Reklama

Jak wyczyścić zmywarkę domowymi sposobami?

Regularne czyszczenie zmywarki jest bardzo ważne, ponieważ pomaga to w zachowaniu dobrej kondycji i przedłuża jej żywotność. Należy pamiętać, że z czasem zbierają się w niej resztki z jedzenia co sprawia, że sprzęt przestaje pracować w prawidłowy sposób. Dodatkowo, jeśli nie dbasz o urządzenie, to po pewnym czasie może pojawić się w nim nieprzyjemny zapach, świadczący o rozkładającym się pożywieniu. Najlepiej sprawdzą się domowe sposoby czyszczenia zmywarki, z użyciem sody oczyszczonej czy octu. Z tego artykułu dowiesz się jak robić to w prawidłowy sposób.

Dlaczego trzeba czyścić zmywarkę?

Profilaktyczne mycie zmywarki jest ważne, ponieważ pomaga to w utrzymaniu jej w dobrym stanie. Czynność tę powinno powtarzać się przynajmniej raz w miesiącu ze względu na to, że w środku sprzętu osadza się zaschnięty tłuszcz czy resztki pożywienia. Wszystkie elementy ruchome trzeba wyciągnąć i przepłukać pod bieżącą wodą. Bliżej należy przejrzeć się także kondycji uszczelek i filtra, który mógł ulec zapchaniu. Kiedy zmywarka jest opróżniona, można przejść do jej gruntownego szorowania. Używaj do tego szorstkiej gąbki i szczoteczki do zębów, która pomoże w doczyszczeniu zakamarków urządzenia.

Reklama

Czyszczenie zmywarki kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy ma działanie odkamieniające i odtłuszczające brudne powierzchnie. Dlatego czyszczenie zmywarki z jego użyciem przyniesie pożądane efekty. Aby przygotować mieszankę z wykorzystaniem tego produktu, wystarczy, że połączysz go z wodą w proporcji 1: 2 i wymieszasz. Otrzymaną substancją umyj dokładnie każdy zakamarek wnętrza sprzętu i pozostaw na kwadrans. Następnie włącz pustą zmywarkę na najkrótszy program, aby wszystko się dokładnie wypłukało. Urządzenie zawsze susz pozostawiając lekko uchyloną klapę. Dzięki temu zapewnisz odpowiednią cyrkulację powietrza i zapobiegniesz namnażaniu się bakterii i rozwojowi pleśni.

Soda oczyszczona w walce z nieprzyjemnym zapachem

Kolejna propozycja to soda oczyszczona, która jest niezawodnym środkiem czyszczącym. Ma ona właściwości lekko żrące, dzięki czemu wszystkie metalowe części w środku zmywarki będą lśnić na medal. Ponadto specyfik ten wykazuje właściwości odświeżające i neutralizujące brzydkie zapachy. Jak wyczyścić sodą zmywarkę? Wystarczy, że do jej wnętrza wsypiesz dwie łyżki tego produktu i wilgotną gąbką przemyjesz całą powierzchnię. Drugą opcją jest wsypanie łyżki sody do pojemnika na tabletki i puszczenie pustego cyklu prania.

Ocet do mycia zmywarki

Ocet sprawdzi się najlepiej w przypadku tłustych osadów i uporczywego kamienia. Do przygotowania środka czyszczącego trzeba pół litra wody i trzy łyżki stołowe octu. Z racji tego, że ma on ostry i specyficzny zapach, do całości dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj i rozprowadź otrzymany roztwór po wnętrzu urządzenia. Pozostaw mieszankę na kwadrans, a potem puść najkrótszy program i użyj tabletki do zmywarki.

Zobacz też:

Czy opłaca się ogrzewać dom pompą ciepła? Porównanie z ogrzewaniem na gaz, węgiel, ekogroszek i pellet

Jak przygotować ocet cytrusowy do sprzątania? 

INTERIA.PL
Powiązane porady

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Reklama