Reklama

Pranie i suszenie zasłon. Nigdy nie było tak proste!

Zasłony, które na co dzień zdobią twoje okna, wymagają regularnego prania. Z czasem gromadzi się na nich spora ilość kurzu, a ten stanowi siedlisko roztoczy i innych szkodliwych drobnoustrojów. Najważniejszy jest dobór odpowiedniego cyklu prania, ale też prawidłowe suszenie tkanin. Jak prać i suszyć zasłony? Podpowiadamy poniżej.

Jak często prać zasłony?

Pranie zasłon nie musi odbywać się podczas każdego sprzątania domu, ale warto tę czynność powtarzać przynajmniej dwa razy do roku. Zakurzone tkaniny mogą być siedliskiem szkodliwych drobnoustrojów, w tym roztoczy. Unoszące się w powietrzu szkodliwe cząsteczki kurzu mogą wywoływać alergię, a także podrażniać układ oddechowy. Ponadto plamy i inne zabrudzenia wyglądają mało efektownie, szczególnie w przypadku jasnych materiałów.

Zobacz też: Tak wyczyścisz tapicerowane meble. Poznaj szybkie i niezawodne sposoby

Reklama

W ilu stopniach prać zasłony?

To, w ilu stopniach należy prać zasłony, zależy od rodzaju materiału, z jakiego są wykonane. Wybierz delikatny program piorący, który wynosi maksymalnie 30 stopni Celsjusza. Przed włożeniem tkanin do pralki, złóż je w luźną kostkę. Dzięki temu nie pomną się, a ich prasowanie nie będzie konieczne. Pamiętaj o delikatnych środkach piorących, aby nie uszkodzić tkaniny. 

Oprócz tego warto stosować się do zaleceń, które producent umieszcza na metce. Pamiętaj, że są materiały nienadające się do prania w automacie. Bezpiecznie w pralce można prać te wykonane z poliestru czy z grubszego materiału. Jeśli nie jesteś pewien czy pranie w pralce ich nie uszkodzi, zanieś zasłony do pralni chemicznej.

Ręczne pranie zasłon

Zasłony wykonane z weluru, lnu czy innego delikatnego materiału lepiej prać ręcznie. Pamiętaj, by ostrożnie obchodzić się z tkaninami, które mają ozdobne aplikacje. Mogą one odpaść pod wpływem mocnego szorowania, a już z pewnością wirowania w pralce. Ręczne pranie zasłon będzie też lepszym rozwiązaniem w przypadku zasłon z kołami. Te elementy warto zabezpieczyć, wkładając je do worka na pranie. Są one podatne na porysowanie, a to nie będzie wyglądać korzystnie po ich powieszeniu.

Czytaj również: Mokre okna jesienią. Tak skutecznie pozbędziesz się wilgoci z okien

Odpowiednie suszenie zasłon

Odpowiednie suszenie zasłon sprawi, że nie będziesz zmuszony do ich prasowania. Najlepiej jest rozwiesić je na oknach zaraz po wypraniu. To sprawi, że będą proste i nie stracą swojego fasonu. Jeśli obawiasz się kapiącej wody ze słabo odwirowanych lub wyciśniętych zasłon, rozłóż na podłodze folię malarską. Warto o to zadbać, by uchronić panele przed wilgocią i zniszczeniem. 

Zasłony rozwieś równomiernie i przeciągnij na całej długości okna, w przeciwnym wypadku pojawią się zagniecenia materiału. Inną opcją jest równe rozłożenie zasłon na suszarce do prania, unikaj jednak pełnego słońca, by materiał nie wyblakł. Pamiętaj, by zasłon nigdy nie suszyć w suszarce bębnowej, gdyż mogą się skurczyć.

Polecamy:

Nietypowe wykorzystanie torebki herbaty. Wrzuć ją do toalety, a pozytywnie się zaskoczysz!

Jak wyczyścić szufladę na proszek? Poznaj niezawodne patenty

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zasłony | jak wyprać zasłony | w czym prać zasłony

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama