Nietypowe zastosowania ziemniaków

Ziemniaki to wciąż najpopularniejszy dodatek do polskiego obiadu. Wbrew pozorom są cennym źródłem witamin i minerałów, można je też przyrządzać na wiele różnych sposobów. Mało kto wie jednak, że ziemniaki mają też dość nietypowe zastosowania, dzięki którym jesteśmy w stanie ułatwić sobie codzienne życie. Pomogą uratować przesoloną zupę, przydadzą się podczas mycia okien, a nawet przywrócą blask sztućcom. Ziemniaki świetnie usuwają też rdzę i niektóre plamy, poza tym mają zbawienny wpływ na skórę i pomagają pozbyć się przebarwień. Sprawdź, do czego możesz wykorzystać ziemniaki.

Ziemniaki pomogą usunąć rdzę

Ziemniaki pomogą uporać się z rdzą na metalowych przedmiotach. Wszystko dzięki temu, że zawierają kwas szczawiowy, który świetnie radzi sobie z korozją. Zardzewiały przedmiot wystarczy posypać solą kuchenną, a następnie pocierać przekrojonym na pół ziemniakiem. Innym sposobem jest rozłożenie na zardzewiałej powierzchni pokrojonych ziemniaków i posypanie całości solą. Po kilkunastu minutach przedmiot wystarczy dokładnie opłukać i wytrzeć do sucha.

Ziemniaki do czyszczenia sztućców

Ziemniaki są też idealnym sposobem na czyszczenie srebra. Zaśniedziałe sztućce szybko odzyskają dawny blask, jeśli wrzucisz je do gorącej wody po gotowaniu ziemniaków (wystarczy kilka obranych i pokrojonych w kostkę ziemniaków). Po godzinie sztućce będą wyglądać jak nowe. Wystarczy je opłukać i wytrzeć do sucha.

Ziemniaki do mycia okien

Ziemniaki są też ekologicznym sposobem na umycie okien. Brud wystarczy zetrzeć za pomocą ścierki i wody, a następnie okna przetrzeć połówką ziemniaka i wytrzeć do sucha. Dzięki temu okna będą lśniące i bez żadnych smug.

Ziemniaki a nawóz do roślin

Woda z gotowanych ziemniaków zawiera wiele cennych składników odżywczych (m.in. fosfor). Dlatego zamiast ją wylewać, warto poczekać, aż ostygnie i użyć jej do podlewania roślin doniczkowych, które zaczną bujnie rosnąć i kwitnąć. Pamiętajmy jednak, by nie solić wody, bo może wtedy niekorzystnie wpłynąć na podłoże naszych roślin.

Ziemniaki uratują przesolony posiłek

Przesolenie zupy czy innej potrawy to częsty i dotkliwy błąd. Posiłek staje się niesmaczny i traci cały aromat. Na szczęście możemy z łatwością zniwelować ten efekt. Do przesolonej potrawy wystarczy dodać kilka plastrów surowego ziemniaka, a następnie wyjąć je po 10-15 minutach. W ten sposób pozbędziemy się nadmiaru soli.

Ziemniaki na problemy ze skórą

Ziemniaki pomogą uporać się z niewielkimi przebarwieniami na twarzy. Skórę z plamami wystarczy raz dziennie pocierać połówką surowego ziemniaka, tak by pozostała na niej odrobina soku. Po 10 minutach twarz wystarczy umyć. Na problemy ze skórą warto też stosować maseczkę z surowego zmielonego ziemniaka, łyżeczki soku z cytryny i odrobiny kurkumy. Taki specyfik najlepiej nakładać na twarz 2-3 razy w tygodniu. Skóra stanie się bardziej jędrna i rozświetlona.

Okłady z ziemniaków

Okłady z ziemniaków pomogą na spuchnięte oczy – na zamknięte powieki na kilka minut wystarczy przyłożyć surowe plasterki warzywa. Szybko poczujemy ulgę. Okłady z gorących ziemniaków do dziś uznaje się też za skuteczny sposób na przeziębienie i mokry kaszel. Ugotowane (ale lekko ostygnięte) i rozgniecione ziemniaki wystarczy owinąć w gazę i przyłożyć do klatki piersiowej.

Ziemniaki do usuwania plam

Niektóre warzywa i owoce (np. marchew, jagody) czy przyprawy (np. kurkuma) zostawiają na dłoniach trudne do usunięcia zabrudzenia. Z łatwością pozbędziemy się ich, jeśli przetrzemy ręce przekrojonym na pół surowym ziemniakiem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama