Reklama

Jak wyprać poduszkę z pierzem? Unikaj podstawowych błędów

Pranie poduszki z pierzem wymaga pewnej wiedzy. Nieumiejętne wykonanie tej czynności spowoduje zbicie pierza. Pamiętaj również o zastosowaniu delikatnych detergentów piorących. Zrezygnuj z mocnego wirowania czy suszenia mechanicznego. Jak wyprać poduszkę z pierzem? Podpowiadamy.

Czy można prać poduszkę z pierzem?

Pranie poduszek każdego gatunku powinno odbywać się nawet trzy razy w roku. Są bowiem siedliskiem brudu i szkodliwych dla zdrowia roztoczy. Ich obecność powoduje wystąpienie alergii, co znacząco obniża komfort snu. Dodatkowym argumentem jest to, że w nocy ciało się poci. To sprawia, że pościel przestaje przyjemnie pachnieć. Poznaj metody prania poduszek z pierzem i ciesz się ich świeżością.

Przeczytaj też: Te przedmioty były kiedyś w każdym domu. Rozpoznasz je i zgarniesz 10 punktów?

Reklama

Ręczne pranie poduszki z pierzem

Najbezpieczniejszą metodą jest ręczne pranie poduszek z pierzem. Do głębokiej miski lub wanny nalej letniej wody. Dodaj garść płatków mydlanych, gdyż są one bezpiecznym specyfikiem. Pomogą w usunięciu brudu i roztoczy. Namocz poduszkę przez godzinę, by mieszanka dobrze zadziałała. Następnie wymień wodę i wypłucz w niej poduszkę. Wykręć ją z nadmiaru wody i powtórz czynność jeszcze raz.

Pranie w pralce

Jeśli zdecydujesz się na pranie w pralce, bądź znacznie ostrożniejszy. Wybierz delikatny program i pierz poduszkę w 30-40 stopniach Celsjusza. Do bębna warto włożyć kulki do prania puchu lub piłeczki tenisowe. Rozbiją puch w trakcie prania, by uniknąć jego zgniataniu. Zwróć też uwagę na środki piorące. Można wypróbować te do prania rzeczy niemowląt. Są delikatne i nie zawierają szkodliwych detergentów. Jeśli nie jesteś pewien tej metody, lepiej oddaj poduszkę do pralni chemicznej.

Unikaj tych błędów

W czasie prania poduszki z pierzem wystrzegaj się poniższych błędów:

  • nie susz ich w suszarce bębnowej,
  • unikaj silnych detergentów piorących,
  • stosuj łagodny tryb wirowania,
  • sprawdź, czy poduszka nie jest dziurawa.

Ostatni punkt to bardzo istotna kwestia. Bowiem mokre pierze może zatkać system filtrujący. To spowoduje uszkodzenie pralki. Wtedy oprócz zniszczonej poduszki, trzeba liczyć się z kosztami naprawy urządzenia.

Suszenie poduszki z pierzem

Kiedy twoja poduszka będzie już wyprana, rozłóż ją równomiernie na suszarce. Podłóż pod suszarkę stary ręcznik. Dzięki temu ściekająca woda nie zamoczy podłogi. Co kilka godzin obracaj poduszkę na drugą stronę. Cały proces może potrwać nawet do trzech dni. Jeśli to możliwe, wystaw ją na zewnątrz. Świeże powietrze sprawi, że materiał będzie przyjemnie pachnieć. By uniknąć gnicia piór, nie spiesz się z oblekaniem poduszki.

Zobacz też:

6 patentów na gąbki do naczyń. Zobacz, co możesz z nimi zrobić

Zepsuty zegarek, stary kalendarz. Pozbądź się ich, a pech odpuści

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama