Reklama

Pomysłowe strategie na skuteczne zarządzanie korespondencją

Papier często bywa podstawową przyczyną bałaganu w naszym domu. Jednym z jego głównych źródeł jest stały dopływ broszur, ulotek i kopert z przepełnionej skrzynki na listy. Na szczęście przygotowaliśmy dla was kilka pomysłów, które pozwolą na łatwe pozbycie się wszechobecnych stosów papierowych śmieci. Warto wprowadzić przynajmniej kilka z tych strategii do swojej cotygodniowej rutyny. Będziecie zaskoczeni, jak szybko zmniejszy się stos zalegającej na stole makulatury.

Miejsce przeznaczone na pocztę

Zacznij od stworzenia specjalnego miejsca, gdzie odkładać będziesz wszelką korespondencję. Powinno ono znajdować się w pobliżu wyjścia - najlepiej w przedpokoju. Miejsce to będzie niezwykle ważne w naszych zmaganiach z tonami papieru. Właśnie tam możesz podjąć natychmiastowe działania, segregując ważną korespondencję i pozbywając się "chwastów". Możesz też poczekać do końca tygodnia lub chwili, gdy będziesz miał trochę wolnego czasu. Trzymanie stosów przychodzącej korespondencji w jednym miejscu pomoże nam łatwiej zapanować nad chaosem.

Mądre zarządzanie subskrypcjami

Subskrybujesz wiele czasopism? Jeśli marzysz o zachowaniu porządku w swoim domu, zachowuj tylko ich dwa numery - bieżący i ten z zeszłego miesiąca. Reszta powinna zostać poddana recyklingowi. Jeśli jednak lubisz mieć dostęp do archiwalnych artykułów, wyrób sobie kartę biblioteczną lub wykup abonament w serwisie internetowym. Zapewni ci to niemal nieograniczony dostęp do dowolnego czasopisma (również tych, których nie ma już w druku).

Korzystanie z sieci

W odchudzeniu stosów pocztowych śmieci znacząco pomoże częściowa rezygnacja z używania papieru. Gdy przeniesiesz się już na internetowe konta bankowe i rozliczeniowe, zaoszczędzisz fortunę na blankietach, kopertach i znaczkach. Korzystanie z internetu ma również inne plusy. Dzięki niemu możesz zaplanować powtarzalność płatności i nigdy nie przeoczysz już ważnego terminu! Wystarczy podejść do najbliższego oddziału banku i zapytać o więcej informacji.

Zapamiętaj ważne daty

Wiele przychodzących za pośrednictwem poczty wiadomości wymaga naszej reakcji w określonym czasie. Są to np. zaproszenia na urodziny, bony terminowe, zaproszenia na lokalne promocje i wydarzenia kulturalne. Podczas przepatrywania poczty zawsze warto mieć pod ręką kalendarz, długopis oraz terminarz. Zapisz w nim ważne daty. Gdy już zostaną one utrwalone możesz bez obaw pozbyć się oryginalnej wiadomości. Możesz również skorzystać z tablicy ścieralnej - zapewni ci ona większą elastyczność w przesuwaniu elementów.

Przygotowania do recyklingu

Gdy jesteś już gotowy na pokonanie bałaganu, dlaczego nie uczynić tego w ekologiczny sposób? Przygotuj specjalny kosz do recyklingu - najlepiej blisko miejsca, w którym przeglądasz pocztę. Trafiać będą tam niezbyt ważne wiadomości, ulotki, katalogi oraz inne papierowe śmieci, które zwykle wyrzucasz bez czytania. Możesz też skorzystać z pomocy specjalistycznych serwisów, które ochronią nas przed nadmierną ilością pocztowego spamu.

Ochrona tożsamości przed spamerami

Chyba każdego z nas denerwuje konieczność pozbywania się setek wiadomości śmieciowych - zwłaszcza promocyjnych ofert karty kredytowej. Nie powinno się ich jednak wrzucać bezpośrednio do kosza. Wszelkie kody kreskowe, które pojawiają się na kopertach i w listach, można połączyć z naszymi danymi osobowymi, bardzo cennymi dla złodziei tożsamości i spamerów. Dlatego też warto zainwestować w niszczarkę i ustawić ją blisko miejsca otwierania i segregacji poczty.

Niech stanie się to twoją rutyną!

Teraz warto przejść od słów do czynów. Drobiazgowa segregacja poczty powinna stać się jednym z twoich nawyków (nie ważne, czy robisz to codziennie, czy też pod koniec tygodnia). Odstaw na bok ważne wiadomości, rachunki i katalogi, z którymi chcemy się zapoznać. Całą resztę wrzuć do kosza (lub skorzystaj z niszczarki). Oczywiście rzeczy do wyrzucenia będzie znacznie więcej, niż tych, które chcemy zatrzymać. Jednak, aby strategia ta mogła skutecznie działać, konieczna jest nasza pracowitość i sumienność. Na naszym stosie korespondencji nie powinny znaleźć się wiadomości, które leżą tam dłużej niż tydzień.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama