Reklama

Nietypowe sposoby wykorzystania płynu do mycia naczyń

Popularny roztwór mydlany, stale obecny na naszej umywalce lub w szafce kuchennej, nazywany jest płynem do mycia naczyń. Można wykorzystać go jednak do wielu innych czynności. Typowy płyn do mycia naczyń wykonany jest z wody, substancji powierzchniowo czynnych (które rozkładają tłuszcze i smary) oraz fosforanów, które usuwają ukryte w wodzie osady mineralne, utrudniające usuwanie barwników, zagęszczaczy i substancji zapachowych. Składniki te mogą być stosowane do wielu różnych celów.

Reklama

Ekologiczny środek chwastobójczy

Wyrastające spod kostki brukowej lub płytek chodnikowych chwasty to mało przyjemny i niezwykle irytujący widok. Jednak zamiast inwestować w chemiczne środki chwastobójcze, lepiej zastosować bardziej ekologiczną opcję. Wystarczy jedna łyżeczka płynu do mycia naczyń i szklanka soli zmieszane w około 4 litrach octu. Spryskaj tą substancją wszystkie chwasty i poczekaj aż do jej wyschnięcia. Niepokorne zielsko przestanie być problemem już od następnego dnia.

Środek owadobójczy

Jak łatwo powstrzymać mszyce, mączliki i inne insekty, które z lubością atakują nasze rośliny hodowlane? Wymieszaj łyżeczkę płynu do mycia naczyń i łyżeczkę oleju roślinnego w szklance zwykłej wody. Otrzymaną substancję wlej do butelki ze spryskiwaczem i rozprowadź jej cienką warstwę na wszystkich roślinach. Dzięki niej skutecznie pozbędziesz się owadów, które bez skrupułów ucztowały w twoim ogrodzie.

Środek do czyszczenia stali nierdzewnej

Wystarczy połączyć niewielką ilość sody oczyszczonej i kilka kropelek płynu do mycia naczyń. Substancję tę dobrze wymieszaj i rozprowadź na naczyniach przy pomocy nylonowej szczotki lub starej szczoteczki do zębów. Na sam koniec dobrze wypłucz naczynia. Pamiętaj, aby do czyszczenia stalowych powierzchni nigdy nie używać proszków ściernych lub wełny.

Środek usuwający smar

Plamy ze smaru lub oleju często znajdziemy na podłodze naszego garażu. Wystarczy jednak pokryć je warstwą płynu do mycia naczyń i pozostawić w spokoju przez całą noc. Rano polej wszystko wodą i staranie wytrzyj. Po uciążliwych plamach nie powinien pozostać nawet ślad.

Środek odtłuszczający włosy

Czasami użycie zbyt wielu produktów do pielęgnacji włosów sprawia, że stają się one ciężkie i tłuste. Wystarczy jednak umyć głowę niewielką ilością płynu do mycia naczyń. Pomoże on usunąć wszelkie ślady tłuszczu i pozostałości środków chemicznych. Dzięki jego pomocy nasze włosy ponownie staną się lekkie i świeże.

Poręczny smar

Płyny do zmywania naczyń można wykorzystać również jako czyste smary, skuteczne na skrzypiące drzwi i zawiasy. Wystarczy potraktować je kilkoma kropelkami płynu i przesunąć kilka razy w przód i w tył. Dokuczliwe odgłosy powinny zniknąć bardzo szybko.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama