Reklama

Nietypowe zastosowania herbaty

Herbata jest najczęściej pitym napojem na świecie. Każdy z nas zna jej smak ale nie każdy wie, że herbata może przydać się na kilka innych sposobów. Często stosowana jest w kosmetyce i jako naturalny środek na niektóre dolegliwości. Jeżeli chcesz wiedzieć do czego możesz wykorzystać herbatę, to przedstawiamy kilka ciekawych propozycji.

Reklama

Wyczyść drewniane meble i podłogi

Świeżo parzona herbata idealnie nadaje się do czyszczenia mebli z drewna i podłogi. Wystarczy zagotować kilka torebek z herbatą w około jednym litrze wody i pozostawić do ostygnięcia. Zanurz miękką szmatkę w takiej herbacie, odciśnij nadmiar płynu i używaj go do ścierania kurzu i brudu, które z łatwością osadzają się na meblach czy podłodze. Na koniec przetrzyj powierzchnię do sucha czystą, miękką ściereczką.

Łagodzi ból po ukąszeniach i szczepionkach

Dzieci a nawet niemowlęta mogą odczuwać ból po szczepieniu nawet kilka dni po zabiegu. Miejsce szczepienia jest wówczas zaczerwienione i obrzmiałe. Spróbuj złagodzić cierpienie swojej pociechy przykładając w tym miejscu torebkę herbaty namoczoną w ciepłej wodzie. Trzymaj ją delikatnie w miejscu przez kilka minut. Kwas taninowy zawarty w herbacie ukoi podrażnienie i ból. Metoda ta jest również skuteczna na bolesne ukąszenia owadów zarówno dla starszych jak i dla dzieci, nawet tych najmniejszych.

Redukuje podrażnienia

Herbata nadaje się również na podrażnienia skóry, drobne rany i zadrapania. Aby uspokoić bolesny podrażnienia i złagodzić wysypki i zacięcia po goleniu zastosuj torebki herbaty zwilżone ciepłą wodą. Na duże obszary podrażnienia, zaparz mocny napar z herbaty i pocieraj namoczonymi w nim wacikami po bolesnym obszarze.

Sprawia, że pieczone mięso jest wilgotne i kruche

Herbata idealnie nadaje się na marynatę do mięs. Umieść cztery łyżki liści czarnej herbaty w garnku z ciepłą (nie wrzącą) wodą i pozostaw do zaparzenia przez pięć minut. Następnie odcedź liście, a płyn wymieszaj z połową szklanki brązowego cukru, aż całkowicie się rozpuści. Teraz pora na mięso. Weź pół kg dowolnego mięsa i umieść w zalewie na kilka godzin. Następnie dopraw je solą i pieprzem, dodaj cebulę i czosnek (świeży lub granulowany) i umieścić mięso w piecu nastawionym na 165 stopni. Co jakiś czas podlewaj pieczeń marynatą z herbaty, aby byłą miękka i delikatna. Piecz około półtorej godziny, sprawdzając co jakiś czas, czy nie należy wcześniej przerwać pieczenia.

Neutralizuje brzydki zapach stóp

Jeżeli masz problem z brzydkim zapachem stóp, możesz szybko poradzić sobie z tą przykrą przypadłością. Wystarczy zastosować codzienną kąpiel stóp w herbacie. Aby to zrobić, przygotuj mocny napar z herbaty, pozostaw do lekkiego ostygnięcia i mocz nogi w jeszcze ciepłej herbacie przez około dwadzieścia minut. Już po pierwszej kąpieli zauważysz, że problem zniknął.

Naturalny nawóz do róż i roślin ogrodowych

Wykorzystaj herbatę również jako nawóz do roślin ogrodowych. Szczególnie polecany jest w przypadku róż. Rozsyp świeże (lub wcześniej parzone ) liście herbaty (luzem lub w torebkach) wokół krzewów róż i innych kwiatów i przysyp je cienką warstwą wilgotnej gleby. Dzięki temu rośliny będą odżywione i wzmocnione. Kiedy będziesz podlewać rośliny, składniki odżywcze z herbaty będą uwalniane do gleby, która pobudzi ich wzrost. Kwiaty, a zwłaszcza róże, kochają taninę, który naturalnie występuje właśnie w herbacie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama