Jak wykorzystać ziemniaki do sprzątania? Lista sprawdzonych trików

Kiedy ziemniaki dotarły do Polski, początkowo były uznawane za botaniczną ciekawostkę i traktowane wyłącznie jako roślina ozdobna. Z czasem przekonali się do nich smakosze i do dziś stanowią ważny element posiłków. Warto jednak poznać pospolitą bulwę od zupełnie innej strony! Okazuje się, że zastosowania surowych ziemniaków są niezwykle wszechstronne. Dowiedz się, jak wykorzystać je podczas domowych porządków, ponieważ kartofel jest w stanie poradzić sobie z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami.

Jak usunąć rdzę? Sięgnij po poczciwego ziemniaka!

Rdza atakująca metalowe przedmioty pogarsza ich stan, utrudnia korzystanie z nich, a do tego jest trudna do usunięcia. Widzisz, że pojawiła się na twoich narzędziach ogrodniczych albo nożach i szukasz skutecznego sposobu, aby ją wyeliminować? Nie musisz biec do specjalistycznego sklepu po mocne preparaty. Spójrz łaskawym okiem na zwykłą bulwę.

W ziemniakach obecny jest kwas szczawiowy, który pomoże usunąć rdzę. Możesz działać na różne sposoby. Jeśli nalot pojawił się na nożach lub nożycach, wbij je w surowego kartofla po samą rękojeść i poczekaj, aż kwas rozpuści uporczywą rdzę.

Reklama

Możesz również rozkroić ziemniaka na pół i wcierać w problematyczne miejsce. To świetny patent, kiedy do wyczyszczenia masz większą powierzchnię. Dla zwiększenia właściwości czyszczących, ziemniaczany miąższ możesz dodatkowo posypać proszkiem do pieczenia.

Jak czyścić srebro przy pomocy ziemniaka?

Srebrna zastawa straciła swój dawny blask, a na biżuterii widać ciemny, szpecący nalot? Nie jest to powód do załamywania rąk! Z pomocą przyjdą domowe sposoby czyszczenia srebra. Do najprostszych i najtańszych metod zalicza się zanurzenie przedmiotów w wodzie, która została po ugotowaniu ziemniaków. Ważne jednak, by nie dodawać do niej soli ani żadnych innych przypraw.

W ostudzonym płynie zanurz srebro i pozostaw na godzinę. Po tym czasie wyjmij, opłucz i wypoleruj przy użyciu miękkiej ściereczki. Sztućce i biżuteria będą błyszczeć jak nowe!

Szyby bez smug

Widok zacieków, smug i brudu na szybach bywa bardzo frustrujący. Tym bardziej w sytuacjach, gdy mycie okien lub luster zajmuje ci sporo czasu i starasz się być w swoich działaniach jak najbardziej precyzyjny. Pora skończyć z męczącym szorowaniem! Dużo lepszym pomysłem jest starcie kilku surowych ziemniaków i tak przygotowaną pastę nałożyć na miękką szmatkę, a następnie przetrzeć brudne, pozbawione blasku powierzchnie. Po zakończeniu porządków usuń papkę czystą ściereczką.

Jeśli taka forma wykorzystania ziemniaka do mycia szyb nie do końca ci odpowiada, surową bulwę przekrój na pół i przecieraj miąższem problematyczne miejsca. Następnie poleruj miękką szmatką, aż to otrzymania zadowalającego efektu. Przekonasz się, że wcale nie zajmie ci to wiele czasu!

Warto wiedzieć: Taka metoda jest zdecydowanie bardziej ekologiczna. Ziemniak nie podrażnia delikatnej skóry dłoni! Używać go możesz także do czyszczenia okularów, gogli narciarskich i pływackich oraz szyb samochodowych.

Czym wyczyścić miedziane przedmioty?

Poza praktycznymi zastosowaniami, miedziane przedmioty mają również wysoką wartość dekoracyjną. Pod warunkiem, że właściwie o nie zadbamy i zareagujemy w momencie, gdy zauważymy, że straciły swój atrakcyjny wygląd. Jak je wyczyścić przy pomocy ziemniaka?

  • Surowego kartofla zetrzyj na tarce o jak najmniejszych oczkach.
  • Do pasty dodaj jedną łyżkę soku z cytryny. Wymieszaj.
  • Mieszankę nałóż bezpośrednio na miedziany przedmiot i pozostaw do momentu, aż wyschnie.
  • Spłucz letnią wodą i wytrzyj do sucha. Miedziana powierzchnia znów będzie zachwycać!

Zobacz też: Dlaczego warto stosować piwo do prania? Efekty cię zaskoczą!

Domowy sposób na wyczyszczenie skórzanych butów

Ten rodzaj obuwia to inwestycja. Skórzane buty nie należą do najtańszych, ale zachwycają wygodą, eleganckim wyglądem i trwałością. Wiele zależy jednak od właściwego dbania o tę wyjątkową część garderoby. Oprócz stosowania dedykowanych impregnatów, skórzane obuwie warto przecierać także surowym ziemniakiem. Wystarczy, że poświęcisz na to chwilę, wytrzesz do sucha szmatką, a lśniące buty z dumą założysz do najbardziej szykownej stylizacji.

Polecamy:

Co zrobić, żeby pranie ładnie pachniało?

Tak zaoszczędzisz na rachunkach. Triki Katarzyny Bosackiej

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama