Reklama

Kilka genialnych zastosowań kwasku cytrynowego. Do czego go użyć?

Kwasek cytrynowy to popularny regulator kwasowości, który wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym. Używamy go również w kuchni do zakwaszania niektórych potraw i napojów, np. herbaty. Jednak kwasek cytrynowy ma o wiele więcej zastosowań. Świetnie sprawdza się jako kosmetyk czy środek czyszczący. Znany jest z tego, że rewelacyjnie usuwa kamień, a także trudne do usunięcia osady, np. po kawie czy herbacie. Warto wykorzystać go do wyczyszczenia czajnika, czy armatury łazienkowej oraz do wybielania ubrań. Rewelacyjnie poradzi sobie również z brudną mikrofalówką czy piekarnikiem. Taki środek jest zarówno tani, jak i bezpieczny dla naszego zdrowia. Do czego jeszcze można użyć kwasku cytrynowego? W czym nam może pomóc? Podpowiadamy.

Reklama

Usuwanie kamienia z armatury łazienkowej

Kwasek cytrynowy może być prawdziwym sprzymierzeńcem w sprzątaniu. Świetnie usuwa kamień, dlatego można go wykorzystać do czyszczenia armatury łazienkowej. Aby pozbyć się osadów i zacieków z kranów czy baterii prysznicowej, wystarczy zmieszać kwasek cytrynowy z wodą do uzyskania konsystencji pasty. Nakładamy ją następnie na ściereczkę lub gazę i obkładamy armaturę. Po kilku godzinach usuwamy miksturę i spłukujemy wodą. Aby odkamienić zlew, należy zatkać korek, wsypać kilka łyżek kwasku i zalać gorącą wodą z kranu. Pozostawiamy na kilka godzin lub na noc, a na koniec dokładnie spłukujemy.

Usuwanie kamienia z czajnika

Za pomocą kwasku cytrynowego można również w szybki i łatwy sposób odkamienić czajnik. Należy wsypać do niego dwie łyżeczki kwasku i zalać trzema łyżkami wody. Następnie potrząsamy czajnikiem, by składniki dobrze się ze sobą wymieszały. Odczekujemy 15 minut (można też zagotować mieszankę) i wylewamy zawartość. Na koniec dokładnie przepłukujemy czajnik, by pozbyć się cytrynowego zapachu.

Usuwanie plam i wybielanie ubrań

Kwasek cytrynowy ma też właściwości rozjaśniające i odświeżające, dlatego rewelacyjnie wzmocni działanie proszku do prania. Można użyć go do wywabiania plam i wybielania ubrań. Wystarczy dodać do proszku dwie łyżeczki kwasku cytrynowego, a ubrania staną się bielsze i będą ładniej pachniały. Można też stworzyć ekologiczny płyn do płukania, mieszając ze sobą 2,5 łyżeczki kwasku, 10 kropel olejku eterycznego i 100 ml letniej wody.

Czyszczenie mikrofalówki i piekarnika

Piekarnik czy mikrofalówka to urządzenia, które często trudno jest wyczyścić. Zaschnięte resztki jedzenia i tłuszcz można jednak łatwo usunąć za pomocą kwasku cytrynowego. Do kuchenki mikrofalowej należy wstawić szklaną miskę wypełnioną do połowy wodą z trzema łyżkami kwasku cytrynowego. Włączamy urządzenie na 2-3 minuty, a po wyjęciu miski przemywamy wnętrze mokrą gąbką lub ściereczką. Dzięki temu z łatwością usuniemy zabrudzenia. Tak samo postępujemy w przypadku piekarnika, jednak trzymamy w nim miskę przez 30 minut w 180 stopniach.

Usuwanie osadu po kawie lub herbacie

Kwasek cytrynowy poradzi sobie również w osadami po kawie lub herbacie na szklankach czy kubkach. Aby się ich pozbyć, wystarczy nasypać łyżeczkę kwasku na mokrą szmatkę lub ściereczkę i szorować ścianki naczyń, aż brud zniknie. Szklanki i kubki będą wyglądać jak nowe.

Czyszczenie srebra i sztućców

Kolejnym praktycznym zastosowaniem kwasku cytrynowego jest czyszczenie srebra i sztućców, na których z czasem pojawia się osad. Do miski należy nalać ciepłej wody i rozpuścić w niej dwie łyżeczki kwasku. Wkładamy do miski sztućce i pozostawiamy na kilka minut. Następnie wypłukujemy je i polerujemy miękką ściereczką. Jeśli zabrudzenia nie chcą zejść, można przygotować pastę z kwasku i wody. Mieszankę nakładamy na ściereczkę lub szczoteczkę do zębów i szorujemy sztućce.

Czyszczenie skóry dłoni

Kwasek cytrynowy nadaje się również do czyszczenia dłoni z trudnych do usunięcia plam, np. po burakach czy smarze. Wystarczy wysypać produkt na dłonie, dodać odrobinę wody lub mydła w płynie i pocierać o siebie ręce. Na koniec spłukujemy kwasek ciepłą wodą. Kwasek usunie plamy i rozjaśni skórę dłoni.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama