Reklama

Rozpraw się z zatkanym odpływem. Wypróbuj sposób, na który nie wydasz ani złotówki!

Stojąca woda w umywalce lub pod prysznicem wywołuje brzydki zapach, którego trudno się pozbyć. Jest także jasnym sygnałem na to, że w rurach odpływu nagromadził się brud oraz włosy. Jeśli chcesz zaoszczędzić na specjalistycznych detergentach, a zarazem pozbyć się problemu, zastosuj prosty i skuteczny trik. Nic nie kosztuje, a szybko przynosi efekty.

Problem zatkanego zlewu

Z zatkanym zlewem zmagamy się w dwóch pomieszczeniach - kuchni oraz łazience. Rury nie zapychają się nagle, zazwyczaj cały proces trwa przez dłuższy czas. W kuchni sprawcą problemu są resztki jedzenia, a w łazience włosy oraz osady z kosmetyków. Jak rozpoznać, że odpływ powoli się zatyka? Najszybciej rozpoznamy to po:

  • o wiele wolniej spływającej wodzie,
  • pęcherzykach powietrza na powierzchni wypuszczanej wody,
  • charakterystycznym bulgotaniu w momencie trafienia wody do rur.

Sprawdź: Jak używać magicznej gąbki? Sposób na trudne plamy i brud w zakamarkach

Reklama

Patent na wyciągnięcie włosów z odpływu

Zablokowany odpływ uniemożliwia swobodne spływanie wody, a także jest źródłem nieprzyjemnego zapachu. Do jego odetkania nie potrzebujesz drogich środków chemicznych. Z powodzeniem zastąpisz je znalezioną w kuchni plastikową słomkę do napojów.

  1. Zacznij od przygotowania słomki. Weź nożyczki, a następnie zrób na jej bokach kilka nacięć. Postaraj się zachować między nimi odstęp na ok. 1 cm. W ten sposób powstaną charakterystyczne ząbki. Delikatnie powyginaj je na zewnątrz, tak, aby zaczęły odstawać. To kluczowy krok do tego, by cały trik zadziałał.
  2. Słomkę włóż do odpływu i zacznij nią kręcić oraz wykonywać ruchy w górę i w dół. Jeśli napotkasz opór, nie wyciągaj słomki gwałtownie i na siłę. W ten sposób jej część mogłaby zostać w środku. Zamiast tego zrób to delikatnie i z wyczuciem.
  3. Dzięki niewielkim rozmiarom dotrzesz niemal w każdy zakamarek i wyciągniesz stare włosy oraz nagromadzony przez wiele dni lub miesięcy brud. Postaraj się wykonywać takie czyszczenie regularnie, dzięki czemu umywalka pozostanie drożna, a uporczywy i nieprzyjemny zapach zniknie.

Sprawdź: Jak usunąć ślady grzyba i pleśni ze ściany? Poznaj niezawodne sposoby!

Domowe sposoby, które zawsze działają

Jeśli w miarę szybko nie zajmiemy się problemem brzydkiego osadu oraz odoru unoszącego się z zatkanej umywalki, zlewu lub prysznica, będzie stopniowo się nawarstwiał. Możemy zastosować żrące i chemiczne środki, które nie pozostają bez wpływu na nasze zdrowie. Dobrym rozwiązaniem będzie jednak zastąpienie je tanimi, ekologicznymi oraz bezpiecznymi metodami.

  • Ocet spirytusowy - wymieszaną szklankę soli ze szklanką sody wsyp do odpływu. Podgrzej w rondelku szklankę octu i wlej całość do zlewu. Pozostaw na 10 minut, a następnie zalej całym czajnikiem wrzątku.
  • Kwasek cytrynowy - do szklanki ciepłej wody wsyp 2 torebki kwasku cytrynowego, zamieszaj i odczekaj 15 minut. Wlej do odpływu i poczekaj na efekty.
  • Sól i soda - w miseczce wymieszaj ze sobą pół szklanki sody oczyszczonej oraz pół szklanki soli. Wsyp do zatkanego odpływu, a następnie zalej wrzątkiem. Już po kilku minutach uporasz się z zatkanymi rurami w odpływie.

Sprawdź również:

Kontrole w polskich mieszkaniach. Jak uniknąć kary?

Jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej domowymi sposobami? Pomoże tani środek

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama