Reklama

Jakich środków czyszczących nie wolno ze sobą łączyć?

W naszych domach często natrafimy na wiele trudnych do wyczyszczenia miejsc. Z pewnością niejeden z nas próbował je doprowadzić do porządku, używając kilku środków czyszczących. Warto wiedzieć jednak, że niektóre połączenia preparatów czyszczących mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Podpowiadamy, których czyszczących substancji ze sobą nie łączyć i jak może się to skończyć.

Wybielacz lub płyn do czyszczenia toalety plus sok z cytryny lub ocet

W wyniku połączenia cytryny lub octu z wybielaczem, tudzież płynem do czyszczenia toalety powstaje chlor i tlenek chloru. Ich wdychanie może doprowadzić do ciężkiego zatrucia, uszkodzenia dróg oddechowych, a nawet śmierci.

Wybielacz lub płyn do czyszczenia toalety plus środek do czyszczenia szkła lub metalu z amoniakiem

Na skutek połączenia tych dwóch preparatów wytwarzają się bardzo trujące chloraminy, które działają dusząco. Już w niewielkich ilościach mogą spowodować problemy z oddychaniem.

Zmywacz do paznokci plus wybielacz lub płyn do czyszczenia toalety

Kolejne niebezpieczne połączenie to wybielacz lub płyn do czyszczenia toalety i zmywacz do paznokci. Na skutek ich wspólnego działania powstają toksyczne związki: chlor, chloroform, chlorek acetonu.

Preparat do przepychania rur (z wodorotlenkiem sodu) i środek do czyszczenia szkła lub metalu z amoniakiem

Jeśli połączymy środek do czyszczenia szkła lub metalu z amoniakiem, możemy narazić nasze płuca na uszkodzenie.

Środek do przepychania rur i gorąca woda

Często środki do przepychania rur w granulkach zalewamy wrzątkiem, ponieważ tak podpowiada nam producent. Warto jednak wiedzieć, że postępując w ten sposób możemy doprowadzić do poparzenia twarzy oraz dróg oddechowych, a także utraty wzroku.

Dwa różne środki do udrażniania rur

Czasami rury w łazience lub kuchni bywają bardzo zapchane. Jeśli jeden środek, który zastosowaliśmy nie pomógł, nie dodawajmy drugiego. Takie produkty w duecie to wybuchowa mieszanka, która może stanowić zagrożenie dla życia. Z reguły nie powinniśmy mieszać dwóch lub więcej produktów o tej samej funkcjonalności, ale pochodzących od różnych producentów. Pamiętajmy, że każdy produkt zawiera swój unikatowy wzór. Nie mamy zatem pojęcia, co może stać się, gdy połączymy środki z różnych źródeł.

Woda utleniona plus ocet

Na koniec zostawiłam wodę utlenioną i ocet, czyli duet chętnie stosowany przez nasze babcie w czasach, gdy środki chemiczne do sprzątania były towarem deficytowym. Warto wiedzieć, że to połączenie może wyrządzić krzywdę naszej skórze, a mianowicie spowodować podrażnienia.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama