Reklama

Nietypowe zastosowania zamrażalnika

Zamrażarka jest standardowym wyposażeniem każdego domu. Od kiedy tylko pierwsze egzemplarze pojawiły się na rynku, ludzie wykorzystują je do przechowywania żywności,, robienia lodów czy chłodzenia napojów. Dziś nie wyobrażamy sobie bez niej życia, szczególnie latem, gdy temperatury są naprawdę wysokie. Czy wiesz jednak, że zwykłą zamrażarka może mieć znacznie więcej zastosowań? Zebraliśmy najciekawsze, które z pewnością przypadną ci do gustu. Przeczytaj koniecznie całą listę.

Reklama

Zamrażarka i moda

Przedłuż życie rajstop

Da wielu kobiet nie ma nic gorszego, niż oczko na ostatnie parze rajstop, w dodatku jeżeli bardzo się spieszymy. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, jest zapewnienie większej trwałości rajstopom. Czy istnieje jednak na to prosty sposób? Nie tyko istnieje, ale jest też dziecinnie prosty. Przechowuj rajstopy w zamrażarce. Nową parę rajstop wypierz ręcznie, wyciśnij nadmiar wody i umieść w plastikowej torebce. Następnie zamroź je na przynajmniej dwanaście godzin. Kiedy będziesz chciała założyć rajstopy, wyjmij je z zamrażarki, pozostaw do osiągnięcia temperatury pokojowej i gotowe.

Rozciągnij buty

Czy zdarzyło ci się kupić zbyt ciasne buty? Jest na to proste rozwiązanie. Weź szczelną torebkę plastikową, Napełnij ją wodą i umieść w bucie, aby zajmowała całą przestrzeń. Następnie buta z workiem włóż na noc do zamrażalnika. Woda zamarzając zwiększy swoją objętość i delikatnie rozciągnie buta. Rano wyjmij delikatnie woreczek, a jeżeli będzie taka potrzeba powtórz cały proces jeszcze raz.

Usuń gumę z butów lub ubrań

Przyklejona do ubrań czy podeszwy buta guma do żucia, wcale nie jest prosta do usunięcia. Istnieje jednak sposób i na taką okoliczność. Jeżeli guma znajduje się na bucie, przyklej do niej kartkę papieru i włóż do zamrażarki na całą noc. Jeżeli problem jest na ubraniu włóż je tylko do worka i zamroź. Rano zamarznięta guma będzie krucha, dlatego z łatwością wykruszysz ją z ubrania. Pociągnij zdecydowanym ruchem za kartkę papieru, a odpadnie również z buta.

Odśwież buty

Jeżeli masz problem z nieprzyjemnym zapachem z butów, może okazać się, że przyczyną takiej sytuacji są bakterie znajdujące się wewnątrz obuwia. Jeżeli chcesz się ich pozbyć, najłatwiej będzie wykorzystać zamrażarkę. Włóż buty do plastikowego worka i zamroź Po kilku godzinach w mrozie bakterie zostaną zabite, a przykry zapach zniknie raz na zawsze.

Zapobiegnij mechaceniu się ubrań

Mechacące się ubrania są zmorą każdego. Jeżeli twój ulubiony, ciepły sweterek zaczyna pokrywać warstwa wyciągniętych nitek, to znak, że należy działać. Najłatwiej będzie umieścić sweter na noc w zamrażarce. W ten sposób wzmocnij i scalisz włókna, dzięki czemu materiał nie będzie się mechacił.

Kuchnia

Zrób mrożoną kawę w kilka chwil

Mrożona kawa czy herbata będą idealnym rozwiązaniem na upalne, letnie dni. Zamroź więc esencję herbaty lub mocną kawę tworząc kostki lodu o skoncentrowanym smaku. Latem wystarczy połączyć je ze szklanką wody lub mleka i gotowe. Możesz również zamrozić domowe soki na zimny kompot. Potrzebujesz jedynie odpowiednich foremek na lód i do dzieła.

Uratuj niemal spalone jedzenie

Jeżeli gotując obiad lub przygotowując kolację zdarzyło ci się przeciągnąć jakiś produkt zbyt długo na patelni czy w garnku, to z pewnością zastanawiasz się co w takiej chwili można zrobić. Po pierwsze możesz wyrzucić wszystko do kosza i zamówić gotowe jedzenie lub spróbować uratować posiłek. Zdecydowanie polecamy drugą opcję. Jak najprościej to zrobić? Jeżeli twój posiłek nie jest jeszcze zwęglony, to przenieś go szybko na zimny talerz i umieść w lodówce lub zamrażarce. W ten sposób powstrzymasz proces gotowania się. Produkt wciąż ma wysoką temperaturę, dlatego dochodzi jeszcze na długo po zakończeniu przygotowania. Drastyczne obniżenie temperatury powstrzyma cały proces i uratuje twój obiad.

Przechowaj nadmiar pożywienia

Jeżeli kupisz zbyt dużo warzyw, ugotujesz zbyt wiele zupy czy sosu, to nie musisz go już wyrzucać. Z łatwością przechowasz je w zamrażarce. Podziel na małe porcje, które zużyjesz na jeden raz. Pamiętaj jednak, aby nie mrozić emulsji (na przykład majonezu), jajek i produktów które zostały już raz rozmrożone.

Inne zastosowania

Uratuj zalaną książkę

Jeżeli zdarzyło ci się zalać ulubioną książkę, nie musisz martwić się, że nie nadaje się do użytku. Możesz ją uratować z pomocą zamrażarki. Wystarczy, że włożysz książkę do plastikowej torebki i umieścisz w zamrażarce na co najmniej kilka dni. Po tym czasie możesz książkę wyjąć i delikatnie usunąć powstały lód. Następnie wysusz książkę, ale uważaj na gwałtowne zmiany temperatury. Jeżeli osuszysz ją na przykład gorącym powietrzem suszarki, kartki mogą się pofalować. Połóż ją w suchym, ciepłym  miejscu i daj jej czas, a sama dokładnie wyschnie.

Zabij pluskwy

Pluskwy to małe, uciążliwe owady, które zostawiają po sobie bolesne ukąszenia. Jeżeli w twojej pościeli lub kocach również się zadomowiły, to wiesz jak trudno się ich pozbyć. Zwykłe pranie nie zawsze pomaga, wietrzenie pościeli również. Z kolei użycie chemicznych środków jest szkodliwe dla zdrowia. Możesz jednak użyć zamrażalnika. Jeżeli zmieścisz zainfekowane materiały, to złóż je i umieść w najzimniejszej części na co najmniej 12 godzin. Po tym czasie wytrzep i gotowe. Po pluskwach nie będzie śladu.

Zmniejsz zużycie świec

Może to dziwne, ale jeżeli zamrozisz świecę przed jej podpaleniem, to jej zużycie zmniejszy się dwukrotnie. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które często używają świeczek. Trzymaj je w zamrażarce na kilka godzin przed zapaleniem.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama