Reklama

Pułapka na muszki owocówki: Wystarczą dwa składniki

Muszki owocówki to małe owady, często goszczące w naszej kuchni. Co je przyciąga? Najbardziej interesują je świeże owoce oraz warzywa pozostawione na wierzchu. Szkodniki rozmnażają się w bardzo szybkim tempie i mogą mieć wpływ na nasze zdrowie. Jaki jest skuteczny sposób na muszki owocówki? Jak pozbyć się ich raz na zawsze? Poniżej podpowiadamy.

Czym są muszki owocówki?

Muszki owocówki to niewielkich rozmiarów owady, osiągające wielkość zaledwie dwóch do trzech milimetrów. Na ich czułkach znajdują się receptory, pomagające im w znalezieniu źródła pokarmu. Mają one zasięg nawet kilkunastu metrów i dzięki nim muszka owocówka jest w stanie wyczuć woń owoców. Ponadto intruz składa w pożywieniu larwy, które szybko dorastają.

Czy muszki owocówki są niebezpieczne?

Choć owady te wydają się małe i niepozorne, mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka. Zanieczyszczają one jedzenie, którym się żywią. Przenoszą bakterie, wirusy i inne drobnoustroje, a fakt ten nie pozostaje obojętny dla naszego organizmu. Czy owoce lub warzywa, na których przebywały owady, należy wyrzucić? Jeśli są mocno zniszczone i zgniłe, to tak, bowiem nie warto ryzykować zarażeniem się chorobą bakteryjną lub wirusową.

Reklama

Co najbardziej przyciąga te owady?

Nic tak nie przyciąga muszek owocówek, jak przegniłe owoce. Wydzielają one zapach etanolu i octanu etylu, wynikający z fermentacji żywności. Owady zwabione słodkim i lekko kwaśnym aromatem produktów, rozpoczynają żerowanie. Żywią się drożdżami, które powstają w wyniku tego procesu.

Jak pozbyć się muszek owocówek?

Istnieje wiele domowych sposobów na walkę z muszkami owocówkami, ale jeden z nich jest szczególnie skuteczny. O czym mowa? Mianowicie o połączeniu octu jabłkowego z płynem do mycia naczyń. Substancje te tworzą niezawodną pułapkę na owady, przynosząc tym samym oczekiwane rezultaty. Ocet jabłkowy ma właściwości przyciągające intruzów. Płyn do mycia naczyń spowoduje, że muszki owocówki szybciej się potopią. Sprawi on, że ciecz będzie bardziej sprężysta, a owady z niej nie uciekną. Jak wykonać mieszankę? Wlej ocet jabłkowy (do połowy szklanki) i dodaj do niego kroplę płynu. Całość wymieszaj, ale ostrożnie, by nie powstała na powierzchni piana. 

Gotową pułapkę rozmieść w różnych miejscach kuchni i na bieżąco usuwaj jej zawartość, wylewając ją w toalecie wraz z martwymi muszkami owocówkami.

Zobacz też:

Zwalcza mszyce, tarczniki i choroby grzybowe. Oprysk zrobisz z dwóch składników

Rybik cukrowy: Można się go łatwo pozbyć

Jak pozbyć się pająków z domu?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama