Jak wykorzystać cytrynę w sprzątaniu?

Cytryna to jeden z najlepszych naturalnych produktów, który ułatwi nam codzienne obowiązki. Działa antybakteryjnie i odkażająco, a do tego ma silne właściwości wybielające. Przede wszystkim jednak ma przyjemny, orzeźwiający zapach, jest ekologiczna i w pełni bezpieczna, nawet dla małych dzieci. Warto nią zastąpić toksyczne i żrące detergenty. Za pomocą cytryny bez trudu pozbędziemy się osadów z kamienia, tłuszczu czy uporczywych plam. Sprawdź, w jaki sposób wykorzystać cytrynę w codziennych obowiązkach domowych.

Cytryna usunie osady z kamienia

Plasterkami cytryny warto przecierać krany czy słuchawki prysznicowe. Skutecznie rozpuszczają osad z kamienia czy mydła i nabłyszczają armaturę. W ten sam sposób warto umyć zlew kuchenny – dzięki temu zostanie odświeżony i odzyska dawny blask. Plasterki cytryny można też umieścić w zlewie i zalać całość gorącą wodą. Po kilkunastu minutach wypuszczamy wodę i polerujemy zlew miękką szmatką. W ten sposób odświeżymy też odpływ i pozbędziemy się nieprzyjemnego zapachu.

Cytryna wyczyści mikrofalę i piekarnik

Mikrofala szybko ulega zabrudzeniu, a zaschnięte resztki żywności trudno wydostać z zakamarków urządzenia. Jeśli jednak użyjemy cytryny, umycie mikrofalówki zajmie nam zaledwie kilka minut. Do miski wystarczy wlać pół szklanki wody i wcisnąć sok z jednej cytryny, a następnie uruchomić urządzenie na 5 minut. Gotująca się ciesz rewelacyjnie zmiękcza i nawilża zaschnięte plamy, a w dodatku odkaża i odświeża mikrofalówkę. Urządzenie wystarczy tylko jeszcze przetrzeć wilgotną szmatką. W podobny sposób wyczyścimy przypalony i zabrudzony piekarnik. Wodę z sokiem z cytryny trzeba włożyć do urządzenia i wyjąć po 5 minutach od czasu zagotowania się. Dzięki temu znacznie łatwiej usuniemy uciążliwy tłuszcz i zabrudzenia.

Cytryna usunie osady z naczyń

Za pomocą cytryny z łatwością pozbędziemy się z naczyń osadów po kawie czy herbacie. Odrobinę soku z cytryny wystarczy nałożyć na gąbkę i w ten sposób umyć kubki czy szklanki. Uporczywe osady usuniemy, używając do mycia całych plasterków cytryny. To również sprawdzony sposób na osady pozostające po myciu w zmywarce. Do urządzenia (razem z naczyniami do mycia) należy wstawić miskę z wodą i sokiem z trzech cytryn. Miskę powinno się umieścić na dolnej półce zmywarki. Dla lepszego efektu na górnej półce warto ułożyć kilka plasterków cytryny. Dzięki temu pozbędziemy się mlecznych osadów, a szklane naczynia będą lśnić.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama

Reklama