Proszek do pieczenia - jak zresztą sama jego nazwa wskazuje - wykazuje właściwości spulchniające i najczęściej wykorzystywany jest w kuchni przy okazji przyrządzania różnego rodzaju wypieków. Jednak warto po niego sięgać także w innych problematycznych sytuacjach, bo posiada cały szereg nietuzinkowych właściwości. Proszek do pieczenia skutecznie wypędzi mrówki i mszyce z ogrodu i szybko rozprawi się z karaluchami. Poza tym wyczyści na błysk pokryte pleśnią smugi. Sprawdzi się także w roli wybielacza czy odplamiacza i zażegna problem pożółkniętych firan oraz zabrudzonych kawą, herbatą czy rdzą ubrań. W jaki sposób użyć proszku do pieczenia w formie pułapki na owady, a jak wykorzystać w roli pasty do czyszczenia fug? Podpowiadamy.
Mrówki i mszyce spędzają wiosną i latem sen z powiek właścicielom domów i działek. Walka z nimi często jest nierówna, co wcale nie oznacza, że nie kończy się sukcesami. Metoda polegająca na wykorzystaniu proszku do pieczenia jest nie tylko skuteczna, ale i uchodzi za bezpieczną. Wystarczy obficie obsypać specyfikiem trasy wędrówek mrówek albo przygotować na jego bazie roztwór - połączyć proszek do pieczenia z wodą - i spryskać nim uprawy albo zakamarki w domu bądź na balkonie, w których się zagnieździły. Mieszanka na bazie wody i proszku do pieczenia zadziała także na mszyce. Jeśli pojawiły się w ogrodzie, roztworem trzeba spryskać rośliny, które zdążyły zaatakować.
Pułapka z proszku do pieczenia i miodu
Proszek do pieczenia warto wykorzystać także w formie pułapki na mrówki - zwłaszcza jeśli nie wiadomo, gdzie dokładnie zrobiły sobie kryjówkę. Wystarczy umieścić na talerzyku odrobinę miodu, a dookoła smakołyku wysypać proszek do pieczenia. Zwabione słodkim zapachem owady już się nie wymkną.
Proszek do pieczenia zwalczy karaluchy
Proszek do pieczenia okazuje się także skuteczną bronią w walce z karaluchami. Miejsca, w których się pojawiły, trzeba obficie obsypać środkiem spulchniającym albo spryskać przygotowanym na jego bazie roztworem.
Firanki szybko żółkną pod wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak kurz, smog czy dym papierosowy. By skutecznie zażegnać problem, warto wykorzystać w formie wybielacza proszek do pieczenia. Wystarczy wsypać 1-2 opakowania specyfiku do komory przeznaczonej na proszek do prania i wyprać firany tradycyjnym sposobem. Podobny efekt wybielający można uzyskać, rozpuszczając opakowanie proszku do pieczenia w pięciu litrach wody i namaczając w nim firanki - jeszcze przed praniem właściwym. Proszek do pieczenia w ten sam wybielający sposób zadziała na poszarzałą bieliznę czy skarpetki. (Warto wykorzystać zwłaszcza metodę z namaczaniem w mieszance wody i proszku do pieczenia)
Proszek do pieczenia niezawodny w czyszczeniu fug
Proszek do pieczenia pomoże także wyczyścić kuchnię i łazienkę na błysk. Jeśli na fugach pojawiła się pleśń oraz trudny do zmycia brud, skutecznie i szybko rozprawi się z nim pasta sporządzona z dwóch składników. Proszek do pieczenia trzeba połączyć z wodą (w proporcjach, które pozwolą uzyskać odpowiednio gęstą konsystencję), starannie nanieść specyfik na zabrudzone fugi i pozwolić mu działać przez co najmniej 20 minut. Do czyszczenia warto wykorzystać szczoteczkę do mycia zębów albo szczoteczkę dedykowaną do fug, które pozwolą dotrzeć do wszystkich szpar i zakamarków.
Proszek do pieczenia to także doskonały środek, który rozprawi się z trudnymi zabrudzeniami po rdzy, kawie, herbacie, sokach, pocie czy winie. Dwuskładnikową pastę - przygotowaną z proszku do pieczenia i wody - trzeba starannie rozprowadzić na poplamionej tkaninie i pozwolić jej działać przez kilkadziesiąt minut, a następnie dokładnie spłukać. Dla uzyskania najlepszych efektów zabieg z nakładaniem pasty na poplamioną tkaninę trzeba powtórzyć i dopiero wtedy wyprać ubranie klasycznym sposobem w pralce.