Reklama

Naturalne środki czyszczące: Niezawodne przepisy

Przygotowanie naturalnego środka piorącego jest łatwe i wbrew pozorom nie zabiera zbyt wiele czasu. Potrzebujesz jedynie kilku podstawowych składników. Mowa o sodzie piorącej, boraksie i mydle naturalnym. Możesz z nich stworzyć zarówno proszek, jak i płyn. Nabędziesz je w sklepie z artykułami przemysłowymi albo przez internet. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów odświeżających możesz dodać kilka łyżek sody oczyszczonej. Efekt gwarantowany!

Jak zrobić naturalny proszek do prania?

Naturalny proszek do prania: Przepis pierwszy

Potrzebne składniki:

- kostka mydła

- soda piorąca

- boraks

Sposób przygotowania:

Zetrzyj kostkę mydła lub zmiksuj ją w procesorze do żywności - aż do uzyskania konsystencji drobnych płatków. Użyj dowolnego mydła, które najbardziej ci odpowiada. Możesz wykorzystać też to, które zrobisz samodzielnie, na przykład z mleka kokosowego. W dużej misce zmieszaj dwie części sody piorącej, dwie części boraksu i jedną część startego mydła. Przechowuj mieszankę w szczelnym naczyniu. Używaj w proporcji 1/8 - 1/4 filiżanki na jedno pranie.

Naturalny proszek do prania: Przepis drugi

- ¼ litra wrzącej wody,

- 2 szklanki płatków mydlanych,

- 2 szklanki boraksu,

- 2 szklanki sody do prania (krystalicznej).

Wrzuć płatki mydlane do gorącej wody i mieszaj, aż płatki się rozpuszczą. Następnie przelej wodę mydlaną do dużego, czystego wiaderka. Dodaj boraks i sodę. Dokładnie wymieszaj. Wszystko musi się rozpuścić. Dodaj teraz 7,5 litra wody. Wymieszaj. Załóż pokrywę. Używaj do każdego prania ¼ szklanki gotowej mikstury. Przed każdym użyciem zamieszaj.

Naturalny proszek do prania: Przepis trzeci

- gorąca woda,

- 1 szklanka sody do prania,

- ½ szklanki boraksu,

- 1 kostka mydła.

Sposób przygotowania:

Zetrzyj mydło i dodaj je do dużego rondla z gorącą wodą. Mieszaj na małym ogniu, aż się rozpuści. Wlej do dużego (ok.35 litrów) pojemnika wypełnionego do połowy gorącą wodą. Dodaj boraks i sodę. Dokładnie wymieszaj. Jeśli czujesz potrzebę, dodaj jeszcze troszkę gorącej wody. Na jedno pranie potrzebna ci jest szklanka gotowego preparatu. Wymieszaj przed użyciem.

Naturalny proszek do prania: Przepis czwarty

10 l gorącej wody,

1 kostka mydła,

¾ szklanki sody do prania,

¾ szklanki boraksu,

2 łyżki gliceryny.

Sposób przygotowania:

Starte mydło zalej wodą, aby je pokryła. Postaw na średnim ogniu i roztop mydło. Mieszaj. Do dużego pojemnika wlej 10 l gorącej wody, dodaj rozpuszczone mydło, sodę, boraks i glicerynę. Dokładnie wymieszaj. Używaj ½ szklanki na każde pranie.

Naturalny proszek do prania: Przepis piąty

- 2 szklanki płatków mydlanych,

- 2 szklanki sody do prania,

- 8-10 l gorącej wody.

Sposób przygotowania:

Zalej mydło gorącą wodą - tak, żeby je pokryła i rozpuść je w niej. Do dużego pojemnika wlej 8-10 l gorącej wody, dodaj roztopione mydło i sodę. Zamieszaj. Używaj szklanki na każde pranie.

Jak zrobić naturalny płyn do prania?

Zetrzyj na płatki jedną kostkę mydła. Wsyp na patelnię i zalej dwoma litrami wody, zacznij stopniowo podgrzewać, mieszając nieustannie aż do zupełnego rozpuszczenia mydła. Nalej 18 litrów bardzo ciepłej wody z kranu do 20 litrowego wiadra i dodaj dwa kubki boraksu oraz dwa kubki sody piorącej i mieszaj aż do ich zupełnego rozpuszczenia. Wlej mydlany roztwór z patelni do wiadra i dobrze zamieszaj. Przykryj i pozostaw na noc.

Następnego dnia wstrząśnij lub zamieszaj aż do równomiernego połączenia się składników i rozlej do naczyń, w których będziesz przechowywać płyn. Używaj w proporcji 1/2 do 1 filiżanki na jedno pranie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama