Pielęgnacja drewna z użyciem olejku z orzecha włoskiego i wosku pszczelego

W małym domu przestrzeń użytkowa jest znacznie mniejsza, a zatem nawet niewielkie ilości toksyn rozprzestrzeniają się szybciej. Jednym ze sposobów wprowadzania toksyn do domu jest posiadanie okładzin ściennych, farb, wykładzin podłogowych i uszczelniaczy. Zauważono, że jednym z najczęściej używanych środków do wykańczania drewna są poliuretany. Nie są to bezpieczne powłoki. Naturalne wykończenia drewna są o wiele lepsze i bezpieczniejsze dla domowników. Olej z orzechów włoskich jest doskonałym wyborem przy tworzeniu własnej mieszanki oleju i wosku ze względu na jego bezpieczeństwo oraz późne jełczenie (nie popsuje się łatwo w porównaniu do innych olejów). Olej ten powinien być połączony z woskiem pszczelim. Oto jak przygotować taką mieszankę:

Tworzenie mieszaniny oleju i wosku

Umieść olej z orzecha w garnku o podwójnym dnie i nastaw na niską lub średnią temperaturę. Uważaj, aby nie przypalić oleju. Zagotuj lekko, nie przegrzej. Dodaj wosku pszczelego w stosunku 2 (wosk) do 1 (olej z orzechów włoskich). Mieszaninę ogrzewaj do temperatury topnienia wosku, po czym wymieszaj do połączenia składników. Po zakończeniu, mieszanina powinna być gęsta i jednolita. Jeśli uznasz to za konieczne, dodaj jednego ze składników, aby poprawić konsystencję mieszaniny.

Uwaga: przygotowana mieszanina może być przechowywana przez wiele lat; jeżeli stwardnieje, wystarczy ponownie ją podgrzać.

Zastosowanie mieszaniny oleju i wosku

Początkowo, warstwa oleju i wosku powinna zawierać większą ilość oleju, co pomoże w procesie aplikacji. Stosując mieszaninę oleju i wosku, przebywaj w ciepłym pomieszczeniu, ponieważ wysoka temperatura ułatwi aplikację. Umieść materiał lub plandekę pod malowanym obiektem, aby zabezpieczyć podłogę przez zaciekami. Pozwól mieszaninie schnąć przez kilka godzin po aplikacji.

Nałożenie drugiej warstwy jest zalecane, ale tym razem maść powinna zawierać więcej wosku w stosunku do pierwszej warstwy. Druga warstwa powinna schnąć przez kilka godzin.

Czystymi szmatkami usuń nadmiar mieszanki i wypoleruj drewnianą powierzchnię.

Olej i wosk należy stosować co najmniej raz w roku, najczęściej na powierzchniach często używanych, takich jak podłogi i biurka.

Ochrona przed stęchlizną

Chociaż olej z orzecha jest odporny na jełczenie, wszystkie naturalne oleje zaczynają wydzielać nieprzyjemny zapach, jeśli nie są przegotowane i jeśli są narażone na stałą wilgotność lub jeśli do mieszanki nie dodano wystarczającej ilości wosku.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama