Reklama

Jak zneutralizować nieprzyjemne zapachy?

Nieprzyjemny zapach w domu to często problem, z jakim trzeba się na co dzień borykać. Aby poprawić jakość powietrza, często stosujemy chemiczne środki, które jedynie maskują nieprzyjemną woń. Aby skutecznie zneutralizować zapachy, trzeba najpierw poznać ich przyczynę i ją usunąć. Wtedy od razu poprawi się jakość powietrza i dom będzie pachniał świeżością. Jak pozbyć się brzydkich zapachów z domu? Poznaj kilka przydatnych wskazówek.

Reklama

Regularne sprzątanie

Jeśli nie sprzątasz regularnie, w domu nigdy nie będzie pachniało przyjemnie. Resztki jedzenia, sierść pupili, niewyniesione kubły ze śmieciami powodują, że w mieszkaniu utrzymuje się nieprzyjemna woń. Pamiętaj, żeby nie ograniczać się do sprzątania wyłącznie widocznych miejsc. Należy również ścierać na bieżąco kurz z półek i innych trudnodostępnych miejsc. Przyjrzyj się również swoim kwiatom doniczkowym, czy nie są zabrudzone, a z doniczki nie czuć stęchliznę. Jeśli jest taka potrzeba, ogranicz ich liczbę w domu.

Regularnie wietrzenie pomieszczeń

Niezależnie od pory roku, należy regularnie wietrzyć pomieszczenia. Zamknięte okna sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Latem staraj się otwierać okna rano lub wieczorem, tak aby nie wpuścić upalnego powietrza do środka. Zimą natomiast staraj się stworzyć przeciąg, aby zbytnio nie wychłodzić mieszkania.

Tekstylia w domu

Domowe tekstylia, takie jak zasłony, firanki i dywany, choć dodają szyku pomieszczeniom, to również gromadzą brud i nieprzyjemne zapachy. Pamiętaj, aby je regularnie czyścić i prać, szczególnie wtedy, gdy jesteś palaczem.

Pochłaniacze zapachów

W niektórych miejscach, takich jak szafa albo lodówka, przykry zapach jest trudny do usunięcia. Nie zawsze jego przyczyną jest rzadkie sprzątanie. Dlatego warto sięgnąć po pochłaniacze zapachów, które szybko odświeżają powietrze. Jeśli nie masz ich pod ręką, można wykonać je samodzielnie. Sięgnij po żwirek dla kotów, suszoną lawendę albo świeżo zmieloną kawę. Wysyp je na półki albo umieść w lnianych woreczkach i umieść w środku szafy lub lodówki.

Odświeżacz powietrza

Jeśli potrzebujesz szybko odświeżyć powietrze w pomieszczeniu, sięgnij po naturalny odświeżacz. Możesz go łatwo wykonać samodzielnie: do butelki ze spryskiwaczem wlej wodę (tak, by sięgała ¾ pojemności, dopełnij alkoholem (spirytusem lub wódką) oraz kilkunastoma kroplami ulubionego olejku eterycznego.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama