Reklama

Naturalne alternatywy dla prania na sucho

Bardzo zabrudzona odzież często wymaga zastosowania specjalnych środków, bo zwykłe pranie, czyli załadowanie do pralki i dodanie proszku, płynu lub kapsułek, w tym przypadku nie wystarczy. Konieczne może okazać się zastosowanie bardziej inwazyjnych sposobów, jakim jest na przykład czyszczenie na sucho. Metoda ta posiada jednak wady i zalety. Z pewnością jest bardzo skuteczna. Z drugiej strony jednak wymaga użycia bardzo silnych środków chemicznych, co oznacza, że nie jest do końca bezpieczna. Na szczęście możemy skorzystać z kilku naturalnych alternatyw, które pomogą nam usunąć uporczywe zabrudzenia z naszych ubrań.

Reklama

Pranie ręczne

Ubrania, które powinny być oczyszczane na sucho, można prać ręcznie w letniej wodzie z dodatkiem łagodnego detergentu. Wyjątek stanowią tylko ubrania wykonane z wełny oraz z jedwabiu. Po praniu ręcznym ubranie należy dokładnie wypłukać, a następnie delikatnie wycisnąć z niego wodę i powiesić do wyschnięcia. Uwaga! Koniecznie unikaj wyżymania!

Delikatne tkaniny

Oczyszczanie tkanin delikatnych, takich jak jedwab czy wełna, wymaga zachowania wyjątkowych środków ostrożności. Powinny być prane w zimnej wodzie, przy użyciu bardzo łagodnego detergentu o pH nie wyższym niż 7. Odzieży nie należy ani wyżymać, ani wyciskać. Najbezpieczniej jest umieścić szmatkę lub ręcznik na wierzchu i poczekać, aż zbierze wodę.

Czyszczenie parowe

Od pewnego czasu na rynku dostępne są specjalne maszyny do czyszczenia parowego ubrań. Wiele sklepów odzieżowych korzysta z takich możliwości, dzięki czemu nowe ubranie zyskują przyjemny zapach, który utrzymuje się nawet po kilku kolejnych praniach. Jeśli twoja szafa składa się głównie z odzieży, którą należy prać na sucho, spróbuj czyścić ją parą.

A może podkoszulka?

Gdy zimą czy późną jesienią wyjmujemy z szafy ciepłe swetry, warto ubierać pod spód bawełnianą podkoszulkę. Ten niepozorny element garderoby pomoże ochronić ubrania przed plamami z potu.

Pamiętaj jednak, aby regularnie czyścić odzież, gdyż zapobiega to nieprzyjemnym zapachom.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama