Reklama

Nietypowe zastosowania ryżu

Ryż jest częstym dodatkiem do dań. Jest pożywny i pasuje zarówno do mięs jak i sosów. Czy wiesz jednak, że ryż może znaleźć zastosowanie nie tylko w kuchni? Zaskoczy cię jak wiele problemów rozwiążesz z pomocą tych niepozornych ziarenek. Wszystkie nietypowe zastosowania ryżu znajdziesz poniżej.

Wysuszy zalany telefon

Twój telefon wpadł do wody? Nie panikuj! Rozłóż telefon, wyciągnij baterię i umieść go w misce z ryżem, dokładnie pokrywając cały telefon. Pozostaw go w ryżu na około 12 do 24 godzin. Po tym czasie złóż telefon i sprawdź czy działa. Ryż jest w stanie uratować większość zalanych sprzętów elektronicznych, dzięki temu, że mocno absorbuje wodę.

Zrób rozgrzewający woreczek

Woreczki rozgrzewające są dobrym sposobem na bolesne skurcze czy kolkę u dzieci. Z łatwością pozbędziesz się problemu robiąc woreczek wypełniony ryżem. Kawałek materiału zszyj dookoła tak, aby pozostała mała szczelina, przez którą wsypiesz ryż. Następnie zszyj resztę. Woreczek umieść w piekarniku nagrzanym do 100 stopni i pozostaw na 5 do 10 minut. przed przyłożeniem woreczka do bolącego miejsca sprawdź, czy nie jest zbyt gorący.

Wysuszy sól

Jeżeli do solniczki lub pojemnika z solą wsypiesz kilka ziarenek ryżu, zaadsorbuje on wilgoć i sól pozostanie sucha i sypka nawet w bardzo wilgotne dni. Kiedy zauważysz, że ziarenka zaczynają ciemnieć, wymień je na nowe.

Sprawdź temperaturę oleju

Jeżeli podczas przygotowywania obiadu chcesz sprawdzić czy olej osiągnął już odpowiednią temperaturę, użyj do tego pojedynczych ziarenek ryżu. Wsyp jedno, maksymalnie kilka sztuk na patelnię. Jeżeli będą unosić się ku górze, olej ma odpowiednią temperaturę. Jeżeli opadną na dno, powinien jeszcze się zagrzać.

Naostrz nożyki w blenderze

Jeżeli ostrza w twoim blenderze stępiły się, nie oznacza to konieczności zakupu nowego urządzenia. Wystarczy, że wsypiesz szklankę ryżu do pojemnika do blendowania i uruchomisz urządzenie na około dwie minuty. Po tym czasie wysyp powstały pył i wymyj blender.Ostrza będą ostre, a wszystko niskim kosztem.

Wyczyść brudny wazon

Ozdobne wazony na kwiaty są ciężkie do wyczyszczenia. Małe otwory i długie kształty uniemożliwiają dokładne wyczyszczenie z osadów po kwiatach i kamieniu z wody. Z pomocą przyjdzie ci ryż. Wsyp pół szklanki do wazonu dodaj niewielką ilość wody i poruszaj wazonem szybkimi, okrężnymi ruchami. Ziarenka wprawione w ruch zetrą osady z powierzchni ścianek.

Przyspieszy dojrzewanie owoców

Umieść owoce w pojemniku z ryżem, gdy chcesz żeby szybciej dojrzewały. Pamiętaj, aby sprawdzić ich stan dwa lub trzy razy dziennie, aby mieć pewność, że nie staną się przejrzałe. Dodatkowo, ryż możesz ponownie wykorzystać do którejś z wymienionych wcześniej czynności lub ugotować i zjeść.

Rozpromieni twoją cerę

Nie do końca jest tu mowa o ryżu, a o wodzie powstałej po jego gotowaniu. Ma ona zbawienne działanie dla naszej skóry. Rozpromieni i doda blasku nawet najbardziej poszarzałej i zmęczonej cerze. Namocz czystą, bawełnianą szmatkę w wodzie po gotowaniu ryżu i przykładaj ją do twarzy. Nie musisz wylewać całej reszty. Przelej ją do szczelnie zamykanego słoika i wstaw do lodówki. Może być stosowana jeszcze przez trzy dni.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama