Reklama

Niezawodne sposoby na szybkie i udane prasowanie

Nie bez powodu prasowanie wywołuje u nas same negatywne skojarzenia. Wymaga cierpliwości, pochłania czas, wysysa energię, a tym samym niejednokrotnie doprowadza nas do szału. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują. Czy wiesz, że prasowanie lnianych tkanin lub jeansów ułatwi umieszczenie ich w zamrażarce, świeceniu się ciemnych ubrań zapobiegnie siateczka, a w walce z zagnieceniami pomoże ocet? Podpowiadamy, jak dzięki wcieleniu w życie kilku prostych zasad i zastosowaniu paru sprytnych trików zamienić znienawidzony obowiązek w całkiem znośną - by nie powiedzieć przyjemną - codzienną czynność.

Reklama

Segreguj pranie

Udane prasowanie zaczyna się od właściwego prania. Jeśli pakujesz do bębna pralki wszystkie ubrania na chybił trafił, no może zwracając uwagę jedynie na kolory, sam utrudniasz sobie życie i dokładasz pracy. Nie tylko nie usuniesz uporczywych zabrudzeń i resztek po detergentach, ale w dodatku pognieciesz odzież. Zawsze segreguj tkaniny i podziel pranie na etapy.

To pierwszy krok do sukcesu!

Sukienki i koszule susz na wieszakach

Czas poświęcony na właściwe powieszenie wypranej odzieży to świetna inwestycja. Dokładnie strzepnij odzież i zawieś na suszarce lub sznurku. Spodnie i bluzki odpowiednio przypnij klamerkami, a sukienki i koszule susz na wieszakach. Te banalnie proste zabiegi znacznie skrócą czas prasowania.

Prasuj z głową

Zoptymalizuj prasowanie: przygotuj wcześniej wieszaki na koszule i sukienki, deskę ustaw w pokoju, w którym jest szafa i zorganizuj miejsce, w którym ubrania będą mogły odparować, zanim ułożysz je na półkach.

Dostosuj temperaturę do rodzaju tkaniny

Każda tkanina ma swoje wymagania. Odpowiednio posegreguj ubrania, najlepiej kierując się kryterium wymaganej temperatury prasowania. Jakieś przydatne wskazówki?

* Poliester

Tkaniny z poliestru najlepiej prasować na sucho lub skropić lekko wodą i nie mocno nagrzanym żelazkiem. Maksymalna temperatura wynosi 85 stopni Celsjusza.

* Aplikacje

Ubrania z aplikacjami należy prasować na lewej stronie w temperaturze nie przekraczającej 80 stopni Celsjusza.

* Jedwab

Tkaniny z jedwabiu prasuj, gdy są jeszcze wilgotne, najlepiej przez cienką szmatkę. Temperatura stopy żelazka nie powinna przekraczać 130 stopni Celsjusza.

* Bawełna

Jasne tkaniny wykonane z bawełny najlepiej prasować w temperaturze 180 stopni Celsjusza i po prawej stronie. Z kolei ciemne - po lewej stronie.

* Len

Tkaniny wykonane z lnu skrop wodą i włóż na pół godziny do zamrażalnika, a następnie prasuj w temperaturze 220 stopni Celsjusza.

Jeans podobnie jak len zamrażaj

Zabieg z zamrażarką ułatwi też prasowanie jeansów. Najpierw skrop je wodą, a następnie umieść w zamrażalniku. Dzięki temu podczas prasowania wytworzy się para, który pomoże szybko rozprawić się z zagnieceniami.

Wykorzystaj folię aluminiową

Prasowanie może też przyspieszyć folia aluminiowa. Wystarczy, że umieścisz ją (błyszczącą stroną do góry) pomiędzy pokrowcem a deską. W sklepach dostępne są też pokrowce odbijające światło.

Zawsze pomocny ocet

W walce z trudnymi zagnieceniami pomoże niezastąpiony w kuchni i w łazience ocet. Zmieszaj go z wodą w proporcji jeden do czterech, umieść w butelce z atomizerem i dodaj parę kropel swojego ulubionego olejku, który nada miksturze piękny zapach. Gotowym płynem spryskaj tkaninę. Dzięki temu zabiegowi prasowanie nie sprawi ci najmniejszych problemów i zajmie znacznie mniej czasu.

Jak zapobiec świeceniu się tkanin?

Irytuje cię świecenie się ciemnych tkanin, mimo że prasujesz je po lewej stronie? W sklepach dostępne są specjalne siateczki, które zapobiegną pojawianiu się tego efektu.

Na koniec rzecz o tkaninach plisowanych. Przed prasowaniem odpowiednio je ułóż i zepnij spinaczami. Ten banalny trik zapobiegnie ich rozsuwaniu.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama