Reklama

Jak wykorzystać wodę utlenioną? Nietypowe zastosowania

Woda utleniona należy do uniwersalnych preparatów, bez których bardzo trudno się obejść w sytuacjach krytycznych. Działa bakteriobójczo, dlatego najczęściej wykorzystywana jest do odkażania ran i m.in. dlatego stanowi nieodłączny element domowej apteczki. Poza tym świetnie sprawdza się w roli preparatu łagodzącego ból gardła czy zatok oraz stanów zapalnych śluzówki. Na tym jednak nie kończą się jej zastosowania. Woda utleniona doskonale czyści i wybiela, dlatego użyta w formie naturalnego środka do sprzątania błyskawicznie usunie pleśń z zakamarków czy uporczywe osady z fug. Idealnie zastąpi też wybielacz do firan oraz białych tkanin jak i odplamiacz do dywanów. W czym jeszcze woda utleniona może pomóc? Jak wykorzystać ją do sprzątania kuchni czy łazienki? Podpowiadamy.

Woda utleniona w mig rozprawi się z osadami i pleśnią

Pleśń zalegająca w zakamarkach łazienki i uporczywe osady pokrywające fugi to zmora każdego właściciela mieszkania czy domu. Jeśli gotowe detergenty zawiodły, warto wykorzystać patent, który z powodzeniem stosowały nasze babcie i wykorzystać do czyszczenia wodę utlenioną. Dzięki swoim właściwościom wybielającym rozprawi się z najgorszymi zabrudzeniami. Wystarczy tylko przygotować odpowiedni roztwór i połączyć wodę utlenioną w stosunku 1:1 z wodą. Następnie przelać gotowy naturalny preparat do butelki z atomizerem, nanieść na zanieczyszczona powierzchnię i oczyścić miękką szmatką bądź gąbką. Już po kilku minutach po szpetnej pleśni czy innych uporczywych osadach nie powinno być śladu.

Woda utleniona połączona z octem spirytusowym pozwoli także pozbyć się zabrudzeń powstałych na podłodze, zabawkach oraz butach.

Woda utleniona rewelacyjna na brudną toaletę

Toaleta to siedlisko bakterii, osadów z kamienia i różnego rodzajów zanieczyszczeń. Aby skutecznie się ich pozbyć, warto wykorzystać moc wody utlenionej. Wystarczy polać nią wnętrze toalety, a następnie pozostawić na pół godziny, aby nadtlenek wodoru miał szansę zadziałać. Dzięki temu prostemu zabiegowi bakterie znikną bez śladu, a kamień pokrywający brzegi toalety ulegnie rozpuszczeniu i łatwo będzie można go usunąć przy wykorzystaniu szczotki do czyszczenia muszli.

Woda utleniona - świetny nabłyszczacz do naczyń

Woda utleniona doskonale sprawdzi się w roli naturalnego nabłyszczacza do naczyń. Wystarczy wlać łyżkę specyfiku do zmywarki i nastawić ją na klasyczny program mycia. Rezultaty tego prostego zabiegu zadowolą każdego. Talerze i sztućce zyskają piękny połysk, a zmywarka będzie wolna od bakterii.

Woda utleniona wybieli obrusy, firanki i białe ubrania

Woda utleniona posiada właściwości wybielające, dlatego może z powodzeniem zastąpić zarówno środki do odplamiania, jak i te wybielające. Wystarczy wlać do pralki szklankę specyfiku i wyprać białe ubrania tradycyjnym sposobem. (Metoda ma zastosowanie wyłącznie w przypadku białych ubrań czy firanek). Ślady po zażółceniach znikną bez śladu. Dla uzyskania jeszcze lepszych efektów firanki, obrusy czy białe ubrania warto zamoczyć w wodzie połączonej z wodą utlenioną i po godzinie wyprać klasycznym sposobem.

Woda utleniona usunie plamy z dywanu

Nie raz nie dwa zdarza się, że na dywanie czy chodniku pojawiają się uporczywe plamy, na przykład z krwi. Jeśli kłopotliwa sytuacja jest ci nieobca i chcesz szybko z niej wybrnąć, sięgnij po wodę utlenioną i wykorzystaj jej walory. Przygotuj miękką szmatkę, zwilż ją wodą utlenioną i przykładaj delikatnie do plamy. Po chwili zabrudzenie zniknie bez śladu. Uważaj jednak, aby nie pocierać plamy zbyt mocno, ponieważ może to doprowadzić do głębszego wnikania w tkaninę.

Woda utleniona usunie bakterie z deski do krojenia

Deska do krojenia mięsa czy warzyw to ulubione miejsce gromadzenia się bakterii. Jeśli chcesz skutecznie pozbyć się niechcianych lokatorów, użyj wody utlenionej. Polej nią narzędzie i pozostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie starannie wypłucz deskę ciepłą wodą i gotowe. Bakterie znikną z nawet najgłębszej szczeliny.

Woda utleniona wywabi przebarwienia

Woda utleniona doskonale usuwa przebarwienia. Jeżeli zatem na paznokciach pojawiły się brzydkie zażółcenia, przygotuj i nałóż na nie pastę wybielającą. Wsyp do miseczki sodę oczyszczoną i dolej do niej tyle wody utlenionej, aby uzyskać konsystencję pasty. Nanieś ją na paznokcie i dokładnie wcieraj przez kilka minut. Następnie spłucz i gotowe.

Woda utleniona wyczyści soczewki do oczu

Nosisz soczewki i zabrakło ci płynu przeznaczonego do ich czyszczenia? Woda utleniona zadziała równie dobrze jak specjalistyczne środki i usunie wszelkie zarazki czy zanieczyszczenia, które nagromadziły się na szkłach kontaktowych. Użyj jej w taki sam sposób, jak gotowych preparatów.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama