Reklama

Jak wyczyścić zmywarkę octem? Lista domowych sposobów na umycie zmywarki

Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez tego kuchennego sprzętu. Koniec z wielogodzinnym staniem przy zlewie i szorowaniem stosu garnków. Korzystanie ze zmywarki do naczyń to oszczędność czasu, energii i pieniędzy. Jednak, by służyła nam przez długie lata i przez cały ten czas działała bez zakłóceń, trzeba pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Czujesz wydobywający się z niej brzydki zapach, a talerze są niedomyte? Najwyższa pora wziąć się za porządki. Poznaj domowe sposoby na wyczyszczenie zmywarki, dzięki którym sprzątanie pójdzie jak po maśle.

Jak często czyścić zmywarkę?

Nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z wnętrza zmywarki, a także smugi na szklanych naczyniach oraz ślady niedomytej żywności na talerzach czy sztućcach świadczą o tym, że czyszczenie zmywarki przeprowadzić należy jak najszybciej. Nie warto jednak czekać do momentu kryzysowego. Regularne mycie i odświeżanie sprzętu sprawi, że czynność ta będzie mniej problematyczna, a zmywarka będzie działać bez zarzutu przez długi czas.

Zatem jak często myć zmywarkę? Wiele zależy od częstotliwości korzystania z niej. Można jednak założyć, że filtry, śmigła oraz części jej wyposażenia (kosze, przegródki czy szuflady na sztućce i naczynia) czyścić należy raz w tygodniu. Przy okazji odświeżyć warto uszczelki oraz przetrzeć wilgotną szmatką drzwi zmywarki i panel sterujący.

Reklama

Czyszczenie wnętrza zmywarki domowymi sposobami polecamy wykonywać nie rzadziej niż jeden raz w miesiącu.

Czyszczenie zmywarki octem

Ocet pomoże uporać się z elementami zmywarki, na których osadził się kamień. W roztworze ciepłej wody i octu poleca się namoczyć filtr, z którego wcześniej usunięte zostały resztki jedzenia. Powinien spędzić w takiej kąpieli co najmniej pół godziny. Jeśli zabrudzenia są naprawdę poważne, a filtr dawno nie był czyszczony, pozwól mu namaczać się przez godzinę lub dwie.

Zobacz: Jak czyścić okulary?

Ocet jest królem wśród domowych sposobów czyszczenia zmywarki. Nie tylko pozwoli usunąć zabrudzenia, ale ma też właściwości dezynfekujące i neutralizujące nieprzyjemne zapachy. Jak umyć wnętrze zmywarki octem? Przelej go do kubka i ustaw naczynie na dnie sprzętu. Wcześniej wyjmij wszystkie elementy wyposażenia. Włącz program myjący - najlepiej w temperaturze około 70°C. Po zakończeniu procesu zmywarka będzie błyszczeć!

Jak wyczyścić zmywarkę sodą oczyszczoną?

Podobnie jak ocet, soda oczyszczona zalicza się do tradycyjnych, babcinych metod sprzątania, do których wraca coraz więcej osób. To nie tylko tani, ale przede wszystkim skuteczny sposób na wyczyszczenie zmywarki. Jak ją stosować?

Kilka łyżeczek produktu wsyp do komory przeznaczonej na tabletkę do zmywarki. Nie wsypuj za dużo, by uniknąć problemów z jej zamknięciem. Ponownie ustaw program myjący, możesz zwiększyć temperaturę do nawet 90°C.

Sprawdź: Jak wyczyścić piekarnik bez szorowania? Domowe sposoby cię nie zawiodą!

Czyszczenie zmywarki octem i sodą: Czy to działa?

Wydawać by się mogło, że połączenie tych dwóch sprawdzonych produktów przyniesie jeszcze lepsze rezultaty. Czy tak jest faktycznie? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, a wszystko zależy od tego, jak przeprowadzimy mycie zmywarki.

Sody oczyszczonej i octu nie należy używać jednocześnie! Produkty te neutralizują swoje działanie, więc używanie ich w tym samym czasie jest wyłącznie stratą czasu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by mycie zmywarki podzielić na dwa etapy. Najpierw przetrzyj wnętrze roztworem wody i octu przy użyciu ściereczki lub gąbki, a następnie uruchom program myjący z sodą oczyszczoną.

Mycie zmywarki kwaskiem cytrynowym

To doskonały wariant dla osób, które unikają kontaktu z octem ze względu na jego intensywny aromat. Kwasek cytrynowy działa na podobnej zasadzie, usuwając trudne osady oraz zaschnięty tłuszcz. Przy okazji ma bardzo przyjemny, odświeżający aromat. Kilka łyżek kwasku cytrynowego wsyp do miejsca na tabletkę do zmywania i postępuj tak samo, jak w przypadku sody oczyszczonej.

Czy wiesz, że? Świeży owoc wykorzystasz jako naturalny odświeżacz wnętrza zmywarki. Cytrynę pokrój w grube plastry. Upewnij się, że na żadnym z nich nie ma pestek. Włóż do przegrody na sztućce lub talerze. Ustaw łagodny program myjący, a świeży zapach pozostanie w twojej zmywarce na długo.

Polecamy:

Tych roślin lepiej nie trzymaj w domu. Przynoszą pecha!

Jak wyczyścić okap kuchenny? Sprawdzone sposoby na tłuszcz i brud

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama