Reklama

Proste sposoby na osad z wody. Działają bez szorowania

Osady z wody pojawiają się bardzo szybko na większości sprzętów kuchennych i łazienkowych. Są nie tylko nieestetyczne, ale też trudne do usunięcia, a w dłuższej perspektywie doprowadzają do tego, że zabrudzone powierzchnie szybciej niszczeją. Zamiast wydawać majątek na nowe wyposażenie albo żrące detergenty, zapoznaj się z bardziej tradycyjnymi sposobami na osad z wody. Porządki pójdą dużo sprawniej!

Proste nawyki, by ułatwić sobie sprzątanie

Widok zacieków i osadów z wody może podziałać demotywująco nawet na największego fana porządków i czystości. Wielu z nas sprzątanie łazienki i kuchennej armatury odkłada w nieskończoność, traktując jako najgorszą karę. Jest to działanie zrozumiałe, choć tylko utrudnia cały proces doprowadzenia mieszkania do porządku.

Przede wszystkim ważna jest regularność. Po każdym skorzystaniu np. ze zlewu warto przetrzeć go do sucha czystą ściereczką. Powstawanie plam jest wynikiem twardej wody, więc należy usuwać  je, gdy tylko się pojawią. Dbanie o czystość każdemu powinno wejść w krew.

Reklama

Szkody wynikające z osadu z wody

Należy uświadomić sobie, że im dłużej zwlekamy, tym będzie trudniej i potrzebnych będzie więcej środków do pozbycia się zabrudzeń. Rzadkie porządki to żadna oszczędność! Ponadto kamień osadzający się na domowych sprzętach niszczy powierzchnie, którym nie sprzyja także intensywne szorowanie. Dodatkowo trzeba pamiętać, że nie wszystko widać na pierwszy rzut oka. Gromadzenie się osadów z wody powoduje ich kumulację w rurach, kranach, słuchawkach prysznicowych, co znacznie utrudnia codzienne użytkowanie i prowadzi do ich niszczenia.

Jak usunąć osad z wody domowym sposobem?

Baterie w łazience i kuchni są miejscami, w których osad i brzydkie plamy są najbardziej zauważalne. Jak zadbać o ich czystość? Inspiracji należy szukać w babcinych poradnikach! Jednym ze sprawdzonych sposobów na pozbycie się plam jest użycie octu. Należy wymieszać go z wodą w proporcjach 1:1, namoczyć w nim czystą szmatkę i przecierać baterie aż do uzyskania pożądanego rezultatu. Jeśli masz do czynienia z wyjątkowo opornymi plamami, nasączoną octem ściereczką owiń baterię i zostaw taki okład na godzinę lub dwie.

Uwaga: Nie używaj ostrych gąbek i szczotek - mogłyby zarysować czyszczone powierzchnie.

Jak pozbyć się kamienia z kabiny prysznicowej?

Na szklanych powierzchniach osady są szczególnie widoczne. W tym przypadku przydadzą się ocet oraz soda oczyszczona. Mieszanką spryskaj ścianki kabiny, a następnie przetrzyj miękkim materiałem namoczonym w ciepłej wodzie z odrobiną sody oczyszczonej. Wszystko spłucz letnią wodą i wytrzyj do sucha. Efekt cię zaskoczy! Co ciekawe, kabinę spryskać możesz również... białym winem. Zostaw na pół godziny, następnie spłucz i wytrzyj.

Zobacz też: Nietypowe zastosowania tabletek do zmywarki. Wypróbuj

Czyszczenie osadu w umywalce, wannie lub brodziku

W tych miejscach do czynienia zwykle mamy zarówno z osadami z kamienia, jak i mydeł, szamponów oraz żeli pod prysznic. Ich wyeliminowanie może być naprawdę dużym wyzwaniem. Jeśli jednak robisz to regularnie, sprawdzi się woda z płynem do mycia naczyń. Dla trudnych zabrudzeń poleca się wykorzystać mieszankę octu i soku z cytryny. Z tych dwóch składników przygotujesz płyn, który najlepiej jest przelać do butelki z atomizerem, spryskać brudne miejsca i zostawić na dwie lub trzy godziny.

Jak wyczyścić osad w toalecie?

Kamień osadzający się w muszli klozetowej poniżej poziomu wody sprawia wrażenie dużych zaniedbań w porządkach. Tymczasem w bardzo prosty sposób można się go pozbyć. Ponownie wystarczy ocet i odrobina cierpliwości. Wieczorem przed pójściem spać wlej szklankę lub dwie octu. Następnego dnia wystarczy spłukać.

Jeśli zależy ci na szybszym działaniu, zmieszaj 1/3 szklanki sody oczyszczonej z 1/4 szklanki kwasku cytrynowego. Wsyp tę kombinację do toalety i rozmieszaj szczotką do czyszczenia toalety. Zostaw na pół godziny i spłucz. Dla wzmocnienia efektu możesz wlać ciepłą wodę. Podobnym patentem jest wlanie do muszli coli. Ten lubiany napój upora się z osadami i pomoże udrożnić rury. Pozostaw go na dwa kwadranse.

Polecamy:

Jak zaaranżować pokój dla dziewczynki? Oto wskazówki

Tak usuniesz brud ze szczelin kaloryfera. To proste!

Dlaczego warto wrzucić liść laurowy do prania?

Sposoby na myszy i szczury. Tak szybko się ich pozbędziesz

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama