Reklama

Jak wykorzystać sól w domowych porządkach? Nietypowe zastosowania

Sól kuchenna to produkt, który znajduje się w każdym domu. Większość osób nie zdaje sobie jednak sprawy z jej różnorodnych zastosowań. Owszem, nadaje smak potrawom, ale to tylko niewielki ułamek jej właściwości. Sól pomoże nam w codziennych porządkach, usunie uporczywe plamy, odświeży powietrze i pozbędzie się nawet najbardziej uciążliwego brudu. A co najważniejsze – z jej pomocą domowe obowiązki staną się znacznie mniej kłopotliwe. Sprawdź, jak korzystać z tego taniego i łatwo dostępnego produktu.

Usuwanie uporczywych plam

Sól świetnie radzi sobie z czerwonymi plamami po winie, burakach czy krwi. Najszybciej i najskuteczniej działa na świeże zabrudzenia. Rozlany płyn należy zebrać (np. papierowym ręcznikiem), a plamę posypać dużą ilością soli, która absorbuje wilgoć. Poplamioną tkaninę trzeba następnie zanurzyć w zimnej wodzie na pół godziny, a następnie wyprać. Stare plamy najlepiej czyścić pastą z soli i wody.

Czyszczenie dywanów

Sól świetnie odświeża dywany i wykładziny dywanowe. Sprawia też, że odzyskują swój dawny intensywny kolor. Dokładnie odkurzony dywan wystarczy posypać sporą ilością soli kuchennej i zostawić na noc. Rano trzeba go odkurzyć, a najlepiej starannie wytrzepać.

Drewniane deski jak nowe

Drewniane deski są piękne i naturalne, ale niestety szybko się niszczą, a w mikroskopijnych szczelinach gromadzą się resztki jedzenia. Dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie i odświeżanie tych akcesoriów. Deskę wystarczy zmoczyć wodą, a następnie posypać solą kuchenną i zostawić na pół godziny. Po tym czasie nacieramy ją jeszcze połówką cytryny i płuczemy w wodzie. Ważne, żeby nie zapomnieć o impregnacji i natrzeć deskę odrobiną oliwy z oliwek.

Osad z herbaty i kawy

Nieestetyczny osad, który pozostaje na kubku po kawie czy herbacie, jest trudny do usunięcia przy użyciu płynu do mycia naczyń. Jednak pozbędziesz się go z łatwością przy pomocą solnej pasty (sól kuchenną zmieszaj z niewielką ilością wody). Nałóż ją na gąbkę i myj jak zwykle, a następnie dokładnie wypłucz w wodzie.

Przypalone garnki i żelazko

Przypalony garnek to prawdziwa zmora, jednak możesz zapomnieć o długim szorowaniu. Wystarczy, że do naczynia wlejesz wodę i dodasz kilka łyżek soli. Garnek zostaw na kilka godzin, następnie zagotuj roztwór. Po tym zabiegu umyj naczynie jak zwykle – z łatwością usuniesz przypalony osad.

Przy pomocy soli wyczyścisz też przypalone żelazko. Wystarczy, że na gazetę lub karton wysypiesz kilka łyżek soli, a następnie przesuniesz po nich kilka razy gorącym żelazkiem.

Profilaktyczne udrażnianie rur

Sól nie poradzi sobie raczej z już zatkanym zlewem, ale z powodzeniem możemy jej używać profilaktycznie. Kilka łyżek soli wystarczy wsypać do odpływu, a następnie powoli zalewać 2 litrami wrzącej wody.

Sposób na wilgoć i nieświeży zapach

Sól świetnie pochłania wilgoć i nieświeże zapachy, dlatego będzie pomocna w odświeżeniu na przykład łazienki. Wystarczy, że sporą ilość soli wsypiesz do miseczki lub płaskiego talerza i położysz na podłodze.

Białe firanki i trwałe kolory ubrań

Jeśli chcesz, by firanki odzyskały śnieżną biel i stały się błyszczące, po praniu zamocz je na kilka minut w letniej wodzie z dodatkiem soli (4 łyżki soli na 3 litry), a następnie dokładnie wypłucz.

Łyżkę soli warto też dodawać do prania kolorowych ubrań – dzięki temu nie stracą swoich intensywnych barw.

Szybsze pieczenie

Piana z białek jest składnikiem wielu ciast i deserów – dodając do białek szczyptę soli, ubijanie ich na sztywną pianę będzie znacznie krótsze.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama