Reklama

Naturalne sposoby na zachowanie koloru ubrań

Producenci środków piorących prześcigają się w rozwiązaniach i oferują coraz to nowsze i - jak sami zapewniają - bardziej skuteczne w działaniu detergenty. Nie zmienia to jednak faktu, że poddawane wielokrotnemu praniu ubrania tracą na atrakcyjności (pod względem intensywności kolorów i szybko płowieją). Proces ten przyspiesza także coraz gorsza jakość materiałów wykorzystywanych do produkcji odzieży. Zatem przy użyciu jakich środków najlepiej ochronić kolor ubrań? Z pomocą przychodzą nie tylko gotowe proszki, płyny czy inne środki piorące, ale także w pełni naturalne specyfiki, które każdy ma w zasięgu ręki. Podpowiadamy, jak przy użyciu pieprzu, octu spirytusowego, soli, cytryny oraz herbaty zachować kolor ubrań i jednocześnie zapobiec ich płowieniu.

Pieprz pomoże zachować kolor ubrań

Znany skądinąd chyba każdemu pieprz posiada nietuzinkowe zastosowania. Poza tym, że doskonale wzmacnia i podkreśla smak potraw, bardzo korzystnie wpływa również na intensywność kolorów ubrań. Jak go wykorzystać? Wystarczy wsypać do bębna pralki łyżeczkę grubo zmielonego pieprzu, a następnie dodać jeden z klasycznych środków piorących. Warto zaznaczyć, że pralka powinna być ustawiona na niską temperaturę. Dzięki zastosowaniu triku z pieprzem można pozbyć się wszelkich pozostałości po detergentach. Warto zaznaczyć, że zda on egzamin w przypadku ubrań ciemnych oraz czarnych.

Ocet zapobiegnie płowieniu ubrań

Płowieniu ubrań zapobiegnie także niezastąpiony w kuchni i w łazience ocet. Jest bardziej wszechstronny od pieprzu i można go użyć zarówno do tkanin białych, jak i kolorowych. Ubrania należy najpierw zamoczyć w mieszance na bazie jednego litra octu i jednego litra wody, a następnie wyprać odzież tradycyjnym sposobem. Aby zabieg przyniósł jeszcze lepsze rezultaty, warto dodać szklankę octu także podczas płukania. Ocet nie tylko fantastycznie odświeży kolor, ale fantastycznie też zmiękczy tkaniny i zapobiegnie ich elektryzowaniu się.

Herbaciany napar, czyli naturalny barwnik

We wzmocnieniu intensywności kolorów ubrań pomoże także aromatyczna kawa, bądź herbata. Przy czym - podobnie jak pieprz może być ona zastosowana wyłącznie do tkanin ciemnych i czarnych. Aby przeprowadzić zabieg intensyfikujący kolor ubrań, należy wlać do komory na płyn 250 ml szklanki mocnego naparu z herbaty.

Sól zadziała tak jak pieprz

Równie skuteczna w pozbyciu się pozostałości po detergentach jak pieprz jest sól kuchenna. Pomoże też ochronić materiał przed wypłukiwaniem się koloru. Należy wsypać do bębna z praniem około 100 g soli.

.

Cytryna, czyli doskonały wybielacz

Nie od dziś wiadomo, że cytryna to doskonały środek odkamieniający, czyszczący oraz wybielający. Świetnie zatem sprawdzi się w praniu białych ubrań i zapobiegnie ich szarzeniu. Jak zatem wykorzystać aromatyczną cytrynę? Sok wyciśnięty z dwóch cytryn należy połączyć z wodą, a gotową mieszankę dodać do prania. Cytryna pomoże również wywabić plamy, wystarczy posypać zabrudzenie proszkiem do pieczenia i potrzeć je przekrojonym owocem.

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia

Śnieżną biel pomoże odzyskać ubraniom soda oczyszczona oraz proszek do pieczenia. Do prania należy dodać pół szklanki sody oczyszczonej lub dwie torebki proszku. Aby wzmocnić działanie naturalnych środków, można ich użyć jednocześnie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama