Reklama

Niezwykłe zastosowania kredy

Kreda często kojarzy się ze szkolną tablicą i pisanie nią jest jej najpopularniejszym użyciem. Okazuje się, że jest również wykorzystywana w przemyśle oraz w kosmetyce. Ponadto ma wiele innych, czasem zaskakujących zastosowań; sprawdza się w domu, w ogrodzie, a nawet w warsztacie. Jakie ma jeszcze właściwości? W jaki sposób można ją wykorzystać? Po co trzymać ją razem z narzędziami? Na te pytania znajdziesz odpowiedź w artykule.

Reklama

Właściwości kredy

Najważniejszą zaletą kredy jest jej higroskopijność, czyli zdolność pochłaniania wilgoci i wiązania się z wodą. Ponadto można ją wykorzystać w gospodarstwie domowym. Sprawdzi się podczas wywabiania uporczywych plam, pozbywania się zabrudzeń oraz czyszczenia wielu elementów. Ustalmy, jak można ją praktycznie zastosować.

Pochłanianie wilgoci

Kiedy w domu pojawia się wilgoć, trzeba podjąć zdecydowane kroki. Jeśli w porę się z nią nie uporamy, może rozwinąć się niebezpieczna pleśń. Czy kreda może w tym pomóc? W miejscu, gdzie trudno o odpowiedni przepływ świeżego powietrza, wystarczy umieścić kilka kawałków kredy. Jej higroskopijność sprawdza się np. w szafkach kuchennych. Warto na bieżąco kontrolować stan kredy - jeśli jest już mokra, wystarczy wymienić ją na nową.

Pochłanianie zapachów

Zalety kredy nie ograniczają się tylko do pochłaniania wody. Z jej pomocą można też pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Jeśli odczuwasz charakterystyczną woń stęchlizny, kreda szybko sobie z nią poradzi. Można rozłożyć jej kawałki albo zmiażdżyć ją i rozsypać w kilku miejscach w domu. Po kilku dniach nieprzyjemna woń skutecznie znika. Możesz włożyć ją też do płóciennego woreczka i umieścić w szafie z ubraniami, łazience albo w lodówce. Aby efekt był trwały, należy wymieniać ją raz na jakiś czas. Czynność można powtarzać do skutku i bez obaw, ponieważ kreda jest nietoksyczna.

Przykry zapach butów

Jeśli twoje buty mają nieprzyjemny zapach, użyj sproszkowanej kredy. Rozgnieć jej kilka kawałków i umieść całość w płóciennych woreczkach. Włożone do obuwia na noc, neutralizują nieprzyjemną woń potu. W ekstremalnych przypadkach można też pokryć kredowym proszkiem ich wnętrze. Pozostaw go na całą noc, a rano dokładnie wytrzep obuwie z pyłu, odkurz albo przetrzyj suchą ściereczką.

Tłuste plamy

Zamszowe buty mają swój urok, ale kiedy coś tłustego zostawia na nich plamę, bardzo ciężko jest się z nią uporać. Pomocna okazuje się kreda. Co należy zrobić? Trzeba nią pokryć całą zabrudzoną powierzchnię i pozostawić na noc. Rano wystarczy delikatnie wytrzeć buty specjalną szczotką. Kreda sprawdza się też w czyszczeniu odzieży. Jeśli na twojej białej bluzce pojawiła się trudna do usunięcia plama, użyj kredy. Rozsyp ją, albo potrzyj nią zabrudzone miejsce, pozostaw na godzinę, a następnie strzep jej nadmiar, po czym wypierz ubranie jak zwykle. Jeśli kołnierz albo rękawy na twojej koszuli są szare, wypróbuj papkę z kredy i odrobiny wody. Nanieś ją na odpowiednie miejsca, a później wypierz – efekt zupełnie cię zaskoczy.

Sposób na pobrudzone ściany

Coraz częściej stawia się na białe ściany w domach. To trik, który optycznie powiększa pomieszczenie i wprowadza więcej światła. Niestety taki kolor często sprawia, że łatwiej się one brudzą. Pomocna okazuje się kreda: mniejsze plamy można po prostu nią zamaskować. Jeśli jednak powierzchnia jest poważnie zabrudzona (np. tłuszczem), trzeba pokryć to miejsce papką, która powstaje z połączenia rozkruszonej kredy i wody. Wystarczy to miejsce pokryć substancją i pozostawić na około godzinę. Po tym czasie zabrudzenie powinno zniknąć.

W czym jeszcze pomoże kreda?

Niektóre narzędzia pod wpływem wilgoci szybko rdzewieją, aby temu zapobiec wystarczy w miejscu ich przechowywania rozłożyć kilka kawałków kredy. Wypróbuj też inny trik. Jeśli podczas użycia narzędzi rączka jest śliska i majsterkowanie sprawia trudność, użyj białego proszku. To sprawia, że przedmiot trzyma się w dłoni lepiej.

Kreda a sztućce

Twoje srebrne sztućce pokrywa nieestetyczny czarny nalot? Wiadomo, że ciężko się go pozbyć. Trzeba żmudnie je polerować, aby przywrócić im dawny blask. Jeśli chcesz, aby dłużej pozostały czyste, wystarczy do pudełka albo do szuflady, w których je przechowujesz, włożyć kawałki kredy. Zauważysz, że dłużej będą wyglądać jak nowe.

Pozbądź się mrówek

Mrówki to bardzo pożyteczne owady. Niestety ich obecność czasem może wywołać szkody; zwłaszcza kiedy ich mrowisko niszczy ogródek albo ich kolonia opanuje twój dom. Nie warto ich zabijać. Wystarczy je skutecznie odstraszyć. Jak to zrobić? W miejscu ich występowania rozsyp kredę, a szybko zauważysz, że skutecznie znikną.

Środek czyszczący

Kreda może stanowić świetny środek czyszczący. Co można nim wyczyścić?

* Elementy mosiężne – wymieszaj pokruszoną kredę z octem, przetrzyj delikatnie powierzchnię, a następnie wypoleruj suchą i czystą szmatką.

* Marmur – marmurowe blaty będą wyglądały jak nowe, jeśli posypiesz je kredą, a następnie przetrzesz je wilgotną szmatką.

* Żelazko – mocno zabrudzone żelazka można szybko wyczyścić. Rozkrusz dokładnie kredę i posyp nią lekko rozgrzaną stopę i przetrzyj. Rób to delikatnie, aby jej nie porysować.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama