reklama

Siedem zaskakujących zastosowań kwasku cytrynowego

Wszyscy go znamy i zapewne mamy jego zapas w domu, ale czy w pełni wykorzystujemy jego możliwości? Kwasek cytrynowy zyskał popularność dzięki swoim właściwościom usuwającym kamień. Właśnie z takim działaniem go kojarzymy, dlatego zazwyczaj stosujemy kwasek do odkamieniania czajnika lub ekspresu. Jednak cenne właściwości tej substancji nie kończą się jedynie na odkamienianiu. Kwasek cytrynowy ma wiele praktycznych zastosowań, o których wielu z nas z pewnością nie ma pojęcia. Przedstawiamy siedem tych najbardziej użytecznych, które sprawią, że drogie środki czyszczące odstawisz do kąta!

1. Doskonale nabłyszcza naczynia i usuwa nieprzyjemny zapach ze zmywarki

Nie musisz kupować drogich środków do nabłyszczania naczyń w zmywarce. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka opakowań kwasku cytrynowego. Kwasek usunie zaschnięty brud i nada piękny połysk naczyniom. To jednak nie wszystko. Skutecznie usunie również nieprzyjemny zapach ze zmywarki, który pomimo jej umycia, często się utrzymuje. Do każdego mycia naczyń w zmywarce dodawaj dwie duże łyżki kwasku cytrynowego. Jeśli efekty jego działania nie będą cię satysfakcjonować, zwiększ ilość kwasku.

2. Pierze ubrania

Kwasek cytrynowy śmiało możesz stosować jako wzmacniacz proszku do prania. Skutecznie usunie plamy, odświeży odzież i wypłucze nawet zastany brud. Jeśli chcesz, by dawno nienoszony sweter wyglądał jak nowy, dodaj do proszku dwie łyżeczki kwasku cytrynowego. Efekty cię zaskoczą!

Kwasek cytrynowy można stosować równie do wybielania odzieży. To najtańszy naturalny detergent, który na długo pozwala utrzymać białym ubraniom ich kolor. Jeśli biała koszula jest zszarzała, wymocz ją przez pół godziny w wodzie z kwaskiem cytrynowym, a następnie wypierz w proszku. Zapewniamy, że odzyska swoją biel.

3. Czyści zabrudzenia z napojów

Wielu z nas często nie może poradzić sobie z osadem z kawy lub mocnej herbaty na swoich ulubionych kubkach i filiżankach. Często nawet silny płyn do naczyń nie daje im rady. W tym przypadku z pomocą przyjdzie również kwasek cytrynowy! Wystarczy nałożyć jego niewielką ilość na gąbkę, zamoczyć ją w ciepłej wodzie i wyczyścić kubek. Nie będziesz musiał długo czekać na efekty!

4. Zastąpi specyfik do sprzątania łazienki i kuchni

Kwasek cytrynowy działa antybakteryjnie i dokładnie czyści różnego rodzaju zabrudzenia. Możesz zastąpić nim chemiczne detergenty, którymi czyścisz łazienkę i kuchnię. Jeśli chcesz usunąć zaschnięte zabrudzenia lub wyczyścić przypalone powierzchnie, najlepiej polej je miksturą z kwasku cytrynowego. Jak ją przygotować? Rozpuść w 200 mililitrach ciepłej wody pięć łyżeczek kwasku cytrynowego, wymieszaj całość, a następnie wylej na zabrudzoną powierzchnię. Pozostaw na minimum 15 minut. Po upływie tego czasu spróbuj zeskrobać brud druciakiem. Tą samą miksturą łatwo zmyjesz również osad z wanny, umywalki lub kabiny prysznicowej. Inny sposób czyszczenia powierzchni kwaskiem cytrynowym to nakładanie go bezpośrednio na namoczoną gąbkę. Ta metoda sprawdzi się w miejscach, gdzie brud nie jest zaschnięty.

5. Pomoże wyczyścić mikrofalówkę i piekarnik

Masz problem z wyczyszczeniem zaschniętego brudu w mikrofali lub piekarniku? Kwasek cytrynowy ci to ułatwi. Wystarczy, że napełnisz wodą (około jeden litr) szklane lub metalowe (tylko w przypadku piekarnika) naczynie, wsypiesz do niego pięć łyżeczek kwasku cytrynowego, a następnie wstawisz go nagrzanego piekarnika (180 stopni) lub mikrofali (750 W). W piekarniku naczynie powinno być około 30 minut, natomiast w mikrofali nie więcej niż 10 minut. Kwasek cytrynowy wraz z wodą osiądzie na ściankach mikrofali i pieca, a następnie rozpuści brud, który później wystarczy zdjąć szmatką. Zapewniamy, że szybko pokochasz tę metodę czyszczenia mikrofali i piekarnika.

6. Skutecznie usunie zabrudzenia z dłoni

Zarówno cytryna, jak i kwasek cytrynowy szybko i skutecznie usuną trudno zmywalne zabrudzenia z dłoni. Mowa tutaj na przykład o plamach z buraków, lakieru do paznokci czy ze smaru. Jak wyczyścić dłonie kwaskiem? Wysyp produkt na dłoń, dodaj niewielką ilość mydła w płynie, a następnie wmasuj całość dokładnie w skórę. Na koniec spłucz dłonie ciepłą wodą. Warto pamiętać, że kwasek nie tylko sprawnie usuwa zabrudzenia, ale i nie podrażnia przy tym skóry.

7. Na dłużej utrzyma świeżość owoców

Jeśli nie chcesz, by twoja sałatka owocowa lub obrane jabłko szybko sczerniały, spryskaj je miksturą z kwasku cytrynowego i wody. Jej przygotowanie jest bardzo proste. W 200 mililitrach wody rozpuść dwie łyżeczki kwasku, następnie rozmieszaj składniki i przelej je do butelki ze spryskiwaczem. Spryskanie owoców kwaskiem cytrynowym z wodą pozwoli zapobiec również nieprzyjemnemu zapachowi z lodówki.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama