Reklama

Nietuzinkowe właściwości aspiryny

Kwas acetylosalicynowy to nic innego, jak popularna aspiryna. Najczęściej można ją nabyć w postaci tabletek. Znana jest jako niezawodny środek przeciwbólowy, przeciwzapalny oraz przeciwgorączkowy. Jej działanie zyskało zwolenników na całym świecie. Poza rozmaitymi zdolnościami leczniczymi aspiryna okazuje się wyjątkowo przydatna w innych, często bardzo zaskakujących sytuacjach. Do czego można ją wykorzystać? Kiedy okazuje się szczególnie pomocna? W jaki sposób pozbyć się dzięki niej szkodników roślin i przedłużyć życie ciętym kwiatom? Sprawdźmy.

Reklama

Sposób na zdrowe rośliny

Dobrym sposobem na poprawienie kondycji domowych roślin jest zastosowanie mikstury, która składa się z rozpuszczonej w litrze wody tabletki aspiryny. Tę mieszankę możesz przelać do spryskiwacza i zraszać nim zaatakowane przez szkodniki okazy. Ponadto raz na jakiś czas można przygotowanym specyfikiem podlewać rośliny, co sprawi, że będą wzmocnione i zapobiegnie to powstawaniu grzybów w doniczce. Dodatkowo cięte kwiaty utrzymają się dłużej, jeśli do wazonu z wodą wrzucisz jedną tabletkę kwasu acetylosalicylowego.

Ulga dla stóp

Aspiryna przyniesie ulgę zmęczonym i obolałym stopom. Wystarczy, że do miski z ciepłą wodą, wrzuci się kilka tabletek i namoczy się w niej nogi. To sprawi, że będą również odświeżone. Ponadto zabieg ten spowoduje, że poprawi się kondycja popękanych pięt. Dodatkowo specyfik pomoże pozbyć się bolesnych odcisków. W jaki sposób? Wystarczy zrobić pastę z połowy łyżeczki soku z cytryny, dodać tyle samo wody, a następnie taką ilość rozdrobnionej aspiryny, aby powstała gęsta pasta. Mieszankę należy nanieść bezpośrednio na odcisk i zakleić szczelnie folią na kwadrans, a następnie spróbować zedrzeć go pumeksem.

Grzybica

Za pomocą aspiryny skutecznie można się wyleczyć z grzybicy stóp. Wystarczy do talku dodać kilka sproszkowanych tabletek aspiryny i aplikować na zmienione chorobowo miejsca. Najlepiej, aby taki zabieg powtarzać dwa razy dziennie i łączyć go z moczeniem stóp w wodzie.

Zdrowe włosy

Szybko pozbędziesz się łupieżu, jeśli zastosujesz w codziennej pielęgnacji włosów aspirynę. Wystarczy rozkruszyć tabletkę i wymieszać ją z odrobiną zwykłego szamponu. Tak przygotowaną mieszanką trzeba umyć włosy jak zwykle, po czym dokładnie wypłukać całą głowę pod bieżącą wodą. Zabieg należy powtarzać codziennie do momentu zniknięcia problemu.

Farbowane włosy

Wizyta na basenie może poważnie osłabiać farbowane włosy. Chlor zawarty w wodzie szczególnie szkodzi tym, które zabarwione są na blond. Ich nieodpowiednia ochrona podczas pływania może spowodować, że stają się matowe i łamliwe. By temu zapobiec wystarczy rozpuścić kilka tabletek aspiryny w wodzie, poczekać aż się rozpuszczą i nanieść miksturę na umyte w domu włosy. Całość pozostawić na ok. 10 minut, po czym wypłukać dokładnie pod bieżącą wodą.

Sposób na trądzik

Okazuje się, że kwas acetylosalicynowy pomoże podczas leczenia trądziku. Jeśli na twarzy pojawiły się wypryski, można potraktować je aspiryną. Wystarczy wymieszać proszek z rozgniecionej tabletki z odrobiną wody, aby powstała gęsta pasta, którą należy nanieść na zmienione chorobowo miejsca. Po dwóch minutach trzeba przemyć twarz dokładnie wodą.

Uporczywe plamy

Aspiryna może być bezpiecznym dla tkanin odplamiaczem. Namoczenie ich w roztworze wody i aspiryny oraz pozostawienie na kilka godzin sprawi, ze uporczywe plamy znikną oraz zachowają biel na dłużej. Po całym zabiegu ubrania należy wyprać tak, jak zwykle.

Uniwersalny środek czyszczący

Nawet najpiękniejsza biżuteria po jakimś czasie traci swój pierwotny blask. Aby go przywrócić, wystarczy namoczyć ją w roztworze aspiryny i wody przez kwadrans, po czym przepłukać w bieżącej wodzie. Poza tym z odrobiny wody i rozkruszonego kwasu acetylosalicynowego można zrobić uniwersalny środek czyszczący – wystarczy otrzymaną papką przecierać zabrudzone powierzchnie (armaturę, kafelki, naczynia), a następnie spłukać wodą.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama