Reklama

Przetrzyj tym deskę sedesową. Żółte plamy znikną w mgnieniu oka

Wchodzisz do toalety i jako pierwsze rzucają się w oczy brzydkie, żółte ślady na desce sedesowej? Nie jest to powód do ucieczki czy sięgania po żrącą chemię. Tym bardziej że tego typu preparaty mogłyby działać drażniąco na skórę i doprowadzić do zniszczenia czyszczonych powierzchni. Zastanawiasz się, jak usunąć żółte plamy z deski sedesowej? Zajrzyj najpierw do kuchennej spiżarni. Znajdziesz tam produkty, które pozwolą ci na pozbycie się tego nieprzyjemnego kłopotu.

Skąd się biorą żółte plamy na desce sedesowej?

Prawdopodobnie pierwszym skojarzeniem i jedynym sensownym wytłumaczeniem tych zabrudzeń jest mocz. Nie jest to jednak do końca prawda, a żółte plamy mogą pojawić się nawet w łazienkach osób, które regularnie sprzątają i są przy tym bardzo uważne. Zatem, kto tu jest winowajcą?

Żółte, pomarańczowe i brązowawe plamy powstają wskutek gromadzących się bakterii, zabrudzeń i warstw kamienia. Zwłaszcza że na spodzie deski (np. w miejscu mocowania) mogą znajdować się trudno dostępne zakamarki, których czyszczenie przez pośpiech lub roztargnienie pomijamy.

Reklama

Czym wyczyścić toaletę?

Przede wszystkim zaopatrz się w gumowe rękawice. To podstawa zachowania higieny podczas porządkowania przestrzeni, w której nie brakuje zarazków. Co dalej? O ile do wnętrza ubikacji odruchowo wlewa się mocne w działaniu preparaty do dezynfekcji, o tyle nie należy stosować ich do umycia deski.

Sam zapach tego typu środków bywa drażniący, więc wdychanie takich oparów podczas szorowania deski na pewno nie przysłuży się twojemu samopoczuciu i zdrowiu. Poza tym deska to element toalety, z którym bezpośrednią styczność ma twoja skóra, więc nie narażaj się na podrażnienia. Na szczęście czyszczenie toalety bez chemii jest możliwe, a skuteczność takich działań będzie w stanie pozytywnie cię zaskoczyć.

Czym usunąć żółte plamy z toalety? Postaw na cytrusy

Obejdzie się bez szorowania i wydawania majątku na detergenty. Czasem najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązania mamy pod nosem, a domowe sposoby na żółte plamy na desce sedesowej są w stanie uprzyjemnić sprzątanie. Jak się za to zabrać?

  • Grejpfrut lub cytrynę przekrój na pół.
  • Soczysty miąższ posyp hojną porcją soli.
  • Owocową "myjką" natrzyj żółte ślady na desce. Zostaw na kilka minut.
  • Ostatnim etapem jest przetarcie powierzchni wilgotną szmatką.

Jak umyć deskę sedesową, by bakterie nie miały szans?

Estetyczny wygląd toalety, która nie będzie kojarzyć się z miejskim szaletem to jedno, ale zadbać trzeba również o jej dezynfekcję. W tym celu też skorzystasz z domowych środków o działaniu, które wykazują zabójcze dla drobnoustrojów działanie.

W tym celu do wyczyszczenia deski sedesowej użyj octu spirytusowego lub jabłkowego. Zaleca się rozcieńczyć go z wodą w proporcji 1:1. Miksturę możesz aplikować na deskę przy pomocy szmatki, ale możesz też przelać ją do butelki ze spryskiwaczem. Jeśli dawno nie czyściłeś zabrudzeń w tym miejscu, zostaw na desce domowy środek czyszczący na 15 minut.

Polecamy:

Skarpetki znikają podczas prania? Wypróbuj ten trik

Sposób na odpowietrzanie kaloryfera. Instrukcja krok po kroku

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama