Reklama

Jak wykorzystać sól do czyszczenia?

Sól to najpopularniejsza przyprawa, która znajduje się w każdym domu. Wzbogaca smak wielu potraw, choć powszechnie wiadomo, że stosowana w nadmiarze nie jest zbyt korzystna dla zdrowia. Nie każdy jednak wie, że sól doskonale nadaje się także jako środek czyszczący. Przy tym jest on bezpieczny dla człowieka i dla środowiska. Solą można wyczyścić przypalony garnek lub piekarnik, udrożnić zatkany zlew czy też wypolerować i nabłyszczyć podłogę. To jednak niejedyne jej zastosowania. Sprawdź najlepsze patenty na użycie soli do sprzątania.

Przypalone naczynia

Dzięki soli możesz uratować przypalony garnek, patelnię lub inne naczynia. Można ją stosować do emalii, stali nierdzewnej czy też żeliwa. Wystarczy wsypać na przypalone dno sporo soli, zalać woda i zostawić na noc. Rano postaw na ogniu i doprowadź do wrzenia. Następnie wylej wodę i przetrzyj gąbką powierzchnię naczynia. Przypalenizna łatwo zejdzie.

Brudny piekarnik

Sól kuchenna świetnie absorbuje też tłuste substancje, dlatego nada się do czyszczenia piekarnika. Ta metoda jest niezwykle prosta. Należy obficie posypać piekarnik solą i rozgrzać urządzenie do momentu zbrązowienia soli. Następnie wyłącz piekarnik, usuń sól ściereczką i przetrzyj wnętrze wilgotną gąbką. Jeśli zabrudzenia są dość silne, można przygotować pastę z dwóch łyżek soli i łyżeczki parafiny. Taką papkę wystarczy nałożyć na zabrudzone miejsce i zetrzeć po 15-20 minutach. Na koniec umyj piekarnik ciepłą wodą z solą.

Czyszczenie i polerowanie podłóg

Sól można również wykorzystać do mycia podłóg. Do wiadra należy wlać ciepłej wody i wsypać pół szklanki soli. Umyj podłogę tak jak zawsze, używając mopa. Taki roztwór sprawi, że podłoga będzie pięknie błyszczeć. Należy jedynie unikać mycia solą powierzchni z marmuru, gdyż można je poniszczyć.

Zatkany zlew

Do udrażniania zatkanego zlewu można zastosować mieszankę z soli, sody oczyszczonej i soku z cytryny. Należy wymieszać ze sobą po pół szklanki każdego z produktów. Całość wlej do odpływu i zalej czajnikiem wrzącej wody. Odczekaj dwie godziny, a następnie spłucz zlew strumieniem bieżącej wody.

Wybielanie i przywracanie koloru ubraniom

Po wielu praniach ubrania płowieją i tracą kolor. Można jednak przywrócić im intensywną barwę za sprawą soli. Do miski z wodą wystarczy wsypać garść soli i łyżkę octu. Zanurz w mieszance spłowiałe ubrania na godzinę, a następnie wypierz jak zawsze. Taki roztwór może także posłużyć za wybielacz, którego warto użyć zwłaszcza do delikatnych tkanin.

Usuwanie plam z wina i kawy

Jak wiadomo, plamy z wina czy kawy są bardzo trudne do usunięcia. Znikną jednak bez śladu, jeśli nałożysz na nie sól zmieszaną z odrobiną wody. Pozostaw pastę na godzinę, a po tym czasie dokładnie zmyj ciepłą wodą. Dywan będzie jak nowy.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama