Reklama

Niezwykłe zastosowania folii aluminiowej

Folia aluminiowa należy do najbardziej przydatnych przedmiotów w kuchni. Najczęściej służy nam do przechowywania żywności, ułatwia pieczenie i gotowanie. Okazuje się jednak, że ma wiele innych ciekawych zastosowań, o których mało kto wie. Tymczasem folia pomoże w codziennych porządkach i domowych obowiązkach, przywróci dawny blask niektórym przedmiotom, ochroni rośliny przed szkodnikami, a żywność przed zbyt szybkim psuciem się. Sprawdź, jak korzystać z tego rewelacyjnego wynalazku.

Reklama

Folia wyczyści piekarnik i przypalone garnki

Przy użyciu folii aluminiowej rozprawisz się z najgorszym brudem (nawet tym przypalonym) i rdzą. Folię wystarczy zmiąć w mniejszą lub większą kulę (w zależności od tego, jak duży przedmiot chcemy czyścić) i szorować nią zabrudzenia. Świetnie sprawdza się do czyszczenia przypalonych nalotów w piekarniku, na rusztach i grillach. Dzięki niej usuniemy też rdzę. A co najważniejsze – folia nie zarysowuje powierzchni przedmiotów.

Ochrona przed zabrudzeniami

Zamiast czyścić zabrudzenia, najłatwiej jest do nich nie dopuszczać. Dlatego przed grillowaniem lub pieczeniem dno piekarnika najlepiej wyłożyć folią aluminiową. To świetny patent (polecany przez kucharzy) także w przypadku kuchenek gazowych (wystarczy podłożyć ją pod ruszt), gdy planujemy smażenie wielu potraw (np. ryb czy mięs na większą uroczystość).

Ciasteczka w dowolnym kształcie

Przy pomocy folii aluminiowej z łatwością stworzymy oryginalne foremki do ciasteczek o dowolnym kształcie. Kawałek folii wystarczy zgiąć do postaci grubszego paska, a następnie uformować z niego interesujący nas kształt. Tak przygotowaną foremką możemy wyciąć kruche ciasteczka. Z folii aluminiowej da się też stworzyć foremkę do pieczenia babeczek czy tart. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Ekspresowe odświeżanie pieczywa

Dzięki folii aluminiowej nawet bardzo sucha kromka chleba stanie się świeża i apetyczna do zjedzenia. Na kawałek folii wystarczy wylać odrobinę wody i zawinąć nią pieczywo, a następnie włożyć do piekarnika (rozgrzanego do 140 stopni Celsjusza) na 3 minuty. W ten sam sposób można odświeżyć cały lekko zeschnięty chleb, ale wtedy należy włożyć go do piekarnika na 15 minut.

Banany nie będą brązowieć

Żeby zapobiec brązowieniu skórki bananów, a także zbyt szybkiemu dojrzewaniu tych owoców, ich końcówki (te, z których wychodzi kiść) należy szczelnie owinąć folią aluminiową.

Dwa razy szybsze prasowanie

Wszyscy znamy ten ból – prasując jedną stronę bluzki czy koszuli, druga wciąż jest pomięta lub co gorsze, powstaje trudne do rozprasowania zagniecenie. Z pomocą przychodzi folia aluminiowa – wystarczy ją podłożyć pod spód prasowanego ubrania (błyszczącą stroną do wierzchu). Wysoka temperatura odbije się od niej i w ten sposób jednocześnie uprasujemy obie części odzieży.

Stare nożyczki ostre jak nowe

Folię aluminiową wystarczy złożyć kilka razy - tak, by powstała grubsza powierzchnia. Aby skutecznie naostrzyć nożyczki, wystarczy kilka-kilkanaście razy naciąć tak przygotowaną folię.

Szczelny woreczek z żywnością

Po otwarciu produktu w plastikowym woreczku, żywność zaczyna wysychać i szybciej się psuć. Dzięki folii aluminiowej możemy na powrót szczelnie go zamknąć. Rozcięte opakowanie wystarczy przyłożyć z obu stron paskiem folii, a następnie zaprasować żelazkiem. Po usunięciu folii zobaczymy zamknięte opakowanie.

Zaśniedziała biżuteria i łyżeczki

Zaśniedziała srebrna biżuteria czy sztućce z łatwością odzyskają blask. Do garnka z gotującą się wodą wystarczy wrzucić zgniecioną w kulkę folię aluminiową oraz dodać 2 łyżeczki sody oczyszczonej. Zaśniedziałe przedmioty należy zanurzyć w wodzie na kilka minut.

Ochrona roślin przed szkodnikami

Aby ochronić sadzonki przed szkodnikami w ogrodzie (takimi jak ślimaki czy gąsienice), ich łodygi tuż przy ziemi wystarczy owinąć folią aluminiową.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama