Reklama

Nietypowe zastosowania kredy

Kreda kojarzy się głównie ze szkolną ławą i pisaniem po tablicy. Jednak warto wiedzieć, że ma ona również wiele innych, niezwykłych zastosowań, dzięki którym można ją wykorzystać w domu, ogrodzie czy kosmetyce. Kreda może być nieocenioną pomocą w sprzątaniu, pochłanianiu wilgoci, czyszczeniu różnych przedmiotów czy też wywabianiu tłustych plam. To również świetny sposób na pozbycie się mrówek i ślimaków z ogrodu. Jakie właściwości posiada kreda? Do czego można ją wykorzystać? Poniżej przedstawiamy najlepsze patenty na zastosowanie kredy.

Pochłanianie wilgoci

Kreda ma właściwości higroskopijne, dzięki czemu świetnie wiąże się z wodą i pochłania wilgoć. Dlatego warto powiesić lub umieścić kilka kawałków kredy w miejscach z utrudnionym przepływem powietrza, gdzie łatwo o zawilgocenie i rozwój pleśni. Będzie dobrze wchłaniać wilgoć z szafy z ubraniami, szafki kuchennej czy też lodówki. Kreda skutecznie pochłania także nieprzyjemne zapachy, więc usunie również woń stęchlizny z tych miejsc. Należy pamiętać, by wymieniać kredę, gdy ta będzie już mokra (co najmniej raz do roku). Można również zmiażdżyć ją i rozsypać w różnych miejscach w domu.

Kreda do srebra i metalu

Dzięki temu, że kreda pochłania wilgoć, chroni także srebro przed czernieniem. Wystarczy więc włożyć kawałki kredy do szuflady ze sztućcami czy szkatułki z biżuterią, a na srebrnych przedmiotach nie będzie powstawał ciemny nalot. Nie będziemy wtedy musieli tak często czyścić i polerować srebra, by zachowało blask przez długi czas. Kreda chroni także metal przed rdzą. Warto więc wrzucić do pojemnika z metalowymi przedmiotami lub skrzynki z narzędziami kawałek kredy, a te nie będą rdzewieć.

Kreda jako środek czyszczący

Papka z kredy wymieszanej z octem świetnie nadaje się do czyszczenia elementów mosiężnych, np. klamek, zamków czy wieszaków. Wystarczy przetrzeć je delikatnie sporządzoną mieszanką, a następnie wypolerować suchą szmatką. Kreda to również idealny sposób na mocno zanieczyszczone żelazko. Można posypać lekko rozgrzaną stopę żelazka rozkruszoną kredą i przetrzeć szmatką lub wsmarować w nią wcześniej wspomnianą papkę. Kreda perfekcyjnie wyczyści również marmurowe blaty. Należy posypać je białym proszkiem i przetrzeć wilgotną szmatką.

Kreda jako warstwa antypoślizgowa

Warto również wykorzystać antypoślizgowe właściwości kredy. Można więc śliskie i gładkie tworzywa, takie jak śrubki czy narzędzia, posmarować kredą, a te nie będą wyślizgiwać się z dłoni podczas pracy.

Tłuste plamy

Kreda jest także bardzo skutecznym sposobem na wywabienie tłustych plam. Wystarczy potrzeć nią zabrudzone ubrania czy tkaniny lub też pokruszyć i rozsypać na plamy, a po godzinie strzepać jej nadmiar. Następnie można wyprać odzież jak zwykle. Kreda powinna wchłonąć tłuszcz i sprawić, że plamy znikną. W przypadku poplamionych, wełnianych ubrań można posypać je kredą, umieścić na nich coś ciężkiego i pozostawić na pół godziny. Na koniec pozostaje tylko wyszczotkować ubranie, by pozbyć się resztek kredy. Zabieg można powtarzać kilkukrotnie, aż do momentu, gdy zabrudzenia znikną. W przypadku materiałów syntetycznych po nałożeniu kredy i odczekaniu kilkudziesięciu minut można przeprać je w wodzie z mydłem. Kreda pomoże również wyczyścić zamszowe buty. Należy potrzeć nią brudne miejsca i pozostawić na noc. Rano wystarczy wyszczotkować buty. Kredę można wykorzystać również do czyszczenia białych ścian. Delikatne zabrudzenia można po prostu nią zamalować, a na tłuste plamy można nałożyć papkę z kredy wymieszanej z wodą i pozostawić na około godzinę. Po tym czasie zabrudzenie powinno zniknąć.

Odstraszanie mrówek i ślimaków

Kredę warto także zastosować do odstraszania mrówek. Choć te owady są pożyteczne, to jednak mogą być bardzo uciążliwe, pojawiając się w domu czy ogrodzie. Aby ich nie zabijać, wystarczy rozsypać sproszkowaną kredę w miejscach ich występowania albo przed domem, a te szybko znikną. Można również rozsypać kredę w ogrodzie, wtedy skutecznie odstraszymy też ślimaki.

Kreda na rozjaśnienie paznokci

Właściwości kredy można wykorzystać nie tylko w domu i ogrodzie. Ma ona również zastosowanie w kosmetyce, gdyż rewelacyjnie rozjaśnia płytkę paznokcia i pozbawia ją plam czy zażółceń. W tym celu należy nasypać pokruszoną kredę na szczoteczkę i delikatnie szorować nią paznokcie. Następnie zmywamy kredę ciepłą wodą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama