Reklama

Patenty na tanie sprzątanie domu. Spektakularne efekty bez wydawania majątku

Sprzątanie domu często bywa uciążliwe, a chemiczne środki czystości nie zawsze radzą sobie z uporczywym brudem. Wtedy z pomocą przychodzą naturalne produkty, które masz pod ręką i nie kosztują majątku. Soda oczyszczona pomoże usunąć wszelkie zabrudzenia z piekarnika, natomiast kwasek cytrynowy sprawi, że okna będą pozbawione smug. Jak posprzątać dom nie wydając dużo pieniędzy? Czy naturalne środki czystości się do tego nadadzą? Podpowiadamy.

Czym wyczyścić piekarnik?

Dokładne wyczyszczenie piekarnika jest bardzo ważne, a zaschnięte resztki jedzenia nie zachęcają do przygotowania posiłku. Z pomocą przychodzi soda oczyszczona, która ma działanie lekko żrące, więc bez trudu poradzi sobie z najgorszymi zabrudzeniami. Przygotowaną pastą z sody możesz umyć wnętrze urządzenia, ale też ruszty i przypalone palniki. Produkt ten kosztuje kilka złotych, a w dodatku jest naturalny i nie porysuje powierzchni.

Jak przygotować pastę z sody oczyszczonej? W małym naczyniu wymieszaj sodę z wodą w proporcjach 1:1. Następnie gąbką do naczyń rozprowadź specyfik po zabrudzonej powierzchni i odczekaj kwadrans. Po upływie czasu wilgotną ścierką zetrzyj substancję i wytrzyj do sucha papierowym ręcznikiem.

Reklama

Jak usunąć kamień z prysznica?

Kolejną zmorą każdej pani domu jest osad z kamienia w prysznicu, który bardzo ciężko usunąć. W tym wypadku z pomocą przychodzi ocet, który upora się z tego typu zabrudzeniami. Przygotuj szorstką gąbkę i wiaderko z ciepłą wodą. Wlej do niego pół szklanki octu oraz olejku eterycznego, który zniweluje brzydki zapach. Rozprowadź środek po kabinie prysznicowej, nie omijając słuchawki ani trudno dostępnych miejsc. Jeśli kabina jest wysoka, do rozprowadzenia środka użyj butelki z atomizerem. Zostaw specyfik na pół godziny, by kamień mógł rozmięknąć, dzięki temu będzie łatwiejszy do usunięcia. Na koniec wilgotną szmatką przetrzyj wnętrze kabiny, szklane elementy i brodzik.

Toaleta na błysk

Czyszczenie toalety sprawia sporo kłopotu i nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Z brudem i kamieniem upora się płyn do mycia naczyń i ciepła woda. Jest to rozwiązanie tanie, a przy okazji pomoże odetkać zatkaną toaletę. Przed wykonaniem zadania, zaopatrz się w gumowe rękawiczki. Zabezpieczą one twoją skórę przed podrażnieniami i bakteriami. Wlej do muszli płyn i pozostaw na kwadrans, następnie zalej ciepłą wodą z czajnika. Wyszoruj wnętrze toalety szczotką i spłucz wodę. Deskę i obrzeża toalety umyj wilgotnymi chusteczkami i wysusz papierowym ręcznikiem. Pamiętaj, aby czyścić toaletę od góry do dołu, dzięki czemu efekt będzie lepszy.

Czyszczenie dywanu z plam

Jeśli na twoim dywanie pojawi się trudna do wywabienia plama, zastosuj proszek do pieczenia. Pomoże on w usunięciu trwałych zabrudzeń, z błota czy tłustego jedzenia. Produkt rozmieszaj z ciepłą wodą w proporcjach 1:1 i szczotką rozprowadź po brudnej wykładzinie. Specyfik pozostaw na godzinę, aby dokładnie się wchłonął. Po tym czasie usuń resztki proszku odkurzaczem, a wyczyszczone miejsce wyszoruj wilgotną szmatką. Plamy z czerwonego wina możesz usunąć za pomocą soli, a gumę do żucia kostką lodu.

Okna bez smug

Myjąc okna często spotkamy się z problemem powstających smug, które są ciężkie do usunięcia. Najlepszym czasem na szorowanie okien jest pochmurna, ale niedeszczowa pogoda lub wieczór. Bowiem promienie słoneczne sprawiają, że płyn szybko zasycha i tworzą się nieestetyczne plamy oraz zacieki. Mieszankę przygotujesz, łącząc ze sobą ciepłą wodę z kwaskiem cytrynowym w proporcjach 2:1. Specyfikiem tym umyjesz zarówno ramy okienne, parapet i szyby, pamiętaj jednak o częstym wymienianiu wody. Ścierką z mikrofibry umyj zabrudzone powierzchnie na mokro. Na koniec przetrzyj oka do sucha ręcznikiem papierowym lub ścierką kuchenną.

Zobacz też:

Sprawdzone patenty na szybkie suszenie prania. Wyschnie w błyskawicznym tempie

Przypalona patelnia to jeszcze nie koniec. Popularne warzywo i odrobina soli zdziałają cuda

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama