Reklama

Praktyczne sposoby na białe firanki

Co wspólnego ze śnieżną bielą firanek ma aspiryna, soda oczyszczona albo skorupki jaj? Dlaczego do tradycyjnego proszku warto dodać ten stosowany zwykle do pieczenia? Patenty, po które chętnie i często sięgały nasze babcie i mamy, sprawdzamy poniżej. Dają naprawdę zaskakujące efekty i pozwalają osiągnąć cel, na którym najbardziej nam zależy, czyli przywrócić piękny wygląd firanom. Zatem zaczynamy!

Reklama

Sól kuchenna

Biel firanek pomoże przywrócić tradycyjna sól kuchenna. Do dziesięciu litrów wody dodaj cztery łyżki soli kuchennej i dokładnie połącz składniki - mieszaj je aż do momentu ich całkowitego rozpuszczenia. Zamocz w roztworze pożółknięte franki i pozwól działać specyfikowi. Proces wybielania powinien trwać co najmniej trzy godziny. Starannie wypierz i wypłucz firany tradycyjnym sposobem.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona kosztuje grosze, a w kuchni i w łazience jest w stanie zdziałać cuda. Zmiękcza wodę, zwiększa efektywność prania i skutecznie wybiela. Jak jej użyć? W dziesięciu litrach wody rozpuść 500 g sody oczyszczonej. Zamocz w mieszance firany i pozwól działać naturalnemu składnikowi. Na koniec firany upierz tradycyjnym sposobem. Dzięki temu prostemu zabiegowi będą śnieżnobiałe.

Proszek do pieczenia

Znany wszystkim miłośnikom wypieków proszek do pieczenia może mieć też inne zastosowania. Doskonale wybieli pożółknięte firany. Można go dodać bezpośrednio do prania albo zastosować dodatkowo zabieg namaczania w mieszance wybielającej w przypadku, gdy firanki są mocno pożółknięte. Tkaninę warto namaczać co najmniej przez kilka godzin. Na koniec firanki pierzemy tradycyjnym sposobem.

Ocet spirytusowy

Efekty wybielające pomoże ci też uzyskać ocet spirytusowy. Wystarczy, że dodasz do wody pół szklanki tego specyfiku, starannie połączysz składniki i odmoczysz w mieszance firanki, a następnie wypierzesz je tradycyjnym sposobem.

Aspiryna

Niekonwencjonalnymi zastosowaniami potrafi zaskoczyć też aspiryna. Zarówno uśmierzy bóle, jak i przywróci firanom śnieżnobiałą biel. Zabieg z jej użyciem jest banalnie prosty. Rozpuść pięć tabletek aspiryny w wodzie i włóż do niej firany. Namaczaj je w mieszance co najmniej przez kilka godzin. Na koniec wypierz w tradycyjny sposób.

Skorupki jaj

Jeśli twoje firanki szybko poszarzały lub pożółkły, sięgnij po metodę, którą stosowały nasze mamy i babcie. Skorupki jaj umieść w woreczku, a następnie włóż do pralki razem z firanami. Dzięki zastosowaniu tego sprytnego triku firanki nie tylko odzyskają dawną biel, ale na długo pozostaną świeże.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama