Reklama

Jak zwalczyć mrówki w domu?

Mrówki są bardzo pożytecznymi owadami, ponieważ żywią się szkodnikami oraz martwymi insektami, a ponadto spulchniają glebę. Problem pojawia się, kiedy niechciani lokatorzy sprowadzą się do twojego mieszkania, a najczęściej dotyczy to okresu wiosenno-letniego. Na rynku istnieje wiele chemicznych substancji do odstraszania mrówek, ale mogą one być toksyczne dla człowieka. Bezpieczniej jest skorzystać ze środków, które są pod ręką: miodu, sody oczyszczonej czy piołunu. Z tego artykułu dowiesz się, jak skutecznie zwalczyć mrówki w domu.

Miodowa pułapka

Do złapania mrówek idealnie nada się pułapka zrobiona z miodu. Jego intensywny zapach i słodki smak przyciągnie szkodniki, które utopią się w lepkiej cieczy. Jak przygotować taką zasadzkę? Do nakrętki od słoika nałóż dwie łyżki miodu i rozprowadź równomiernie po podstawce. Kiedy na spodku uzbiera się duża ilość owadów, spłucz z niego miód i zabieg powtórz jeszcze raz.

Zapach piołunu

Piołun jest rośliną o bardzo intensywnym zapachu, którego owady wręcz nie znoszą. Dlatego bylinę tą warto wykorzystać do zwalczania mrówek w domu. Do przygotowania odstraszacza potrzebujesz pół litra wody oraz garści suszonego piołunu, a także butelki z atomizerem. Mieszankę podgrzewaj przez pięć minut na niewielkim ogniu, a następnie przelej do spryskiwacza i lekko wstrząśnij. Substancją spryskaj dokładnie miejsca, gdzie znajdują się mrówki i ich gniazda. Zwróć szczególną uwagę na zakamarki, w których mogą przebywać insekty: listwy podłogowe, rogi szaf lub kosze na śmieci.

Reklama

Soda oczyszczona na mrówki

Soda oczyszczona skutecznie poradzi sobie ze zwalczeniem mrówek w domu. Rozsyp ją na trasie wędrówki owadów. To powinno na dobre przegonić intruzów. Możesz nią również posypać gniazda szkodników i skupiska, w których przebywają. Alternatywą dla sody oczyszczonej jest sól kuchenna lub proszek do pieczenia.

Polecamy:  Jak pozbyć się meszek domowymi sposobami?

Olejki eteryczne i zapachowe

Dla ludzi zapach olejków jest czymś przyjemnym i relaksującym. Dla mrówek natomiast to prawdziwy wróg i skuteczny sposób na ich zwalczenie w domu. Owady te nie lubią ostrych zapachów, a samo przygotowanie olejku zajmie ci kilka chwil. Wymieszaj 100 ml wody, 30 kropli olejku goździkowego i dokładnie tyle samo miętowego. Przelej mieszankę do butelki z dozownikiem i potrząśnij, aby składniki dokładnie się ze sobą połączyły. Substancję rozpyl w miejscach, w których przebywają mrówki - to powinno skutecznie wystraszyć owady.

Ocet w walce z mrówkami

Ten patent znany jest od pokoleń i chętnie sięgały po niego nasze babcie. Jak go użyć? Wystarczy na ścierkę nalać odrobinę octu, następnie  miejsca, w których występują mrówki, dokładnie natrzeć substancją. Druga opcja to rozcieńczenie octu z wodą (w proporcjach 1: 2) i spryskanie gniazd mrówek.

Mydło w płynie

Mydło w płynie wpływa drażniąco na mrówki oraz powoduje u nich zaburzenia ruchu. Połącz je z wodą w proporcji 1: 2 i przelej do butelki z dozownikiem. Następnie roztwór rozpyl równomiernie w miejscach, w których znajdują się szkodniki. Mieszanką możesz też namoczyć szmatkę i przetrzeć nią siedliska owadów: w ten sposób skutecznie zwalczysz mrówki w domu.

Zobacz też:

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Jak zwalczyć mszyce?

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama