Reklama

Produkty, których nie wolno wrzucać do zlewu

Jeden mały błąd popełniony w trakcie przygotowywania potraw albo chwila nieuwagi mogą sprawić, że nasz zlew przestanie być drożny i konieczna będzie wizyta hydraulika. A ta ostatnia zawsze pociąga za sobą niemałe wydatki. Wystarczy nieopatrznie wrzucić do odpływu resztki selera, nieodpowiednio odcedzić makaron albo wlać do zlewu gorący tłuszcz. Podpowiadamy, jak uniknąć problemów z zatkanymi rurami.

Makaron

Jesteś miłośnikiem makaronu i ryżu? Pamiętaj, że pęcznieje on pod wpływem wody, dlatego wszelkie pozostałości po nich mogą zalegać w zlewie, a nawet zatykać rury kanalizacyjne. Staraj się odcedzać makaron, kładąc sitko na drugim garnku - tak, aby woda ściekała do niego zamiast bezpośrednio do zlewu.

Tłuszcz

Podsmażane mięsa mogą stanowić prawdziwą ucztę dla zmysłów. Pamiętaj jednak, aby pozostałego po przyrządzaniu tego rodzaju potraw gorącego tłuszczu nie wylewać do zlewu. To główny winowajca zatkanych rur. Jeśli zator już powstał, spróbuj go usunąć, wlewając do zlewu mieszankę na bazie wrzącej wody, octu i sody oczyszczonej. Ten prosty zabieg sprawi, że nie będziesz musiała wzywać hydraulika.

Leki

Wrzucanie leków do zlewu, to jeden z najgorszych pomysłów. Co prawda, nie zatkają rur, ale są niezwykle toksyczne dla środowiska naturalnego. Jeśli dostaną się do wody, zanieczyszczają rzeki i bardzo szkodliwie wpływają na florę i faunę.

Fusy z kawy

Kawę degustujemy chętnie i niemal równie często jak herbatę. Jeśli parzysz ją po turecku, po jej wypiciu nigdy nie wyrzucaj fusów bezpośrednio do zlewu. Osad, który powstanie w wyniku ich gromadzenia, może doprowadzić do całkowitego zatkania rur. Zatem zamiast utrudniać sobie życie, użyj fusów do nawożenia kwiatów, albo stwórz na ich bazie kompost. Rośliny będą rosły jak szalone.

Skorupki z jajek

Podobna zasada jak w przypadku fusów obowiązuje odnośnie skorupek z jaj. Ich też pod żadnym pozorem nie wolno wrzucać do zlewu. Doskonale się za to sprawdzą w roli składnika kompostu przeznaczonego do nawożenia roślin.

Włóknista żywność

Dieta bogata w błonnik jest optymalnym rozwiązaniem dla naszego organizmu, ale pozostałości po tak zwanych włóknistych roślinach mogą okazać się zabójcze dla naszych zlewów. Najczęściej w rurach odpływowych zalegają i zatykają go "nici" z selera.

Mąka

Na liście składników, które nigdy nie powinny być wrzucane do zlewu, znajduje się też mąka. W połączeniu z wodą tworzy kleistą masę, która - jeśli trafi do rur w większych ilościach - może śmiało zatkać nasz odpływ. A wtedy nie pozostaje ci nic innego, jak umówić się na wizytę z zaprzyjaźnionym hydraulikiem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama