Reklama

Jak wykorzystać cukier? Nietypowe zastosowania

Sprzyja nadwadze, otyłości, cukrzycy i próchnicy, ale w kulinariach obejść się bez niego trudno, bo stanowi niezbędny dodatek do ciast, deserów, konfitur i niektórych potraw. Cukier - bo o nim mowa - powinien być z wielu zdrowotnych względów kontrolowany i reglamentowany w diecie, co nie zmienia faktu, że posiada mnóstwo bardzo praktycznych i często niestandardowych zastosowań. Poza szerokim spektrum możliwości, jakie oferuje w kuchni, wykorzystywany jest w ogrodnictwie, domowych porządkach i kosmetyce. Rozprawi się z nicieniami i mrówkami w ogrodzie, wzmocni rośliny, przedłuży życie ciętym kwiatom i wypędzi karaluchy z domu. W jakich jeszcze sytuacjach po cukier warto sięgnąć? Z czym i w jakich proporcjach go połączyć?

Reklama

Podlej roztworem z cukru rośliny - będą rosły bujnie

Wśród miłośników roślin rekordy popularności bije naturalny nawóz na bazie czosnku lub drożdży, ale w bardzo podobny sposób można wykorzystać cukier. Zawarte w nim składniki sprawią, że kwiaty i krzewy będą rosły bujnie. Wystarczy przygotować odpowiednią miksturę, czyli rozpuścić w konewce z wodą trzy łyżeczki cukru (kryształu bądź pudru) i podlać nią kwiaty rabatowe i bądź te rosnące w doniczkach.

Rozsyp cukier w ogrodzie - pozbędziesz się nicieni

Cukier okazuje się także bardzo przydatny w walce z nicieniami, które niszczą rośliny i dziesiątkują uprawy. Dzięki niemu w glebie wzrasta ilość mikroorganizmów, które skutecznie zwalczają szkodniki. Cukier należy rozsypać w ogrodzie, albo rozpuścić go w wodzie i tak przygotowaną miksturą nawodnić rośliny. (Kilogram cukru wystarcza na dziesięć metrów kwadratowych upraw).

Genialny sposób na mrówki

Cukier puder w połączeniu z proszkiem do pieczenia to niezawodny duet, który pomoże pozbyć się mrówek z ogrodu. Co ciekawe, mieszanka zadziała także na inne owady. Trzeba tylko wymieszać dwa składniki w stosunku 1:1 i rozsypać w tych miejscach w ogrodzie, gdzie najczęściej pojawiają się mrówki (na trasach ich wędrówek).

Dodaj cukier do wazonu z wodą - przedłużysz życie ciętym kwiatom

Cukier znacznie przedłuża także życie ciętym kwiatom. Do wody, w której stoją tulipany czy inne egzemplarze, trzeba dodać trzy łyżki cukru i dwie łyżki octu jabłkowego. Cukier to pożywka dla roślin, która je odżywia i wzmacnia, z kolei ocet wykazuje właściwości bakteriobójcze.

Cukier niezbędny w walce z karaluchami

Cukier jest także bardzo przydatny w walce z karaluchami. Trzeba zmieszać go z proszkiem do pieczenia w równych proporcjach i rozsypać w miejscach, gdzie zwykle ukrywają się owady. (Cukier zadziała jak przynęta, a proszek do pieczenia uśmierci karaluchy).

Podobne efekty można uzyskać, stosując mieszankę cukru i kwasu borowego. (Ten ostatni można kupić w sproszkowanej formie w aptekach. Jest bezpieczny dla człowieka). Wystarczy umieścić ją pod lodówką, meblami i we wszystkich innych zakamarkach. Cukier zadziała na owady jak wabik, a kwas borowy jak trucizna).

Cukier pomoże pozbyć się plam z trawy

Cukier świetnie sprawdzi się także w formie proszku do prania, czy też odplamiacza i pomoże pozbyć się uporczywych śladów po trawie. Wystarczy starannie posypać zabrudzoną odzież cukrem, a następnie zamoczyć w wodzie na kilkadziesiąt minut. Po około godzinie ubranie trzeba wyprać w pralce klasycznym sposobem i gotowe.

Cukier usunie ślady po farbie i smarze

Cukier usunie nie tylko uporczywe zabrudzenia po trawie, ale także ślady po smarach czy farbach, które zostają na rękach. Trzeba tylko zmieszać cukier z mydłem, starannie wetrzeć mieszankę w całe dłonie i spłukać je ciepłą wodą. Dla uzyskania lepszego efektu można także zmieszać cukier z oliwą z oliwek. Mikstura usunie plamy z farb i jednocześnie doskonale nawilży skórę.

Cukier przyspiesza gojenie się ran

Cukier puder sprawdzi się i okaże się bardzo pomocny w sytuacjach awaryjnych. Jeśli dojdzie do wypadku, warto posypać nim ranę. Przyspieszy jej gojenie się i zahamuje rozwój bakterii. Cukier przynosi także ulgę przy odleżynach i owrzodzeniach.

Cukier złagodzi poparzenia

Po zjedzeniu zbyt ostrych potraw często w ustach pojawia się ogień i uczucie podrażnienia w przełyku. Szybką ulgę w bólu przyniesie zjedzenie łyżeczki cukru. Patent sprawdzi się także, jeśli ból i pieczenie pojawiło się po wypiciu zbyt gorącego napoju.

Cukier zregeneruje i wygładzi skórę

Cukier to także doskonały kosmetyk. Stanowi bazę peelingów oczyszczających stosowanych na twarz i całe ciało.

Domowe SPA można swobodnie urządzić w domu czy mieszkaniu i zafundować sobie pielęgnacyjny zabieg. Potrzebne będą w zasadzie trzy składniki: cukier, oliwa z oliwek i wybrany olejek eteryczny. Przygotowany z ich połączenia peeling fantastycznie wpłynie na skórę - kryształki cukru usuną martwy naskórek, a oliwa wygładzi skórę.

Patent ze szminką utrwali makijaż

Ten patent przyda się każdej kobiecie lubiącej makijaż. Jeśli chcesz zapobiec rozmazaniu się szminki, nanieś kosmetyk starannie na usta, a potem posyp wargi cukrem i zliż kryształki. Cukier wchłonie wilgoć ze szminki i ją naturalnie utrwali.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama