Reklama

Najlepsze triki na prasowanie ubrań

Prasowanie to jedna z najbardziej znienawidzonych domowych czynności. Sterty ubrań po praniu skutecznie zniechęcają do sięgnięcia po żelazko, co tylko… pogarsza sytuację. Jednocześnie gładkie i starannie wyprasowane ubrania to nasza wizytówka i niezbędny element eleganckiego czy biznesowego wizerunku. Sprawdź, w jaki sposób prasować szybciej, lepiej i wydajniej, a do tego w mniej męczący sposób. Kilka prostych trików sprawi, że ubrania będą gładkie, miękkie i przyjemne w dotyku.

Reklama

Triki dotyczące prania

Jeśli chcemy szybciej uporać się z prasowaniem, musimy zadbać o odpowiednią jakość prania. Przede wszystkim nie możemy załadować maksymalnej ilości tkanin do bębna pralki. Optymalne jest wypełnienie ¾ przestrzeni – dzięki temu ubrania znacznie mniej się pogniotą. Ważne jest też, szczególnie w przypadku bawełny i innych materiałów naturalnych, by ustawiać jak najsłabsze wirowanie (silne sprawia, że ubrania są bardzo pogniecione). Do prania warto też dodać szklankę octu. Dzięki temu tkaniny będą bardziej miękkie w dotyku i mniej podatne na zgniecenia. Jakby tego było mało, ocet odświeża ubrania i działa bakteriobójczo (pomaga pozbyć się uporczywego, nieprzyjemnego zapachu). Utrwala też barwę kolorowych ubrań, a czarne chroni przed płowieniem. Pranie powinno się też jak najszybciej wyjąć z pralki i rozwiesić do suszenia.

Triki dotyczące suszenia

Odpowiednie suszenie upranych ubrań sprawi, że ich prasowanie nie będzie konieczne. Po wyjęciu z pralki każdą rzecz należy starannie strzepać i wygładzić, a następnie rozwiesić (na sznurku lub suszarce) za pomocą klamerek. Ubrania (np. spodnie czy podkoszulki) najlepiej wieszać „do góry nogami”, a klamerki zakładać w miejscu szwu. Dzięki temu na ubraniach nie powstaną nieestetyczne zagięcia, które trudno potem rozprasować. Warto wiedzieć, że suszone w ten sposób rzeczy z tkanin z sztucznych samoistnie się rozprostują i nie będą wymagać prasowania. Bawełniane koszule, sukienki i delikatne bluzki najlepiej suszyć na wieszakach – dzięki temu nie stracą fasonu, a ich prasowanie będzie o wiele szybsze i łatwiejsze. Ważne jest też, by ubrania zacząć prasować, gdy są jeszcze lekko wilgotne.

Triki dotyczące prasowania

Użyj folii aluminiowej

Dzięki folii aluminiowej ubrania wyprasujesz dwa razy szybciej. Wystarczy włożyć ją pod pokrowiec deski – błyszczącą stroną do góry. Folia odbije w ten sposób ciepło, a ubrania będą prasowane jednocześnie z obu stron. Jest to szczególnie przydatne w przypadku koszul i innych cienkich tkanin z bawełny.

Domowy spray do prasowania

Do prasowania ubrań mocno zmiętych lub uszytych z łatwo mnących się tkanin najlepiej użyć domowego płynu na bazie octu, który ułatwi i przyspieszy wygładzenie odzieży. Ocet wystarczy zmieszać z wodą destylowaną (nie pozostawia osadów z kamienia) w proporcji 1:4 i dodać do niego kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, a całość wlać do pojemnika z atomizerem. Zamiast octu można też użyć spirytusu (proporcje zostają te same).

Prasuj szybciej i efektywniej

Prasowanie zacznij od ubrań, które wymagają najniższych temperatur. Dzięki temu zapobiegniesz zniszczeniu odzieży i zaoszczędzisz czas na oczekiwaniu na odpowiednią temperaturę żelazka. Używaj też szerokiej i poręcznej deski dopasowanej do swojego wzrostu.

W rękawy koszul czy bluzek warto wkładać zrolowane ręczniki. Dzięki temu unikniemy nieestetycznych zgięć na linii prasowania. Uprasowane rzeczy warto rozwiesić na wieszakach, by zdążyły dokładnie wyschnąć – nawet niewielka wilgoć sprawi, że w szafie mogą znów się pomiąć.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama