Reklama

Jakie porządki wykonać w domu przed zimą?

Jesień to doskonały czas na porządki w domu przed zimą. Musimy przystosować przecież przestrzeń do życia w okresie zimowym, między innymi wyciągnąć kołdry oraz ciepłą odzież, a także przebrać pościel. Niezbędne będą również delikatne porządki w garderobie, łazience, kuchni i spiżarce. Podpowiadamy, jakie porządki wykonać na jesień.

Reklama

Letnie ubrania wymieniamy na zimowe

Jesień to dobry czas, by schować letnie ubrania, natomiast przygotować te, w których będziemy chodzić, gdy zrobi się naprawdę chłodno. Podczas wyciągania zimowych rzeczy warto dokładnie je przepatrzyć, na przykład, czy nie są brudne lub uszkodzone. Szale, czapki i swetry warto przeprać, ponieważ z pewnością zebrało się na nich sporo kurzu. Jeśli kurtki i płaszcze wymagają czyszczenia, powinniśmy oddać je do czyszczenia. Letnie ubrania przepierzmy, poskładajmy i ułóżmy w szafie, najlepiej w części, z której rzadko korzystamy.

Robimy porządek w garderobie

Jesień, podobnie jak wiosna, to dobry czas na zrobienie porządków w garderobie. Zaczynamy od usunięcia ubrań, których nie będziemy już zakładać. Dzięki temu zwolni nam się sporo miejsca w szafie oraz garderobie. Takie ubrania warto oddać na potrzebujących. Te, które wymagają wyprania, wkładamy do pralki. Odzież zimową układamy najbliżej, by łatwo było codziennie sięgać po ubrania. Półki w garderobie należy najpierw przetrzeć mokrą szmatką, a następnie suchą. Nie zapomnijmy również o wymienieniu preparatów odstraszających mole.

Pamiętamy o kuchni

Jesienią warto zrobić również porządki w kuchni, a konkretnie w szafkach kuchennych. Poukładajmy produkty w szafkach, poprzecierajmy półki, pomyjmy sztućce, talerze i kubki. Zachęcamy, by kubki z porcelany wysunąć na przód, ponieważ w zimie korzystamy z nich znacznie częściej. Przygotowujemy przecież regularnie ciepłe napoje. Zawartość szafek kuchennych powinniśmy dostosować do pory roku. Ułatwi nam to codzienne funkcjonowanie. Kolejna rzecz, którą warto zrobić jesienią w kuchni, to wyczyszczenie lodówki (wraz z odmrożeniem zamrażarki), by nasza żywność była przechowywana w czystych warunkach.

Porządkujemy spiżarkę

Na jesień i zimę często przygotowujemy sporo przetworów, które przechowujemy w spiżarkach. Je też warto uporządkować, by podczas wyciągania przetworów nie gubić się i nie robić bałaganu.

Nie zapominamy o łazience

Przyszła kolej na łazienkę, w której należy uporządkować kosmetyki (w tym sprawdzić ich datę przydatności i ewentualnie wyrzucić niepotrzebne), a także poprzecierać półeczki i zakamarki, w których zgromadził się kurz.

Myjemy okna

Jesienią warto umyć również okna, by nie marznąć podczas ich czyszczenia w zimie. Dzięki temu odpada nam jedno z przedświątecznych zadań. Oczywiście przy okazji mycia okien powinniśmy wyprać również firanki i zasłony.

Porządkujemy pokoje dzienne

Ciepły jesienny dzień warto wykorzystać na pranie pościeli, firan, czyszczenie tapczanów i trzepanie dywanów. Polecamy wtedy dokładnie wywietrzyć dom lub mieszkanie. Dzięki takim czynnościom pozbędziemy się roztoczy i brudu, które mnożą się w okresie grzewczym, a co najistotniejsze - negatywnie wpływają na nasze drogi oddechowe. Przy okazji czyszczenia materacy i tapicerek warto również wyprać poduszki, kołdry i koce, czyli wszystko to, co może zbierać kurz.

Sprzątamy ogród i balkon

Na koniec został nam ogród i balkon. W ogrodzie należy wykosić trawnik, pozamiatać liście, usunąć wyschnięte kwiaty, a także zabezpieczyć niektóre z roślin oraz meble ogrodowe przed deszczem i mrozem. Wszystkie narzędzia, które znajdowały się w ogrodzie, zalecamy schować w bezpiecznym miejscu w domu. Z balkonu również warto usunąć rzeczy, które mogłyby ulec uszkodzeniu w czasie mrozów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama