Reklama

Olejek z cytryny usunie brud, osady z kamienia i bakterie. Oto patenty na jego użycie

Wiosna to doskonały moment na odświeżenie domu i pozbycie się z niego kurzu i bakterii. W tym mało przyjemnym zadaniu może nam pomóc olejek z cytryny, który okazuje się doskonałym naturalnym remedium na wszelkie nieczystości, które gromadzą się w zakamarkach. Skutecznie dezynfekuje i nabłyszcza powierzchnie, usuwa osady i zacieki, a poza tym jest bezpieczny dla skóry. Co więcej kosztuje kosztuje grosze. Jak wykorzystać olejek cytrynowy do sprzątania? Poniżej kilka podpowiedzi.

Reklama

Olejek z cytryny przewyższa detergenty i kosztuje grosze

W dobie mody na sięganie po to, czym obdarzyła nas natura; ekologiczne środki czystości są doskonałym rozwiązaniem. Zalet z ich wykorzystania w codziennym życiu jest całe mnóstwo. Przede wszystkim są mniej toksyczne od silnych detergentów. Owszem, chemiczne preparaty usuwają bakterie i zabrudzenia, ale bardzo często w połączeniu z gorącą wodą podrażniają skórę. Tymczasem naturalne środki działają znacznie delikatniej w kontakcie ze skórą i jednocześnie świetnie radzą sobie z rozmaitymi osadami czy bakteriami. Co więcej, są znacznie tańsze od detergentów. 

Olejkiem z cytryny wyczyścisz cały dom na błysk!

By podłogi, kabiny prysznicowe, wanny czy umywalki lśniły czystością, warto do ich czyszczenia i polerowania wykorzystać naturalny olejek z cytryny. Popularny cytrus słynie ze swych zdolności antybakteryjnych; a poza tym zostawia po sobie powabny zapach. Usunie nawet nawet stary klej po naklejkach czy uporczywe osady z kranów i luster, idealnie doczyści wanny czy zlewy, a poza tym skutecznie odświeży wnętrze lodówki. Działanie olejku z cytryny warto wzmocnić i połączyć go z sodą oczyszczoną, octem i mydłem kastylijskim w płynie. Co ciekawe, to ostatnie uważane jest za najbardziej naturalne i najłatwiej biodegradowalne mydło na świecie. Mając te cztery składniki pod ręką, można wyczyścić wszystko w swoim domu!

Chcesz zdezynfekować toaletę? Sięgnij po olejek z cytryny


Lista zastosowań olejku cytrynowego w sprzątaniu jest okazała. Można użyć go m.in. do mycia podłogi. Wystarczy do wypełnionego w połowie wodą wiadra wlać 20 kropli olejku cytrynowego, a jeśli zabrudzenia są silne, uzupełnić skład mieszanki o niewielką ilość mydła kastylijskiego i oczyścić podłogi. Po kilku minutach będą lśnić. Olejek cytrynowy to także skuteczna broń z zabrudzeniami, bakteriami i osadami widocznymi na sanitariatach. Wystarczy zmieszać 200 g sody oczyszczonej, 100 ml mydła kastylijskiego oraz 20 kropli olejku z cytryny - tak, by uzyskać konsystencję pasty. Gotową miksturą można śmiało oczyścić toaletę, zlew, umywalkę czy kabinę prysznicową. Z pewnością znikną zabrudzenia i czyszczona powierzchnia będzie odkażona. Jeśli pasty zostanie po sprzątaniu, można ją przechować do następnych porządków w szklanym słoiczku. 

Olejek z cytryny wypoleruje szyby i lustra

Na bazie olejku z cytryny można przygotować płyn przeznaczony do polerowania szyb i luster. Wystarczy połączyć 100 ml wody, 100 ml octu (i opcjonalnie kieliszek spirytusu) oraz 30 kropli olejku z cytryny. Tak przygotowany preparat trzeba rozpylić na szklanych powierzchniach, oczyścić je, a następnie wypolerować. Odrobinę olejku cytrynowego można też dodać do zmywarki zamiast płynu do nabłyszczania. By pozbyć się kurzu; wystarczy nałożyć na  miękką ściereczkę 5 kropli olejku cytrynowego, a meble będą lśnić i cudownie pachnieć. Olejkiem z cytryny warto raz na jakiś czas przepłukać garnki, by pozbyć się pozostałości dawnych aromatów. 

Piękny zapach ubrań i straszak na mole


Gdy z szafy dobywa się nieprzyjemny zapach, warto umieścić w szufladach nasączone olejkiem cytrynowym ozdoby bądź skrawki tkanin. Ubrania zyskają aromat cytrusów, który dodatkowo odstraszy mole z szafy. Olejek cytrynowy można również wykorzystać do prania firanek albo skropić nim ręczniki i chodniczki w łazience. Dzięki temu prostemu zabiegowi piękny zapach będzie unosił się w całym domu. Jeśli kilkoma kroplami olejku z cytryny skropi się pościel, zapewni spokojny sen. Kilka kropli olejku z cytryny można dodać też do filtra w odkurzaczu oraz do pojemnika na płyn w żelazku; itp.

Olejek z cytryny wykorzystany do sprzątania z reguły wymaga rozcieńczenia. Tylko w przypadku silnych zabrudzeń np. sanitariatów czyści się stężonym olejkiem, ale koniecznie należy wtedy używać rękawiczek. Kropką nad "i" i twardym argumentem niech będzie fakt, że olejek z cytryny uznawany jest za naturalny antydepresant, dlatego sprzątanie z nim okaże się przyjemnością i z pewnością ukoi nerwy.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama