Reklama

Jak wyprać kurtkę puchową, żeby jej nie zniszczyć?

Chyba każdy z nas ma w swojej garderobie kurtkę puchową. Jej posiadanie to dobry sposób na to, aby uchronić się przed smagającym nas zimnym wiatrem i mrozem, który zimą szczególnie daje się we znaki. Niestety, puchówkę czasem trzeba wyprać - zwłaszcza wtedy, kiedy się ubrudzi albo chcemy ją odświeżyć. Aby nie straciła swoich właściwości, trzeba ją czyścić umiejętnie. Wtedy będziemy mieć pewność, że nie tylko będzie czysta, ale także nie będzie zbita. Jak wyprać kurtkę puchową, żeby jej nie zniszczyć? Podpowiadamy!

Czy kurtkę można prać w pralce?

Wiele osób zastanawia się, czy kurtkę puchową można prać w pralce. Ci nieprzekonani powierzają to zadanie profesjonalistom, ale trzeba wiedzieć, że ten element garderoby można wyprać w domowych warunkach! Niestety, nie można stosować do tego celu zwykłych proszków, płynów i kapsułek, ponieważ one mogą przyczynić się do zbicia wypełnienia puchowej kurtki, co później sprawi, że okrycie nie będzie należycie spełniało swojej funkcji. Kurtkę puchową można prać zarówno ręcznie, jak i w pralce.

Przygotuj odpowiednio kurtkę

Jeśli chcemy wyprać kurtkę puchową, najpierw należy zaopatrzyć się w odpowiedni płyn do jej czyszczenia (można kupić w marketach albo aukcjach internetowych). Mając odpowiedni inwentarz, należy trzymać się kilku prostych kroków.

Niezależnie od tego, czy puchowa kurtka będzie prana w pralce czy ręcznie, najpierw trzeba przeczytać metkę i stosować się wskazówek producenta. Kiedy mamy pewność, że domowe sposoby nie zaszkodzą kurtce, trzeba wykonać kilka przygotowujących czynności.

Reklama

O tym pamiętaj, kiedy pierzesz puchową kurtkę

Kurtkę puchową trzeba przed praniem przygotować. W jaki sposób? Najpierw trzeba zasunąć wszystkie zamki. Ta błaha czynność może zapobiec dziurawieniu i rozpruciu materiału podczas prania czy wirowania lub suszenia. Dobrze jest także wywrócić ją na lewą stronę. Niezależnie od tego, jak sposób obierzemy, warto kurtkę namoczyć w ciepłej wodzie. Całość najlepiej zanurzyć w wannie równomiernie w letniej wodzie, aby pozbyć się powietrza z wnętrza kurtki.

Pranie w pralce kurtki puchowej

Jeśli producent kurtki puchowej tego nie zabronił, można ją wyprać w pralce. Jednak warto wybrać program prania, który nie podgrzewa wody do temperatury wyższej niż 40 stopni C. Kurtka puchowa może być również poddawana wirowaniu, jednak nie może być one intensywniejsze niż 600 obrotów na minutę. Do bębna pralki warto wrzucić kilkanaście piłeczek pingpongowych albo tenisowych - one pomogą rozbić znajdujący się we wnętrzu urządzenia puch.

Pranie ręczne nie powinno sprawiać większego problemu. W ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu wystarczy dokładnie ugniatać równomiernie kurtkę puchową i pozostawić na jakiś czas, a później dokładnie wypłukać.

Suszenie kurtki puchowej

Suszenie kurtki puchowej - o ile nie zastrzegł tego producent - może odbyć się w suszarce bębnowej, ale pod pewnymi warunkami. Ważna jest temperatura: nie może przekroczyć 60 stopni Celsjusza. Podobnie, jak w przypadku prania, podczas suszenia, warto wrzucić do bębna piłeczki tenisowe lub pingpongowe - one zapobiegną zbijaniu się puchu.

Jeśli nie mamy takiego urządzenia, to suszenie kurtki puchowej może odbywać się w domowych warunkach. Niestety, trzeba unikać, aby ten element odzieży wisiał, ponieważ wtedy zgromadzony puch będzie się przemieszczał. Najlepiej kurtkę wyłożyć na płaskiej powierzchni (wcześniej lepiej podłożyć ręcznik). Taką mokrą lub wilgotną kurtkę z puchu trzeba co jakiś czas strzepywać, ugniatać oraz obracać stronami.

Niestety, suszenie kurtki puchowej w tradycyjny sposób trwa nawet kilka dni.


Zobacz także:

Tak pozbędziesz się kurzu na długo. Wykorzystaj środek za 3 złote

Czyszczenie wykładziny dywanowej domowymi sposobami. Po plamach nie będzie śladu

Tak usuniesz zaschnięty tłuszcz z kuchni. Twoje sprzęty będą lśnić jak nowe

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama