Reklama

Na czym polega stripowanie prania?

Stripowanie prania to nowatorska metoda, która podbiła serca ludzi na całym świecie. Jest to sposób namaczania różnorodnych tkanin, który pozwala na pozbycie się resztek detergentów czy kosmetyków z ubrań, a także uporczywych plam i innych zabrudzeń. Rozwiązanie to pozwoli ci na doprowadzenie do idealnej czystości odzieży, pościeli i ręczników. Jak wykonać stripowanie prania? Jakich składników do tego potrzebujemy? Wszystko wyjaśniamy poniżej.

Co to jest stripowanie prania?

Stripowanie prania oznacza "zdzieranie brudu" i polega na namaczaniu wcześniej wypranych ubrań w trzech składnikach: boraksie, sodzie oczyszczonej i proszku lub żelu. Jest to proces trwający kilka godzin, ale dzięki niemu z tkanin znikają wszelkie zabrudzenia, resztki detergentów i kamień z twardej wody. Czynności tej możesz poddać zarówno ubrania, jak i ręczniki czy zabrudzoną pościel.

Namaczanie ubrań znały już nasze babcie, ale wyglądało ono nieco inaczej niż współcześnie. W tamtych czasach nie było dostępu do nowoczesnych preparatów ani sprzętu. W celu doczyszczenia zabrudzonych tkanin używano żeliwnej wanny lub miednicy oraz płatków mydlanych. Obecnie na rynku dostępne są nowoczesne środki piorące, dzięki którym pranie staje się prostsze, a rezultaty lepsze.

Reklama

Stripowanie prania krok po kroku

Cały zabieg, choć trwa kilka godzin, przynosi spektakularne efekty. Do stripowania prania potrzebujesz boraks, czyli sól sodową kwasu borowego, sodę oczyszczoną i płyn do płukania lub proszek. Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą w proporcji 1:1:2 w wannie lub dużej misce napełnionej ciepłą wodą. Wcześniej wyprane i wysuszone pranie wrzuć do mieszanki na cztery godziny i pozostaw do wymoczenia. Po upływie tego czasu przełóż rzeczy do pralki i wypierz jak zwykle. Tak otrzymasz świeże i pachnące pranie bez żadnych zabrudzeń oraz plam.

Na co należy uważać?

Zabieg sam w sobie jest bezpieczny i nie niszczy tkanin, jednak trzeba postępować ostrożnie w przypadku kolorowych ubrań. Pod wpływem namaczania mogą zacząć blaknąć i tracić swój kolor, dlatego stripowanie zaleca się szczególnie do jasnych tkanin. Chcąc w ten sposób oczyścić ubrania, można użyć mniejszej ilości boraksu i sody oczyszczonej. Pamiętaj, że zabiegu nie stosuje się przed każdym praniem, gdyż powoduje to osłabienie włókien.

Zobacz też:

To częste błędy popełniane podczas sprzątania. Unikaj ich

Czym i jak czyścić mosiądz? 8 domowych sposobów, które sprawią, że mosiężne przedmioty znów będą lśnić

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama