Jak wykorzystać ziemniaka? Przetrzyj nim okna. Efekt zaskakuje

Polscy szefowie kuchni i smakosze mają szczególny sentyment do swojskiej bulwy. Ziemniak to król obiadów i to nie tylko niedzielnych. Bardzo łatwo można zamienić go w wyśmienitą zapiekankę albo kultowe frytki. Okaże się twoim sprzymierzeńcem także podczas domowych porządków! Droga i drażniąca chemia wcale nie jest potrzebna, by twoje mieszkanie i sprzęty lśniły czystością.

Ziemniaki do mycia szyb

Brud i zacieki na oknach nie pozwalają ci się cieszyć widokiem? Jest na to bardzo prosty, ziemniaczany sposób. Surowego ziemniaka (najlepiej by był jak największych rozmiarów) przekrój na pół i przecieraj nim brudne okna. Czystą i miękką ściereczką, np. z mikrofibry, usuń nadmiar soku i poleruj aż do osiągnięcia lśniącego efektu. To domowy i w pełni naturalny sposób na uzyskanie szyb bez smug. W przeciwieństwie do chemii gospodarczej resztki ziemniaka nie są szkodliwe dla środowiska. Nie musisz martwić się również o podrażnienia delikatnej skóry dłoni.

Do czego jeszcze wykorzystać ziemniaka? Sprawdzi się w czyszczeniu innych szklanych i plastikowych powierzchni:

Reklama

  • luster,
  • szyb samochodowych,
  • okularów.

Ziemniaki: Zastosowanie w porządkach

Na tym nie koniec praktycznych trików ziemniaczanych. Kartofle bardzo dobrze radzą sobie z trudną do usunięcia z metalowych przedmiotów rdzą. Postępuj podobnie, jak w przypadku czyszczenia okien. Ziemniaka podziel na pół i pocieraj miąższem zardzewiałe miejsce. Za czyszczące właściwości ziemniaków, dzięki którym skutecznie zwalczają trwałe zabrudzenia, odpowiada kwas szczawiowy.

Bulwy poradzą sobie także z miedzianymi przedmiotami, które z biegiem czasu utraciły swój blask. Surowego ziemniaka zetrzyj na tarce o drobnych oczkach, a powstałą papkę połącz z łyżką cytrynowego soku. Wetrzyj w miedziany przedmiot, pozostaw na kilka lub kilkanaście minut, następnie zdejmij przy użyciu delikatnej szmatki.

Po ziemniaka sięgnij również, gdy zależy ci na wyczyszczeniu srebrnej zastawy albo biżuterii. Tym razem wykorzystasz wodę, która została po gotowaniu ziemniaków. Ważne jednak, by nie dodawać do niej soli. Zanurz srebrne przedmioty i odstaw na godzinę. Po upływie tego czasu opłucz czystą wodą i wytrzyj do sucha. Gotowe!

Ziemniak na plamy na skórze

Do czego używać ziemniaka? Choć zajmuje ważne miejsce wśród produktów, o których nie można zapomnieć podczas naturalnej pielęgnacji ciała, chcemy zwrócić uwagę na jego właściwości od nieco innej strony. Dzięki niemu usuniesz plamy, które powstały wskutek kontaktu skóry z silnie barwiącymi produktami spożywczymi. Obieranie buraków, krojenie szpinaku czy bezpośrednie dotykanie borówek albo kurkumy sprawia, że dłonie naprawdę trudno jest doczyścić. Ziemniak w tej sytuacji przybywa z odsieczą!

Poplamione miejsca przetrzyj surowym ziemniakiem. Nie omijaj okolic paznokci, ponieważ tam zabrudzenia potrafią utrzymywać się naprawdę długo. Na koniec dłonie możesz umyć mydłem i nałożyć ulubiony krem do rąk dla dodatkowej pielęgnacji.

To cię zainteresuje:

Triki z jabłkami. Pięć zastosowań, o których nie miałeś pojęcia

Tego nie wiedziałeś o gąbce do mycia naczyń! Włóż ją do lodówki

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama