Przepis na domowy środek do czyszczenia dywanów oraz tapicerki

Niemal każdy z nas boryka się z problemem uporczywych zanieczyszczeń na dywanie lub tapicerce ulubionego fotela. Plamy te z reguły są dość trudne do usunięcia, ponieważ często nie jesteśmy w stanie wyprać tapicerki bez użycia specjalnego odkurzacza piorącego, którego wypożyczenie jest dość kosztowne. Sprawę dodatkowo utrudnia obecność w domu czworonogów oraz małych dzieci. Jak wiadomo coraz więcej dzieciaków ma problem z alergiami, a kontakt z detergentem na pewno jest niewskazany.

Czym zastąpić detergenty

Detergenty, których używamy do czyszczenia dywanów i tapicerki, są naszpikowane chemicznymi substancjami, które mogą powodować reakcje alergiczne u dzieci, ponieważ dziecko bardzo dużo czasu spędza, bawiąc się na dywanie. Oprócz tego, chemiczne środki pozostawiają po sobie nieprzyjemny i drażniący zapach, co dodatkowo niesie za sobą ryzyko.

Jeśli w mieszkaniu oprócz dzieci są również zwierzęta, to możemy pożegnać się z czystymi dywanami. Nasze czworonogi często lubią bawić się na zewnątrz, gdy pada deszcz, a co za tym idzie, później wbiegają do domu wraz z błotem, które pozostaje na dywanie.

Jak wyczyścić tapicerkę domowymi sposobami

Co zrobić w momencie, kiedy konieczne jest pranie dywanu? Wezwać fachowca ze specjalnym odkurzaczem, czy oddać dywan do pralni? A może na własną rękę próbować usunąć brud za pomocą drogich środków piorących? Otóż nie. W sytuacji, kiedy mamy do czynienia z niewielkim zanieczyszczeniem, możemy śmiało użyć domowego środka do czyszczenia. Jego przygotowanie jest bardzo proste i nie wymaga dużego nakładu finansowego. Głównymi składnikami domowego proszku do czyszczenia tapicerki oraz dywanów są soda oczyszczona oraz idealnie skomponowana mieszanka olei eterycznych.

Składniki potrzebne do przygotowania proszku:

- 2 szklanki sody oczyszczonej

- 20 kropli olejku cytrynowego

- 5 kropli olejku z tymianku

- nieduży słoik

Sposób przygotowania:

Do niewielkiej miski wsyp dwie szklanki sody oczyszczonej. Następnie dodaj olejki eteryczne i dokładnie wszystko wymieszaj. Cały proces przygotowania zajmie dosłownie kilka minut, jednak pamiętaj, aby upewnić się, że wszystkie składniki są dokładnie połączone. Do przygotowanego wcześniej słoika wsyp całą zawartość miski, a następnie nawierć kilka otworów w nakrętce, aby można było wysypać proszek.

Aby użyć domowego proszku do czyszczenia, wystarczy, że wysypiesz niewielką ilość na dywan lub tapicerkę i pozostawisz na 15 minut. Po upływie zalecanego czasu, wystarczy tylko odkurzyć i gotowe!

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama