Reklama

Jak wykorzystać sól do pozbycia się plam? Efekty cię zaskoczą!

Sól to przyprawa, bez której wielu smakoszy nie wyobraża sobie codziennego gotowania. Wystarczy odrobina, by nijakie i mdłe potrawy zyskały bardziej zdecydowany charakter. Na tym jednak nie kończą się możliwości wykorzystania soli kuchennej. To doskonały środek do wywabiania nawet bardzo kłopotliwych plam bez używania mocnych detergentów. Nie spisuj na straty swoich ulubionych ubrań. Zamiast tego zastosuj proste domowe triki, dzięki którym nie tylko usuniesz zabrudzenia, ale też ochronisz kolor tkanin.

Sól na plamy na dywanie: Jak stosować?

Nie tylko wykazuje właściwości wywabiające plamy, ale jednocześnie bardzo dobrze wchłania płyny. Tę zdolność wykorzystaj do usuwania zabrudzeń powstałych wskutek wylania wina, kawy albo soku. Obawiasz się, że twój dywan już nigdy nie wróci do czasów świetności po takim incydencie? Nie trać czasu. Całą powierzchnię świeżej plamy posyp solą kuchenną. Odczekaj chwilę, by wchłonęła rozlany płyn. Po takim zabiegu dywan wystarczy odkurzyć. Jak widać, nawet pozornie trudne do wywabienia plamy nie są powodem do paniki.

Sól do zadań specjalnych

Każdemu może zdarzyć się poplamienie swojego ulubionego ubrania. To również nie jest powód do smutku. Sól kuchenna poradzi sobie nawet z plamami z krwi! Wystarczy, że namoczysz zabrudzoną odzież w roztworze soli i zimnej wody. Zastosuj proporcje: trzy łyżki stołowe soli na jeden litr płynu. Po takim zabiegu ubranie wypłucz i pierz według zaleceń producenta.

Reklama

Pojawienie się tłustych plam na ubraniach też może wydawać się sytuacją kryzysową. Fakt, to jeden z najcięższych rodzajów zabrudzeń, ale w ich przypadku sól też sprawdzi się bardzo dobrze. Potrzebne jednak będzie wzmocnienie jej działania mocnym alkoholem w proporcjach 1:4. Tak zrobionym roztworem nasącz czystą ściereczkę bawełnianą i zetrzyj nią tłuste ślady.

Właściwości wybielające soli

Biel twoich firanek wydaje się być tylko mglistym wspomnieniem? Nic dziwnego. To element wyposażenia domów i mieszkań, który jest szczególnie narażony na osiadanie kurzu, dymu i innych zanieczyszczeń. By firanki służyły długo i na lata zachowały efektowny wygląd, nie musisz sięgać po drastyczne metody i chemiczne środki wybielające.

Po wypraniu firanek zanurz je w roztworze wody z solą kuchenną. Na jeden litr płynu użyj dwóch płaskich łyżek stołowych przyprawy. Stosuj regularnie, a szary lub żółty odcień tkaniny zniknie bezpowrotnie.

Jak używać soli do prania i dlaczego warto to robić?

Stosuj sól kuchenną, by ochronić intensywność kolorowych ubrań. Wystarczą dwie łyżki, by odzież posłużyła dłużej, a jej barwy wyglądały tak żywo, jak tuż po zakupie. Co ważne, sól można stosować również miejscowo do wybielenia żółtych plam z potu, które są przekleństwem miłośników białych ubrań. 

To cię zainteresuje:

Jak odświeżyć dywan?

Skórka z pomarańczy. Pięć sposobów na to, jak ją wykorzystać

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama