Reklama

Naturalne środki do czyszczenia

Środki czystości, które są dostępne w sklepie zawierają ogromną ilość chemikaliów. dlatego lepiej poszukać naturalnej alternatywy. Wystarczy tylko kilka podstawowych składników, które znajdziesz w swoim domu.

Proszek do czyszczenia wanny

Skład: Grejpfrut + sól

Wykonanie: Zawsze można użyć sody oczyszczonej i octu, ale ja wolę to połączenie, o świeżym zapachu rodem ze spa. Połącz sok z połówki grejpfruta z solą, a następnie zwilż taką mieszanką wannę i wysyp po jej powierzchni kolejne 1/4 szklanki soli. Użyj grejpfruta do szorowania wanny, wyciskając z niego sok na odpływ i kran. Spłucz letnią wodą.

Uniwersalny środek do czyszczenia

Skład: Płyn do mycia naczyń + boraks + ocet + olejek eteryczny

Wykonanie: Wlej 1 łyżeczkę płynu do mycia naczyń, 2 łyżeczki boraksu, 2 łyżki destylowanego octu spirytusowego, 2 ½ szklanki gorącej wody, 5 kropli olejku lawendowego i 7 kropli olejku cytrynowego do butelki ze spryskiwaczem. Mocno wstrząśnij. Dodaj ¼ szklanki mydła kastylijskiego w płynie i znów wstrząśnij. Podane składniki działają razem jako naturalny płyn dezynfekujący.

Środek do polerowania drewnianych mebli

Skład: Oliwa z oliwek + ocet jabłkowy

Wykonanie: W misce wymieszaj ¼ szklanki oliwy z oliwek i kilka kropli octu jabłkowego. Zanurz w mieszance szmatkę i wytrzyj za jej pomocą meble. Ocet usuwa rud, a olej ochroni drewno przed wysuszeniem.

Środek do czyszczenia szyb

Skład: Ocet + sok z cytryny + woda

Wykonanie: Zmieszaj 1 łyżkę octu z 1 litrem wody. Dodaj kilka kropli soku z cytryny dla zapachu, jeśli lubisz. Spryskuj szklane powierzchnie i wycieraj. Teraz twój berbeć może dalej spokojnie lizać szyby.

Środek do czyszczenia podłóg

Skład: Mydło kastylijskie + destylowany ocet spirytusowy + olejki eteryczne

Wykonanie: Wymieszaj ¼ szklanki destylowanego octu spirytusowego, 20 kropli eterycznego olejku z drzewa herbacianego oraz 20 kropli olejku ze słodkich pomarańczy. Dodaj 10 litrów gorącej wody do mieszanki i umyj podłogę. (Taka mieszanka jest najlepsza do podłóg z płytek, winylu lub linoleum).

Środek do usuwania plam

Skład: Skrobia kukurydziana + woda

Wykonanie: Zmieszaj równe części skrobi kukurydzianej i wody do uzyskania konsystencji pasty. Nałóż na plamę i pozostaw na noc, a następnie wyczyść szczotką i wytrzyj suchą szmatką.

Środek do czyszczenia toalet

Skład: Soda oczyszczona + olejek z drzewa herbacianego + ocet

Wykonanie: Wsyp szklankę sody oczyszczonej do miski klozetowej, dodaj 10 kropli olejku z drzewa herbacianego i nieco destylowanego octu spirytusowego. Pozostaw na kilka minut, a następnie wyczyść szczotką i spłucz.

Detergent do prania

Skład: Płatki mydlane + boraks + środek do mycia naczyń

Wykonanie: Zmieszaj pół szklanki płatków mydlanych lub startego na tarce mydła (bez sztucznych dodatków czy składników nawilżających). Z połową szklanki boraksu i połową szklanki węglanu sodu (środka do mycia naczyń). Przechowuj w słoiku ze szczelną zakrętką. Używaj 1 łyżkę na 1 pranie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama